שתף קטע נבחר

דו"ח משרד ההגנה הבריטי: "חוצנים לא מבקרים בכדור-הארץ"

הדו"ח המקיף, שהותר לפרסום הבוקר, טוען בתוקף כי אין יסוד לטענות בדבר קיומם של עב"מים וביקורי חוצנים בכדור-הארץ ומסביר כי מדובר בתעתועי ראייה ותופעות טבע. יו"ר המרכז הישראלי לחקר עב"מים: כל דו"ח כזה מוכיח בדיוק ההיפך, מדובר בדו"ח פוליטי, יש אינספור הוכחות ועדויות מוצקות שהוכחו כנכונות

"עצמים מעופפים בלתי מזוהים, עב"מים, אינם עדות לצורות חיים זרות מחוץ לכדור-הארץ". כך נכתב בדו"ח סודי של משרד ההגנה הבריטי, שנחשף הבוקר (א'). לטענת מחברי הדו"ח, הצילומים והעדויות השונות על עב"מים במקומות שונים בעולם אינם מעידים על קיומם של חוצנים המבקרים בכדור הארץ, וניתן להסביר את רובם בתופעות טבע שונות, תעתועי ראייה וניסיונות מרמה.

 

ה-BBC מדווח כי הדו"ח מבוסס על מחקר בן ארבע שנים, שהחל ב-1996 והושלם בשנת 2000, אז הועבר לעיונם של בכירים בממשל. הדו"ח ראה אור במספר מצומצם של העתקים, וזהות מחבריו נותרה עלומה. פרסומו בא בעקבות דרישתו של ד"ר דיוויד קלארק, שהתבסס בדרישתו למתן פומבי לדו"ח על חוק חופש המידע.

 

דו"ח מקיף ועב כרס

 

מדובר באחד הדו"חות המקיפים ביותר שפורסמו עד כה ועוסקים בסוגיית קיומם של חיים מחוץ לכדור-הארץ. ב-400 עמודיו, סוקרים המחברים הלא-ידועים מספר רב של עדויות ונתונים שנאספו במרוצת השנים, ומגיעים למסקנה חד-משמעית לפיה אין עדות ברת-קימא לכך שמקור העב"מים בישויות תבוניות לא מוכרות, ונראה כי מדובר בתופעות פיזיקליות שונות.

 

הדו"ח מסביר את תופעת העב"מים במספר אופנים, המרכזי בהם הוא הופעת של מטאורים החודרים לכדור הארץ ונשרפים באטמוספירה, במה שעשוי להיראות לצופים לא מיומנים כחללית או עצם כלשהו. בנוסף, מציינים המחברים כי ייתכן ומדובר בתופעות פיזיקליות שעדיין אינן מוכרות דיין למדע. "ישנן עדויות מוצקות המחזקות את ההערכות לפיהן מדובר, כמעט בוודאות מלאה, שמדובר בתופעות פיזיקליות – מגנטיות וחשמליות – בשכבות השונות של האטמוספירה", נכתב בדו"ח.

 

תנאי מזג אוויר שונים מגבירים את הסיכויים לעיוותי צורה ולמייצגים שנראים לצופים בכדור הארץ-כמופעי חלליות בשמיים. עב"מים מסויימים שנצפו על ידי צופים ואף צולמו, התבררו להיות מטוסים מגביהי טוס, ברקים כדוריים ואפילו ציפורים שעפות בלהק בגובה רב והצליחו לבלבל את הצופים הלא מיומנים.

 

עוד מציע הדו"ח הסברים לתיאוריהם של אנשים הטוענים כי באו במגע עם חייזרים. מחברי הדו"ח מסבירים כי תופעות חשמליות שונות יכולות להשפיע על חפצים שונים וגם על בני האדם, שעשויים לחוש מבולבלים ולא מרוכזים כאשר הם נחשפים לשדה מגנטי חזק. שדות מגנטיים מקומיים, הנוצרים בתנאי מזג אוויר שונים, עשויים לגרום לטשטוש ובלבול, ותחושה של חוסר התמצאות ואובדן זמן. תופעות אלה אופייניות לאנשים שטוענים כי חוו מפגשים עם עב"מים או יצורים מהחלל.

 

יופולוגים: הדו"ח - מזימה פוליטית של הממשל

 

בקהילת היופולוגים, המאמינים בקיומם של חיים תבוניים בחלל וביקורם של אלו בכדור-הארץ, קיבלו את הדו"ח בשאט נפש. לטענתם, מדובר במזימה נוספת של הממשל להסית את דעת הקהל מנושא העב"מים המבקרים בכדור הארץ ולזרות חול בעיניי הציבור כדי למנוע פאניקה וחשש.

 

אבי גרייף, יו"ר המרכז הישראלי לחקר עב"מים, מצטרף לאלו התוקפים את הדו"ח. "אני לא יודע מה האינטרס של מי שפרסם את זה, ואם זה בכלל אמיתי, ולמה הוא עשה את זה עכשיו. אנחנו יודעים שזה לא נכון. למחקרים וטיעונים מהסוג הזה אין שחר".

