שתף קטע נבחר

מה עושה טבע? מהי תרופה גנרית?

טבע נוסדה בירושלים בשנת 1901, כבית מסחר אשר סיפק תרופות על גבם של חמורים וגמלים לתושבי העיר. בשנת 2006 היא חברה המעסיקה 25 אלף עובדים ברחבי העולם בעלת שווי של יותר מ-25 מיליארדי דולרים

ענקית התרופות טבע, היא חברה ישראלית גלובלית המתמחה בייצור תכשירים רפואיים. מוצרי החברה מכסים כמעט את כל ההיבטים של התעשייה: תרופות גנריות לטיפול בכל בעיות הבריאות הנפוצות, במגוון צורות ומינונים, מגלולות וקפליות ועד משחות, קרמים ונוזלים.  

 

מכירותיה השנתיות בשנת 2005 הסתכמו ב-5.3 מיליארד דולר, והרווח הנקי הסתכם ביותר ממיליארד דולר. טבע מעסיקה קרוב ל-25,000 עובדים בשורה של מפעלים ברחבי העולם. שווי החברה נאמד בכ-25 מיליארדי דולרים.

 

טבע נוסדה בירושלים בשנת 1901, כבית מסחר אשר סיפק תרופות על גבם של חמורים וגמלים לתושבי העיר ובהמשך, ללקוחות ברחבי המדינה. החברה נקראה על שם מייסדיה: סלומון, לוין ואלשטיין בע"מ. ראשי התיבות שלהם מלווים עד היום את החברה ס.ל.א, הממוקמת בנתניה אשר הינה חברת ההפצה של טבע בישראל.

 

ב-1964 התמזגו החחברות אסיא וצורי, ובהמשך הן רכשו את גרעין השליטה בטבע. ב-1976 התמזגו שלוש החברות באופן רשמי לחברה אחת - טבע תעשיות פרמצבטיות. עם השינוי הפכה טבע מחברה עצמאית לקבוצת חברות הפועלות במגוון תחומים רפואיים. אלי הורביץ, ששימש כמנכ"ל אסיא, מונה למנכ"ל טבע, תפקיד אותו מילא 25 שנה.

 

בעיקר תרופות גנריות

 

בשוק התרופות העולמי קיימות 2 סוגי חברות, כאלו שמפתחות תרופות אתיות (מקוריות) וחברות שמפתחות תרופות גנריות (משכפלות מוצר). טבע מתמחה בייצור תרופות גנריות (כלומר תרופות שפג תוקף הפטנט שלהן), אולם לחברה גם תרופות ייחודיות (הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה).

 

בנוסף, מייצרת טבע תרופות ייחודיות בתחומים נבחרים שבהם היא נהנית מיתרון יחסי בתחומי המחקר והפיתוח. ומייצרת חומרי גלם לתרופות (API) עבור מערך ייצור התרופות שלה עצמה וליצרנים בכל רחבי העולם.

 

תהליך פיתוח תרופה חדשה (חומר פעיל) מתמשך לפחות כ-10 שנים בהשקעה של מאות מיליוני דולרים. פיתוח התרופה מעניק לחברה אשר פיתחה אותו זכות לרשום עליו  פטנט התקף ל-17 שנה. המשמעות היא כי אחרי 10 שנים של פיתוח נותרים בידי החברה כ-7 שנים ליהנות מבלעדיות בתרופה. 

 

לאחר תקופת הבלעדיות, לחברות גנריות ניתנת האפשרות להשיק גירסה גנרית לתרופה. אולם התהליך אינו פשוט ומלווה באישור הרשויות, ואף לעיתים בהתכתשויות משפטיות בין החברות הגנריות (על הזכות להשיק ראשון) ובין בעלת הפטנט לחברות גנריות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרצ'יק
ישראל מקוב ואלי הורביץ. ראשי טבע
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים