שתף קטע נבחר

כנסת חברתית? תקציב נתניהו יאושר

דווקא שר האוצר לשעבר, בנימין נתניהו, צפוי להתנגד היום בקריאה הראשונה לאישור התקציב שהוא עצמו שקד על הכנתו, עקב השינויים שהוכנסו בו. אך שאר חברי הכנסת, גם אלו שהתהדרו ברוח חברתית, צפויים לתמוך בהצעה. יחימוביץ' ומרציאנו איימו להיעדר מההצבעה

"יסתמו את האף" ויצביעו בעד: חברי הכנסת שיצאו חוצץ נגד הצעת התקציב שהניח שר האוצר לשעבר, בנימין נתניהו, על שולחן הכנסת, צפויים לתמוך בו בהצבעה שתתקיים במליאה היום (יום ד'), כשתקציב המדינה לשנת 2006 יובא להצבעה בקריאה ראשונה במליאה. פרט לשני ח"כים מהעבודה שאיימו להעדר מההצבעה, יורם מרציאנו ושלי יחימוביץ', צפויים כלל חברי הקואליציה לתמוך בתקציב.

 

 צילום: סטודיו אדי בוי 

 

התקציב מובא לאישור הכנסת באיחור חסר תקדים של למעלה מחצי שנה. חברי כנסת רבים, ללא קשר להשתייכות פוליטית, נהנים לתקוף את תקציב נתניהו ואף טוענים לעיתים קרובות כי הוא הגורם המרכזי למכה שספג הליכוד בקלפי. למרות הרוח החברתית המרעננת הנושבת בכנסת, יצטרכו חברי הכנסת לאשר את התקציב, אחרת צפויה הממשלה שרובם סמוכים על שולחנה - ליפול. 

 

כך שכוחם של חברי הכנסת "החברתיים" שצצו כפטריות לאחר הגשם, יימדד לאחר אישור התקציב בקריאה ראשונה, לפני האישור הסופי בקריאה שנייה ושלישית. רק אז, כשניתן יהיה להכניס תיקונים בחוק התקציב, יוכיחו אם יש כיסוי להצהרות החברתיות ולביקורת שהטיחו בשר האוצר לשעבר.  

 

נתניהו, אגב, צפוי להצביע נגד התקציב שהוא עצמו שקד על הכנתו. הנימוקים שיציג יתייחסו לתיקונים הרבים, כולם סקטוריאליים, שנובעים מההסכמים הקואליציונים בין קדימה, העבודה, ש"ס והגימלאים.

 

שלשום ניסתה הממשלה להוביל מהלך בזק של חקיקה וביקשה מהכנסת להצביע ללא דיון על התקציב בקריאה ראשונה. אולם בלחץ חברי הכנסת, גם כאלה המשתייכים לקואליציה, נכנעה הממשלה ואיפשרה דחייה של ההצבעה והדיון. באופוזיציה היו מעודדים מההצלחה בדחיית הדיון, כבר בפתיחת עבודתה של הכנסת החדשה. קולות של "אופוזיציה לוחמת" נשמעו מכל עבר. אבל מליאת הכנסת נשארה ריקה מח"כים, כיוון שרבים מהם כלל לא טרחו להגיע לדיון.

 

גם הדיונים שהתקיימו אמש הסתיימו מוקדם מהצפוי, אולי בעקבות שידור משחק גמר גביע המדינה בכדורגל. שעה לפני תחילת המשחק הודיע הכרוז: "דיוני מליאת הכנסת הסתיימו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. יתנגד עקב השינויים
צילום: גיל יוחנן
צילום: שאול גולן
מרציאנו. חברתי?
צילום: שאול גולן
סיעת העבודה. יתמכו בתקציב נתניהו
צילום: גיל יוחנן
צילום: גבי מנשה
יחימוביץ'. תיעדר
צילום: גבי מנשה
מומלצים