שתף קטע נבחר

אבו מאזן מטיל פצצה: משאל עם על גבולות 67'

בנאום שלא מן הכתב פנה יו"ר הרשות אל החמאס והטיל פצצה מדינית: אם בתוך 10 ימים לא יכיר החמאס ביוזמת האסירים, הוא יילך למשאל עם. "צריך להפסיק לחלום ולקבל את מה שאפשר לקבל עכשיו", הבהיר. בלשכת רה"מ נמנעים לפי שעה מלהגיב

בעוד שבישראל מתבשמים מהישגי הפסגה בוושינגטון, מטיל היום (ה') יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) פצצה מדינית: אם הארגונים הפלסטיניים המשתתפים בדיאלוג הפנים-פלסטיני לא יגיעו בטווח זמן של עשרה ימים להבנות, ולקבלתה של יוזמת האסירים להכרה בגבולות 67', הוא מתכוון להביא אותה בתוך 40 יום למשאל עם פלסטיני. בלשכת ראש הממשלה, שנחת בצהריים בישראל מביקורו בוושינגטון, נמנעים לפי שעה מלהגיב להצהרה.

 

אבו מאזן הדהים את הנוכחים עם הרעיון שהעלה, שכן למעשה הוא מחשק את הממשלה הפלסטינית ואת החמאס. אלו אינם מתלהבים בלשון המעטה מהיוזמה ומבקשים לדון בה, ולהכניס לתוכה מספר שינויים.

 

 צילום וידאו: רויטרס

 

בנאום שלא קרא מן הכתב, תוך שהוא פונה לממשלה הפלסטינית, אמר אבו מאזן: "האם הסיסמאות מספיקות כדי להאכיל את האנשים הרעבים? צריך להפסיק עם הסיסמאות ולהתייחס למציאות. צריך להפסיק לחלום ולקבל את מה שאפשר לקבל עכשיו. בואו לא נדבר חלומות, בואו נקבל את המדינה הפלסטינית בגבולות 67', ועל זה יש קונצנזוס לאומי".

 

אבו מאזן אמר כי הוא מתנגד להשארת "אבן אחת של התנחלות ישראלית על אדמות 67'". עוד הוסיף ונזף בחמאס באומרו כי צריך להפסיק לדבר על מדינה בינלאומית וצריך לחשוב איך פותרים את המצוקה שאליה נקלע העם הפסלטיני. "לא נסכים שיהיה דיאלוג למען הדיאלוג צריך דיאלוג כדי לפתור את הבעיות שלנו. הישראלים הורגים כל יום באנשינו ועכשיו אנחנו מתעסקים במחלוקות פנימיות. צריך להפסיק את זה וצריך לדבר מציאות".

 

בחמאס לא מתנגדים למשאל

 

ד"ר עומר עבד אל-ראזק, שר האוצר בממשלה הפלסטינית ומבכירי החמאס, אמר ל-ynet כי לפי הערכתו לא יהיה כל משאל עם בעניין היוזמה. לדבריו "מדובר בשיטה של הראיס ללחוץ את הארגונים הפלסטינים המשתתפים בדיאלוג כדי שיגיעו להבנות. להערכתי נגיע להבנות ולא יהיה משאל עם".


משאל או הכרה בגבולות. אבו מאזן (צילום: איי.אף.פי)

 

 

ד"ר עזיז דוויק, יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית ומבכירי החמאס, אמר כי מפלגתו אינה מתנגדת להצגת יוזמת האסירים במשאל עם. "אין לנו כל התנגדות לשאול לדעתו של הציבור הפלסטיני ולקבל דעה זו", אמר דוויק. הוא אף ציין כי תנועת החמאס אינה פוסלת אפשרות להיות חלק מצוות ההיגוי הפלסטיני שילווה וינחה את צוות המשא ומתן הפלסטיני  - צוות שעליו יוטלו המגעים עם ישראל.

 

ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, טען בצהריים כי בפסגת בוש-אולמרט בוושינגטון נתנה ארצות הברית אור ירוק לקונספירציה נגד הפלסטינים. בנאום שנשא בעזה תקף הנייה את תוכנית החד-צדדית של ישראל ואמר כי צעדי ישראל יסבכו את המצב ויסכנו את האזור.


במקביל לדיונים - העימותים בשטח נמשכים (צילום: איי אף פי)

 

"נאבק בתוכנית הישראלית ונמשיך במאבק עד להקמת מדינה פלסטינית בקווי 67", הבהיר. לדבריו, "ישראל מנסה לייצר מדינה שבה יש רוב יהודי, מנסה לשמור על על ירושלים כבירה שלה. הדבר הזה מראה כי הממשלה הישראלית רוצה להשאיר את הכיבוש. למרבה הצער האמריקנים לצד ישראל... ונתנו להם אור ירוק לקונספירציה נגד אנשינו".

 

במקביל לדיונים בין נציגי הארגונים השונים, דיווחה סוכנות הידיעות איי.פי כי קצין של מנגנון הביטחון המסכל בעזה נהרג היום, במהלך

 חילופי האש שהתחדשו בעיר בין הכוח המיוחד של החמאס לבין אנשי הביטחון של הרשות. בנוסף, נפצעו ארבעה פלסטינים בחילופי האש. יש לציין כי טרם התקבל כל אישור רשמי כי אכן הקצין נהרג.

 

על פי דיווחי הסוכנויות, פרצו העימותים כאשר מספר שוטרים פלסטיניים חזרו ברכבם מהלוויתו של קצין בכיר במנגנון המסכל שנהרג אתמול ונתקלו בכוח של המנגנון החדש של החמאס. אנשי החמאס, מצידם, טענו כי הותקפו במרכז העיר על ידי מספר חמושים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אבו מאזן. משאל עם
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
הנייה. קונספירציה
צילום: רויטרס
מומלצים