שתף קטע נבחר

"טלאי צהוב באיראן - זרקור אדום לעולם"

במערכת הפוליטית זעמו על הדיווח לפיו יהודים יחוייבו לענוד סרט צהוב באיראן. לדברי השר דיכטר, "מי שיחייב יהודים לשאת טלאי צהוב, ימצא עצמו בארון מכוסה בד שחור". השר פינס ביקש שהממשלה תתייחס למתרחש באיראן

"מי שיחייב יהודים באשר הם נמצאים לשאת פעם נוספת טלאי צהוב, ימצא עצמו בסוף בארון מכוסה בד שחור". כך אמר אתמול (ו') השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, בעקבות הדיווח בעיתון קנדי על חוק שאושר באיראן לפיו יהודי המדינה יאלצו לשאת סרט צהוב על בגדיהם.

 

לפי דבריהם של גולים איראנים לעיתון "נשיונל פוסט", במסגרת "חוק הלבוש הלאומי", יחוייבו גם בני המיעוט הנוצרי במדינה לענוד סרט אדום ואילו בני הדת הפרסית העתיקה יענדו סרט כחול. לפי הדיווח, החוק החדש אמור להיכנס לתוקף בחודשים הקרובים, אחרי שיאושר על ידי המנהיג הדתי האיראני עלי חמינאי.

 

השר אופיר פינס, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, פנה למזכיר הממשלה בבקשה שהממשלה תתייחס בישיבתה הקרובה למתרחש באיראן. לדברי פינס, "מדינת ישראל קמה לאחר השואה, כדי למנוע את הישנותה. הטלאי הצהוב באיראן זה זרקור אדום שמחייב אותנו לגייס את העולם כולו לנוכח המתרחש שם". פינס הציע כי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יעמיד את הנושא בראש סדר העדיפויות שלו במהלך ביקורו בארצות הברית.

 

גם במפלגות האופוזיציה גינו את הדיווח. יושב ראש מרצ, ד"ר יוסי ביילין, אמר כי "ברגע בו יידרשו יהודי איראן לענוד סרט צהוב יהיה על ישראל להוכיח כי יש משמעות לקיומה של מדינת יהודים אחרי השואה".

 

לדברי ביילין, "ישראל לא תוכל להסתפק בגינויים ויהיה עליה לפעול להוצאת כל היהודים שירצו בכך מאיראן, ולעמוד בראש חזית להרחקת ההנהגה האיראנית המטורפת וההיטלראית מן השלטון".

 

בעקבות הדיווח מסר הממשל האמריקני כי הוא בודק את הנושא. דובר מחלקת המדינה, שון מק'ורמק, אמר כי "יש חוק בפרלמנט שטיבו המדויק אינו ברור ונמצא בבדיקה". עם זאת, הדגיש הדובר כי אם יתברר שהדיווח אכן מדויק, יהיה הדבר "מתועב" ויהווה "חזרה לגרמניה של היטלר".

 

יושב ראש חבר הנאמנים של בית התפוצות, ליאוניד נייבזלין, התייחס אף הוא לדיווחים וקרא ליהודים מכל העולם, לשאת סרט צהוב. לדברי נייבזלין, "איראן מיישמת שיטות של היטלר להשמדת העם היהודי, ועל העולם כולו להתאחד כנגד הסכנה על העולם החופשי".

 

 


פורסם לראשונה 19/05/2006 22:53

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במרכז הסערה. טלאי צהוב
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
מזהיר. דיכטר
צילום: גיל יוחנן
לגייס את העולם. פינס
צילום: גבי מנשה
צילום: אלי אלגרט
הנהגה מטורפת. ביילין
צילום: אלי אלגרט
מומלצים