שתף קטע נבחר

סופית: השוק הסיטונאי בתל אביב נסגר

לאחר יותר מחמישים שנה ננעלים הערב שעריו של השוק הסיטונאי בתל אביב. סוף לפקקי התנועה, למשאיות, לפיח, לזוהמה ולהמולת הסוחרים. כעת נפתח פרק ב' בתולדות המתחם: הקמת שכונת מגורים יוקרתית בסגנון צרפתי

סוף עידן השוק הסיטונאי בתל אביב. שוק הירקות והפירות הוותיק במרכז העיר, נסגר הערב (ה') לאחר יותר מחמישים שנה. מהשבוע הבא יפעל השוק במתחם הזמני בצריפין, ובהמשך יועבר למתחם קבע בסמוך לצומת מסובים. השוק אמור היה להיסגר כבר לפני כשלושה שבועות אולם לבקשת סוחרי הפרחים נדחתה סגירתו להיום.

 

בכך נחתם פינוי המתחם בן ה-60 דונם, שהוקם ב-1951 ונמצא כיום בלבו של שטח עירוני בין הרחובות קרליבך והחשמונאים. מתחם השוק היווה משך שנים מטרד סביבתי בשל פקקי התנועה, פיח המשאיות, הזוהמה והמולת הסוחרים. כל אלה יפנו את מקומם לבניית רובע חדש בסגנון צרפתי.

 

עם פינוי המתחם יחלו חברת השוק הסיטונאי ועיריית תל אביב בהכשרת המתחם לבנייה. אבל משוק ותיק כל כך לא נפרדים סתם כך והבכוונתן של העירייה וחברת השוק לקיים אירוע סימבולי במתחם, שיסכם את פעילות השוק ויהווה חגיגה עם בסימן פירות וירקות. בין הרעיונות שנשקלים: תערוכת פירות וירקות ותחרות שפים להכנת הסלט הישראלי. באותה הזדמנות מתכוונים היזמים להציג מודל מפואר של רובע המגורים.

 

"מבחנה עירונית מדובר במהלך חסר תקדים", אומר עו"ד דיויד אמיר, ממשרד שרגא בירן ושות', המייצגים את חברת השוק הסיטונאי. "המתחם הנמצא בלב העיר ומתפנה בין לילה כמקשה אחת. זה דגם פנטסטי לניהול התחדשות עירונית. פה אני רוצה להגיד מילה טובה על הנהלה הבכירה של עיריית תל אביב, שעבדה אתנו בשיתוף פעולה הדוק כדי להוביל את המהלך הזה. מדובר במהלך שטוב גם לעיר וגם ליזם. וכאן אנחנו למעשה אנחנו חותמים את המבוא ולפניינו עוד דרך ארוכה".

 

במקום השוק - שכונת מגורים יוקרתית

 

לא כל יום נחשף שטח כל כך גדול במכרז העיר המיועד לבנייה של מגורים מסחר ומשרדים ותוכנית הבנייה במתחם היא בהתאם. התוכנית כוללת הקמת 37 מבנים, מתוכם 4 מגדלים יוקרתיים עם 40 קומות כל אחד. יתר המבנים במתחם יהיו בני 10 קומות. בסך הכל ייבנו במתחם 1,125 דירות.

 

כמו כן ייבנו במקום מבני מסחר, תעסוקה, מבני ציבור ושטחים ירוקים. על פי הערכות, מחירן של הדירות ינוע בין 4,000 ל-8,000 דולר למ"ר. כמו כן, תכלול השכונה בית ספר יסודי, קנטרי קלאב, מגרשי ספורט ומרכז מסחרי בשטח של 25 דונם.   

אדריכלי התוכנית הם ז'אן פול וידייה, האדריכל הצרפתי בעל שם עולמי שתכנן את רובע סיטרואן בפריז שהוקם במקום מפעל המכוניות שעמד במקום, ומשרד "יער אדריכלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
השוק. שקט מיום ראשון
צילום: טל כהן
באדיבות יער אדריכלים
השכונה החדשה (הדמיה)
באדיבות יער אדריכלים
מומלצים