שתף קטע נבחר

חיל הים סיכל ניסיון הברחת אמל"ח לרצועה

ספינת דבור של חיל הים זיהתה סירה חשודה שחצתה את האזור האסור לשיט, שבין הגבול הימי בין מצרים לרצועה. הפלסטינים בספינה מיהרו להשליך שקים לתוך המים. אנשי חיל הים הצליחו לעצור את הספינה ומצאו על סיפונה שקים המכילים חומר נפץ וחלקי מוקשים. רק לפני כשבועיים סוכל ניסיון הברחה נוסף, ובעקבות זאת בצבא עשויים לשקול האם יש לשנות את המדיניות בנוגע לדייגים הפלסטינים

חיל הים סיכל הבוקר (א') ניסיון נוסף להבריח חומר נפץ ממצרים לרצועת עזה. ספינת דבור של חיל הים זיהתה הבוקר סירה חשודה שחצתה את האזור האסור לשיט, שבין הגבול הימי בין מצרים לרצועה.

 

צוות הדבור שפעל במסגרת משימת ביטחון שוטף זיהה את הספינה, עליה קיבל התרעה ממוקדת מהשב"כ. החיילים ביצעו ירי אזהרה אל עבר הסירה החשודה והחלו להתקרב אליה על פי הנהלים, תוך שמירת מרחק, מחשש שמדובר בסירה שמבקשת לפגוע בכלי השיט הישראלי.  

 

 

צילום וידאו באדיבות דובר צה"ל

 

בעת המרדף אחרי הסירה החשודה הושלכו על ידי שני פלסטינים שהיו על סיפונה מספר שקים, אך לאחר שהסירה נתפסה נמצאו על סיפונה שקים נוספים שהכילו חומר נפץ וחלקי מוקשים. הסירה הפלסטינית נגררה לבסיס לחיל הים באשדוד ושני אנשיה הועברו לחקירת השב"כ. בחיל הים דאגו לסמן את הנקודה בה הושלכו השקים אך טרם הוחלט האם למשות אותם מן המים או לפוצץ אותם בים.

 

מדובר באירוע השני בתוך פחות משבועיים שבו מסכל חיל הים נסיון הברחה של חומר נפץ ממצרים לישראל. באירוע הקודם שהותר לפרסום בשבוע שעבר אותרו בעומק 32 מטר 11 שקים שהכילו למעלה מחצי טון חומר נפץ תקני. לאחר סיכול האירוע הראשון, העריכו בחיל הים שתוך מספר שבועות ינסו ארגוני הטרור לבצע פעם נוספת ניסיון של הברחת אמל"ח לרצועה.

 

בצהרים ערכו בחיל הים תחקיר סופי של האירוע. יש לציין כי בגזרה זו בה אותרה הסירה החשודה נמצאים מאות דייגים פלסטינים המפרנסים משפחות רבות ברצועה. חיל הים שמר עד כה על מתן חופש דיג מלא באזורים שהוגדרו מראש, על אף הסיכון בכך, הן מבחינת אפשרות הברחת אמצעי לחימה והן מחשש כי מבין כל כלי הדיג יסתנן גם כלי של ארגון טרור, שינסה לפגוע בחיל הים.

 

לאור שני המקרים שהתרחשו בסמיכות, עשויים במערכת הביטחון לשקול מחדש את כל נושא הדיג. מדובר בדילמה

 משמעותית, מכיוון שמדובר בפרנסה יחידה לפלסטינים כאשר המעברים סגורים.

 

"בתוך שבועים סיכלנו הברחת של טון חומר נפץ תיקני לרצועת עזה. חצי טון היום וחצי טון בפעם הקודמת", כך אמר בשיחה עם ynet קצין בכיר בחיל הים, לאחר הסיכול לפנות בוקר. מפקד זירת אשדוד של חיל הים, האלוף משנה יורם לקס שיבח את צוות הדבור על פעילותם וגם מפקד חיל הים, האלוף דוד בן בעש"ט, שיבח את הלוחמים על המבצע המוצלח.

 

היום חנך חיל הים את יחידת "סנפיר" לאבטחת הנמלים בישראל. ביחידה, שהחלה לפעול לאחרונה באמצעות "צרעות" - כלי שייט קטנים, משרתים לוחמים ולוחמות שעברו הכשרה של לוחמה בטרור, צלילה והפעלת כלי שיט. היחידה פועלת סביב הנמלים באשדוד, חיפה ואילת, בעיקר נוכח האיום ההולך וגובר של טרור ימי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
(ארכיון)
צילום: דני סלומון
צילום: אורי מילר
אל"מ לקס. שיבח את צוות הדבור
צילום: אורי מילר
מומלצים