שתף קטע נבחר

אולמרט: "ישראל איבדה את אחד מענקיה"

"יצחק היה מהאבות המייסדים של התנועה הציונית ושל המדינה המתפתחת, כחבר כנסת, כשר וכמזכ"ל ההסתדרות", כתב ראש הממשלה בהודעת אבל מיוחד שפרסם בעקבות מותו של יצחק בן אהרון. יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ: "הלך מאיתנו אחד מגדולי הדור. אדם שהעמיד אתגרים רבים למדינה והציב את האדם במרכז". חברו הותיק, לובה אליאב, ל-ynet: "איבדנו את האידיאולוג של תנועת הפועלים והסוציאליזם". נשיא המדינה מסר תנחומים למשפחתו של בן אהרון: "הוא היה איש עקרונות אשר ניהל מאבקים ללא פשרות למען השקפתו ואמונתו"

מותו של בן אהרון: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, פרסם היום (ו') הודעת אבל מיוחדת בעקבות מותו של יצחק בן אהרון , מאבות מפלגת העבודה, מזכ"ל ההסתדרות ההיסטורי וחתן פרס ישראל.

 

"מדינת ישראל איבדה היום את אחד מענקיה. יצחק היה ציוני אמיתי ואידאולוג ישר דרך, אשר במשך עשרות שנים לא היסס להשמיע את דעותיו הנוקבות והייחודיות. הוא היה מהאבות המייסדים של התנועה הציונית ושל המדינה המתפתחת, כחבר כנסת, כשר וכמזכ"ל ההסתדרות והיה מנהיג פועלים וסמל אמיתי למנהיגות אמיצה", נכתב בהודעתו של ראש הממשלה.

 

"יצחק היה בר פלוגתא פוליטי אשר פעילותו הייתה מעוררת כבוד וראויה להערצה. אני שולח תנחומים למשפחת בן אהרון", כתב עוד אולמרט בהודעה.  

 

יושב ראש מפלגת העבודה ושר הביטחון, עמיר פרץ, את צערו על מותו של בן אהרון. "הלך מאיתנו אחד מגדולי הדור, איש אוהב אדם ואוהב שלום. אדם שהעמיד אתגרים רבים למדינה והציב את האדם במרכז. אדם אשר ראה לאורך חייו בדוגמא האישית מפתח לעוצמה מוסרית", אמר פרץ. 

 

חברו הותיק של בן אהרון, לובה אליאב, אמר שמותו של בן אהרון "מהווה אבידה גדולה לדור האידיאולוגיה של מדינת ישראל". אליאב סיפר ל ynet כי המשימה החשובה ביותר עכשיו זה לעבוד כדי להנחיל לדורות הבאים את מורשת המנהיגותו של בן אהרון. לדבריו, "איבדנו איש מחשבה, אידיאולוג של תנועת הפועלים והסוציאליזם. בן אהרון היה בשבילי מורה דרך, רואה צדק, חבר, וידיד. היה פשוט הסמל של מנהיגות בין בני דורי. כך אני אזכור אותו". 

 

גם נשיא המדינה, משה קצב, הביע את צערו העמוק על מותו של בן אהרון. "שבע ימים ועתיר הישגים ועשייה בחי התנועה הציונית ובחיי מדינת ישראל. יצחק בן אהרון, ממנהיגיה הבולטים של תנועת העבודה, וממעצבי דרכה אשר בלט בכושר מנהיגותו ביושרו ובנחישותו, איש עקרונות אשר ניהל מאבקים ללא פשרות למען השקפתו ואמונתו. לוחם גדול למען השכירים. מדינת ישראל איבדה את אחד מבוניה ומעצבי דמותה החברתית", מסר קצב. הנשיא ורעייתו מסרו תנחומים למשפחתו של בן אהרון, לתנועה הקיבוצית ולכל מוקירי דרכו. 

 

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, אמר: "הלך מאיתנו אחד מאבותיה הרוחניים של תנועת הפועלים הארצישראלית. הוא היה מורה דרך לדור ומנהיג מיוחד במינו בעיני העולם כולו". 

