שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  ועדת זיילר: אזהרות לקראדי ובכירים במשטרה

  הוועדה לבדיקת התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשת האחים פריניאן שיגרה אזהרות למספר בכירים וגופים שעשויים להיפגע ממסקנותיה. בין המוזהרים - מפכ"ל המשטרה משה קראדי, מפקד ימ"ר דרום לשעבר יורם לוי ופרקליטת מחוז הדרום יסכה לייבוביץ'. המפכ"ל ישוחח עם הניצבים על הפרשה. שר המשפטים רמון: "המכתבים יקשו על צמרת המשטרה והפרקליטה לתפקד"

  רעידת אדמה במשטרה ובפרקליטות: ועדת זיילר החוקרת את התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשת האחים פריניאן והשוטר שחצה את הקווים - צחי בן אור - שיגרה היום (ג') אזהרות לגופים ואישים בכירים (13 בסך הכל), בהם מפכ"ל המשטרה רב ניצב משה קראדי. המשמעות היא שאותם אנשים עשויים להיפגע ממסקנות הוועדה ולפיכך מאפשרת להם הוועדה להציג בפניה - לכל היותר עד ה-6 ביוני - טיעונים, ראיות וחומרים שלא הועלו עדיין בפניה, בטרם תפרסם את מסקנותיה הסופיות.

   

  קראדי וגם המחלקה המשפטית במשטרה עיינו בחומר. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ופרקליט המדינה, ערן שנדר, קיבלו לידיהם את החומר מהוועדה והמפכ"ל קראדי יקיים הערב שיחת ועידה טלפונית עם כל סגל הפיקוד הבכיר במשטרה. מדובר בהתייחסות ראשונה של קראדי כלפי ניצביו למכתבי האזהרה של ועדת זיילר. במקביל, נפגש היועץ מזוז עם השר לביטחון פנים, אבי דיכטר (לפגישת עבודה שתוכננה מראש) ודן עימו בין היתר במכתבי האזהרה. לאחר מכן נועד דיכטר עם קראדי.

   

   

  שר המשפטים, חיים רמון, אמר היום כי "מדובר בפרשה חמורה. העובדה שצמרת המשטרה ופרקליטת המחוז קיבלו מכתבי אזהרה תקשה עליהם לתפקד. מצד שני, ברור כי השעיית המוזהרים מעבודתם אינה דבר פשוט. מכל מקום, חוסר היכולת של האנשים האמונים על שלטון החוק לתפקד כראוי, מחייב את הוועדה לסיים את עבודתה במהירות האפשרית".

   

  כמעט כל מי שקשור לפרשה במשטרה צפוי לקבל את מכתבי האזהרה. מצד אחד יהיו אלו עמיתיו של ניצב משנה יורם לוי, מפקד ימ"ר דרום לשעבר, שמינויו השנוי במחלוקת וקרבתו למשפחת פריניאן הם שהובילו להקמת הוועדה; מצד שני זהו ניצב משנה אמיר גור, שעמד מאחורי גילוי פרשת השוטר הרוצח בן אור וניסה להזהיר את המשטרה ממינויו של ניצב משנה לוי.

   

  קצינים בכירים במשטרה הביעו פליאה על כך שניצב משנה גור קיבל גם הוא מכתב אזהרה, לאור העובדה שהוא זה שהביא לגילוי הפרשה ולאורך השנים פעל במטרה להוציא את התיק מידי ימ"ר דרום ולהעבירו לחקירה ביאחב"ל.

   

  מלבד המפכ"ל קראדי, שבעת הפרשה היה מפקד מחוז הדרום במשטרה, קיבלו מכתבי אזהרה גם מפכ"ל המשטרה לפניו, שלמה אהרונישקי, מפקד מחוז ירושלים אילן פרנקו ומנהל מח"ש הרצל שבירו.

   

  גם בפרקליטות, כאמור, קיבלו הבוקר מספר מכתבי אזהרה. פרקליטת מחוז הדרום, עורכת הדין יסכה ליבוביץ', והפרקליטה חנה מגד מפרקליטות מחוז הדרום, הוזהרו אף הן.

   

  כל המוזהרים:

   

  משה קראדי - מפכ"ל

  שלמה אהרונישקי - מפכ"ל לשעבר

  ניצב אילן פרנקו - מפקד מחוז י-ם (כיהן כראש אמ"ן במשטרה)

  ניצב בדימוס יצחק אהרונוביץ' (כיהן כמפקד מחוז דרום במשטרה)

  ניצב משנה יורם לוי (מפקד ימ"ר דרום לשעבר)

  ניצב משנה אמיר גור, סגן מפקד מרחב ירקון, (כיהן כמפקד ימ"ר דרום בתקופה הרלוונטית)

  ניצב משנה בני שגיב, ראש מחלקת איסוף וטכנלוגיה באמ"ן (אז מפקד ימ"ר דרום)

  סגן ניצב אבי נבון - ראש היחידה לבטחון מידע

  סגן ניצב אהרון זרגרוב - מפקד היחידה הארצית לחקירות סוהרים, (אז ראש מפלג תשאול ימ"ר דרום)

  רב פקד רובי גלבוע (אז ראש מחלק בילוש בימ"ר דרום)

  עו"ד הרצל שבירו - מנהל מח"ש

  עו"ד חנה מגד - מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות מחוז דרום

  עו"ד יסכה ליבוביץ' פרקליטת מחוז דרום 

   

  המפכ"ל קראדי, שהעיד בוועדה, התמנה לתפקידו הנוכחי רק אחרי הפרשה. באותה העת הוא היה כבר כשנה מחוץ לתפקידו כמפקד מרחב לכיש ולדבריו, לא עודכן על תיק הרצח של העבריין פנחס בוחבוט.

