שתף קטע נבחר

מריוס נכט יוכל לבנות אחוזה בקו המים בארסוף

נכט, מבעלי צ'ק-פוינט, קיבל את אישור ועדת החופים להחלפת חלקות פרטיות בעורף היישוב ארסוף, תמורת שטח ציבורי בקו המים הראשון. הירוקים: "הוכח שבישראל יש חוק אחד לאזרחים רגילים וחוק אחר לבעלי הון"

הבנייה על קרקעות קו החוף נמשכת, הפעם עם רשיון. הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (הולחו"ף) של משרד הפנים אישרה למיליארדר מריוס נכט, מבעלי חברת צ'ק-פוינט, להקים את אחוזתו על קו המים הראשון ביישוב ארסוף, שמצפון להרצליה.

 

מדובר בעסקה במסגרתה קיבל נכט שטח ציבורי בקו הראשון ליד הים תומרת שתי חלקות פרטיות בעורף היישוב, אותם רכש נכט תמורת כ-20 מיליון דולר. על השטח המדובר, בתוספת שטחים סמוכים שרכש, מתכנן נכט לבנות אחוזה בשטח של כ-5.5 דונם בקו הבתים הנושק למים. השטח הציבורי שיועבר לרשותו של נכט משתרע על שטח של 1,200 מ"ר, מתוכו 420 מ"ר מיועדים לבנייה.  

 

התברר כי תוכנית חילופי השטחים אושרה בוועדה המחוזית לאחר שחוק החופים נכנס לתוקפו. בעקבות כך התלוננה מפלגת הירוקים ביחידה הארצית לפיקוח על הבנייה ולאחר בדיקה הוחלט להקפיא את התוכנית עד להחלטה של הוועדה לשמירה על הסביבה החופית.

 

בסוף מרץ השנה התקיים דיון בנושא והוחו"ף אישרה כאמור את התוכנית. הוועדה ציינה בין השאר כי "השתכנעה כי מיקומם החדש של השטחים הציבוריים בסמוך לשטחים הציבוריים הפתוחים של שפיים ומצידי המבנים הציבוריים, יש בו כדי להגדיל את שטחי הציבור הפתוחים מחד ולשפר את האפקטיביות של שטחים אלו. מאידך מיקום המגורים בשורה הראשונה של החוף הולם את פריסת מגרשי המגורים ביישוב, ואינו משפיע מהותית על הסביבה החופית. הוועדה ממליצה על אישור התוכנית, בתנאי שיישמר המעבר החופשי בתוך השטחים הפתוחים עד המצוק".

 

דרור עזרא, רכז פורום השרון במפלגת הירוקים, אמר היום בתגובה להחלטת הוועדה: "החלטת הולחו"ף בנושא ארסוף, לאחר שחוקק חוק החופים, היא תקדים מסוכן שבו ניתן שטח ציבורי בצמוד לחוף לאדם פרטי. לצערנו שוב הוכח שבישראל יש חוק אחד לאזרחים רגילים וחוק אחר לבעלי הון. המצב בו מוסדות התכנון כורעים ברך בפני בעלי ההון ושררה הוא פסול ואנו נילחם שהחלטה זו תבוטל, ואם יהיה צורך אף נפנה לבג"ץ".

 

ועדת החופים: התוכנית משפרת את הסביבה

 

מהוועדה לשמירה על הסביבה החופית נמסר בתגובה לדברים: "התוכנית החדשה, כפי שאושרה על ידי הולחו"ף, משפרת את מצב הסביבה ביחס לתוכנית המאושרת. הולנחו"ף בחנה את התוכנית המוצעת לגופה כמו גם ביחס למצב התכנון המאושר. במקום מצויה תוכנית המאפשרת בניה של מבני ציבור לטובת תושבי ארסוף בחזית הפונה לים, ומקצה שטחים בסמוך לפארק שפיים.

 

הולחו"ף בחנה את המצב המאושר, מול היתרונות היחסיים של התוכנית החדשה ומצאה כי היא עדיפה על התוכנית התקפה. התוכנית החדשה, מגדילה את השטחים הפתוחים ומצמידה אותם אל שטחים פתוחים נוספים וכן מקטינה את היקף והגובה הבנוי למגורים, במטרה להקטין את הפגיעה הנופית. נוסף על כך קבעה הולחו"ף כי ישמר מעבר חופשי לציבור הרחב בתוך השטחים הפתוחים של התוכנית ועד למצוק, ברוחב מינימלי של 10 מ'.

 

של יתרונות אלה ולאחר ששמעה את נציגי מפלגת הירוקים, אישרה הועדה את התוכנית פה אחד, כולל נציגי הארגונים הירוקים (באמצעות נציג החברה להגנת הטבע - ע.א) ונציגי הציבור החברים בה.

 

יו"ר הולחו"ף, האדריכל שמאי אסיף, ביקש להדגיש כי דין אחד לכל ואין להפלות אזרחים ללא קשר למצב חשבון הבנק שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
ארסוף. בקרוב עוד אחוזה על קו המים
צילום: צביקה טישלר
מומלצים