 

גרייף הוסיף כי "אנחנו יודעים שישנם עב"מים, יש כל כך הרבה הוכחות שזה כבר מאוד משעמם לחזור עליהן: צילומים שהוכחו כאמיתיים ורציניים, עדויות רבות ומבוססות. כל הדו"חות האלה הם פשוט סתם קשקוש. גם האמריקנים ב-1969 הוציאו מסמך כזה, זה חלק מפוליטיקה - ברגע שמוציאים מסמך כזה, זה רק מעיד שההפך הוא הנכון. יש לגורמים שונים חשש שאנשים ייחשפו ויקבלו את המידע על קיומם של עב"מים, אך העובדה היא שרוב הציבור מאמין ויודע שזה אמיתי", הוסיף.

 

ביום חמישי, ה-18 במאי, יתקיים בישראל מפגש של המרכז הישראלי לחקר העב"מים. במהלך המפגש, יידונו המשתתפים בתופעת העב"מים והחוצנים בישראל, בשלוש הרצאות: שושנה טליק תספר על מפגשה עם חוצנים, עסאם חטיב ישוחח על עב"מים באיסלם וד"ר שלמה יוטבת יספר על חוויותיו עם חייזרים במושב קדימה בשנת 1993. המפגש יתקיים בספרייה העירונית בנתניה, ויעלה 40 שקלים. גרייף אמר כי במהלך המפגש יתייחסו גם לדו"ח החדש, "בצורה הראויה לו".

 

חיים בחלל: ויכוח פילוסופי ומדעי

 

שאלת קיומם של החיים בחלל מסקרנת חוקרים ואנשי הגות מתחומים רבים ושונים. הפיזיקאי אנריקו פרמי טבע את המונח "פרדוקס פרמי", כששאל "איפה הם?", והניח תשתית לדיון פילוסופי ואקדמי ער בנושא קיומם של חיים בחלל. בבסיס הפרדוקס עומדת התפיסה לפיה במקרה וקיימות תרבויות של חייזרים תבוניים בחלל, הן אמורות להיות עתיקות בהרבה מהתרבות האנושית, שהצליחה לפרוץ את גבולות כדור-הארץ בכמה אלפי שנות קיום. תרבויות שקיימות כמה מיליוני שנים, עשויות היו להגיע למרחקים עצומים בחלל, ולאתר את החיים בכדור-הארץ, או לפחות לשגר מסרים כלשהם אותם נוכל לקלוט ולפענח.

 

האם לתרבויות זרות כאלה יהיה עניין לתקשר עם תושבי כדור-הארץ? זו כבר שאלה אחרת לגמרי, שגם עליה הדעות חלוקות. יש הטוענים שמגע עם האנושות הוא הכרח לכל תרבות שתאתר את החיים בכדור הארץ, ואחרים טוענים כי החוצנים יימנעו ממגע עם המין האנושי. יצויין כי כל התיאוריות, התפיסות והעמדות בתחום נהגו מנקודת מבט אנושית - שלא בהכרח משקפת את זו של החוצנים, במידה וישנם כאלה.

 

במשך זמן רב נחשב העיסוק בחיים חוץ-ארציים כנחלתו של המדע הבדיוני , או כנחלתם של שוחרי העב"מים (עצמים בלתי מזוהים) והמחזיקים באמונות העידן החדש. רק במחצית השנייה של המאה ה-20, עם התפתחותה של הבנת החיים הארציים ועם תחילת חקר החלל, החל המדע להתייחס ברצינות לאקזוביולוגיה , המכונה גם אסטרוביולוגיה - תחום מחקרי חדש ותיאורטי העוסק בהופעתן של צורות חיים מחוץ לכדור הארץ.

 

ב-1960 נפתח מבצע "אוזמה" (Ozma, על שם הנסיכה מסיפורי ארץ עוץ), במהלכו הופנתה אנטנה של טלסקופ רדיו לעבר שני כוכבים שכנים, בתקווה לקלוט מהם שידורים. לימים התרחב הניסיון לאתר חיים בחלל באמצעות חיפוש אותות רדיו לכדי פרוייקט SETI, במסגרתו עוקבים מתקנים שונים הפרושים ברחבי העולם אחר אותות המגיעים מן החלל החיצון. בינתיים אספו האנטנות העצומות מידע רב על עצמים שמימיים רבים, גילו סוגים שונים של כוכבים וסייעו לחקר התפתחות היקום, אך לא מצאו ולו סימן אחד לקיומה של תרבות תבונית בחלל.

 

בתחילת שנות השישים הציע האסטרונום האמריקני פרנק דרייק (Drake) נוסחה לחישוב ההסתברות לקיומם של חיים תבוניים בעולמות אחרים בגלקסיית שביל החלב. דרייק התייחס בכך לצורות חיים אשר פיתחו ציוויליזציה המסוגלת להפיק תקשורת מלאכותית באמצעות קרינה אלקטרומגנטית - או במילים אחרות - צורות חיים שאנו מסוגלים לקלוט את שידוריהן. למרות משוואתו המפורטת והברורה, לא הצליח דרייק ליישב את הקונפליקט בין אלו שטוענים שבשביל החלב יש רק ציוויליזציה תבונית אחת, האנושית, לבין אלו שטוענים כי ישנם בחלל מספר רב של תרבויות תבוניות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המצאה אנושית או יצורים קיימים? חייזר בפעולה
צילום: איי פי
סימנים שהשאירו חלליות - או ניסיונות מרמה?
צילום: איי פי
מומלצים