 

 

בן אהרון (צילום: תומריקו)

 

יושב ראש מרצ, יוסי ביילין, אמר כי "מדינת ישראל ומחנה השלום איבדו היום מנהיג נדיר". לדבריו, "בן אהרון היה אחד מפוקחי העיניים הבודדים מול עיוורונם של אישים כמו גולדה מאיר, משה דיין וישראל גלילי מיד אחרי מלחמת ששת הימים. הוא הבין את הסכנה שבהמשך השליטה בשטחים, ואילו שמעו לו ניתן היה להימנע מהמחיר הנורא שישראל שילמה מאז". יושבת ראש סיעת מרצ זהבה גלאון אמרה כי "סיעת מרצ אבלה על מותו של יצחק בן אהרון שהיה מנהיג משכמו ומעלה של מחנה השלום והצדק החברתי".

 

שרת החינוך, פרופסור יולי תמיר, אמרה כי מותו של יצחק בן אהרון מסמל את תום עידן המנהיגים הגדולים שהקימו את המדינה. לדבריה, "כשרת החינוך, אני רואה בו את המודל המוסרי לאורו הדורות הבאים צריכים להתחנך".  

 

שר התיירות, יצחק הרצוג, אמר כי  "יצחק בן אהרון היה הוגה ונביא של תנועת העבודה מזה כמה דורות. מדינת ישראל מרכינה ראש עם לכתו של אחד מגדולי המדינה ותנועת העבודה".

 

שר התרבות והספורט, אופיר פינס, אמר כי "הלך לעולמו אחד מגדולי הדור הנפילים". לדבריו, "הוא היה הלפיד שהלך לפני המחנה והתווה את דרכה הרעיונית של תנועת העבודה. הוא היה חלוץ ולוחם ציוני וסוציאליסט בכל רמ"ח אבריו. יצחק בן אהרון היה איש חזון ומעש שיחסר לכולנו".

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הביע היום צער על מותו של יצחק בן אהרון: "ההסתדרות איבדה היום את אחד מעמודי התווך שעיצבו את דרכה והיוו את מורשתה במשך שנים רבות. העובדים בישראל מרכינים היום ראש ואבלים על אובדן אחד מגדולי המנהיגים שקמו להם".

 

ממרכז ברל כצנלסון נמסר כי "בן אהרון היה איש רוח ומעשה שהיה למנהיג ולזרקור ענק שהאיר את הדרך הדמוקרטית החברתית והציונית לכל הדורות שהקימו את ישראל וביססו אותה". 

 

מזכירי התנועה הקיבוצית, זאב שור וגברי ברגיל, פרסמו הודעת אבל מיוחדת עם הוודע דבר מותו של יצחק בן אהרון, שנפטר הבוקר בביתו בקיבוץ גבעת חיים מאוחד. בהודעה נכתב: "בן אהרון היה ממנהיגי התנועה הקיבוצית לדורותיה ומדור הנפילים של מדינת ישראל. הוא הוביל את החזון הקיבוצי והיה ממתווי האידיאולוגיה אשר ידעה לשלב את ערכי הציונות והסוציאליזם".

 

יצחק בן אהרון תמך במהלך הבחירות האחרונות ביושב ראש מפלגת העבודה, עמיר פרץ. לאחר שראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, אושפז בבית חולים שלח בן אהרון מברק לממלא מקומו, אהוד אולמרט, ואיחל לו הצלחה בתפקיד. הדבר התפרסם בתקשורת והתפרש כתמיכה בקדימה, אך בן אהרון מיהר להבהיר כי אינו רק חבר במפלגת העבודה, "אלא צמוד בכל נפשו בנחישות למירוץ של עמיר פרץ לראשות הממשלה".   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
בן אהרון ופרץ. ארכיון
צילום: תומריקו
צילום: בועז אופנהיים
אליאב. "איבדנו את מורה הדרך"
צילום: בועז אופנהיים
צילום: עופר עמרם
ביילין. "אחד מפוקחי העיניים"
צילום: עופר עמרם
מומלצים