   

  בתארו את המצב ששרר אז ביחידה המרכזית של מחוז הדרום סיפר, כי מדובר היה במצב גרוע שאליו התוודע לראשונה בפגישתו עם פרקליטת מחוז הדרום, עורכת הדין ליבוביץ', שהעידה אף היא בוועדה לפני מספר שבועות. במשרד המשפטים הגיבו בשם עורכת הדין ליבוביץ': "יש לציין כי הוועדה לא העירה הערה כלשהי בכל הנוגע להתנהלות הפרקליטות בנושאים שלשמם הוקמה הוועדה והוועדה לא מצאה כל פגם בטיפול הפרקליטות בנושאים אלה. הערות הוועדה מתייחסות לנהלים פנימיים של עבודת הפרקליטות בנושאים אחרים בלבד".

   

  בזמן הקרוב תינתן אפשרות לבכירים הנוספים שקיבלו את ההודעה להשמיע את טיעוניהם ואחר כך תפרסם הוועדה את מסקנותיה. על פי הרשימה שפורסמה, עומדות מסקנות אלו לחולל "רעידת אדמה" במשטרה.


  קראדי בפני ועדת זיילר. גם הוא בין המוזהרים (צילום: חיים צח)

   

  תקציר הפרשה שזיעזעה את המשטרה

   

  באוגוסט 2005 הותר לפרסום כי השוטר המנוח צחי בן אור, הפך לרוצח שכיר בשירות משפחת הפשע פריניאן, והתנקש בשנת 99' בחייו של העבריין פנחס בוחבוט בבית-החולים בתל השומר. הפרשה חסרת התקדים הרעידה את המשטרה, כשלראשונה שוטר במדים כרך את חייו עם כמה ממשפחות הפשע החזקות בדרום. בהמשך חוסל בן אור כששהה במקסיקו.

   

  בעקבות חשיפת הפרשה הוקמה ועדת זיילר, אשר תפקידה לבדוק את התנהלות המשטרה לפני הרצח ובמהלך החקירה שאחריו. בחודש ינואר האחרון העיד בפני הוועדה אריאל בן אור, אחיו של השוטר. בן אור אמר לחברי הועדה: "אחי נרצח על ידי משטרת ישראל ואני לא רוצה להיות הבא בתור. אני לא רוצה שהם ידעו מה שאני יודע עליהם. אני יודע שיש קצינים בכירים ביותר במשטרה שמעורבים בפרשות חמורות מאוד ישירות".


  חברי ועדת זיילר. לא עשו הנחות גם לבכירים ביותר (צילום: חיים צח)

   

  קודם לכן שמעה הוועדה גם את ניצב משנה אמיר גור , מי שהיה מפקד ימ"ר דרום ב-1999. בעדותו סיפר גור כיצד הצטברו בזו אחר זו ראיות לכך שאחד מרוצחיו של בוחבוט היה השוטר בן אור. ואכן, כעבור זמן מה נפגש האחרון עם שני קציני משטרה ביוזמתו וסיפר להם שהיה מעורב באירוע "שאם המדינה תשמע עליו היא תזדעזע", כלשונו. כבר באותה פגישה אמר בן אור לקצינים שיש להיזהר מיורם לוי כיוון שהוא עוזר לאחים פריניאן. "האזהרה הזו נראתה לי מאוד הגיונית", אמר גור והוסיף כי גם פרקליטת מחוז הדרום, יסכה לייבוביץ', השמיעה באוזניו דברים נוקבים באשר ללוי.

   

  אך ניצב משנה יורם לוי, שהעיד אף הוא, הטיח האשמות קשות בגור. הוא טען: "כל חטאי היה שמצאתי את התיק הזה, הנחתי אותו

   על השולחן ואמרתי שהוא שוכב כבר ארבע או חמש שנים בלי טיפול". לוי שב וטען בפני שלושת חברי הוועדה כי מעולם לא היה קשור לתיק בן אור. לטענתו, "ניצב משנה גור הסיט את כל הרעש של התיק הזה לכיוון שלי".

   

  לאחרונה הביעו אנשי משטרה חשש להעיד בפני הוועדה, כיוון שלדבריהם גם העדויות הנמסרות בדלתיים סגורות מתפרסמות בשלב מאוחר יותר. בעקבות זאת הבהיר השופט זיילר, שעומד בראשה: "כל הדעות לגיטימיות, יש פנים לכאן ולכאן. נטיית המשטרה הייתה שלא יהיו דיונים פומביים, הוועדה סבורה שקבלת מידע הוא דבר מועיל".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ואבי כהן
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח
  קראדי בוועדה. ארכיון
  צילום: חיים צח
  צילום: גיל יוחנן
  ניצב משנה לוי. מפקד ימ"ר לשעבר
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: חיים צח
  ניצב פרנקו בוועדה
  צילום: חיים צח
  צילום: חיים צח
  יסכה ליבוביץ. אזהרות גם בפרקליטות
  צילום: חיים צח
  צילום רפרודוקציה: משטרת ישראל
  צחי בן אור. השוטר שחצה את הקווים
  צילום רפרודוקציה: משטרת ישראל
  מומלצים