שתף קטע נבחר

נפטר פרופ' לכלכלה חיים ברקאי

פרופ' ברקאי נפטר הבוקר בגיל 81 בירושלים. הוא נחשב לאחד מגדולי המומחים בארץ למחשבה כלכלית ולהסטוריה הכלכלית של ישראל לפני ואחרי קום המדינה. הקריירה העשירה שלו כללה את ראשות החוג לכלכלה בירושלים ואחר כך היה דיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית. בשנות ה-80 היה יו"ר הוועדה המייעצת של בנק ישראל והיה שותף פעיל לקביעת המדיניות הכלכלית של הממשלה והבנק המרכזי. בשנים האחרונות הקים ועמד בראש החוג לכלכלה במכללה למינהל

פרופ' לכלכלה חיים ברקאי נפטר היום בגיל 81 בירושלים. ברקאי היה מראשי החוג לכלכלה בירושלים ואחר כך הקים ועמד בראש החוג לכלכלה במכללה למנהל. הוא נחשב לאחד מגדולי המומחים בארץ למחשבה כלכלית ולהסטוריה הכלכלית של ישראל.

 

פרופ' ברקאי נולד בגרמניה ב-1925 ועלה לארץ בגיל 7. התחיל את לימודיו בכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים ב-1949, לאחר חמש שנות שירות בפלמ"ח, במסגרת הכשרה מגויסת, שהקימה לאחר מכן את הקיבוץ משאבי שדה בנגב.

 

לאחר סיום לימודיו לקראת התואר השני והגשת עבודת גמר בהדרכת פרופסור דן פטינקין, השלים את לימודיו ב-London School of Economics. שם גם כתב את את עבודת הדוקטורט שלו, על 'התאוריה הקלסית של התפתחות כלכלית', בהדרכת פרופסור ליונל רובינס.

 

עם שובו לארץ הצטרף לסגל ההוראה הקבוע של החוג לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים, עד יציאתו לגמלאות. במהלך השנים כיהן כראש החוג לכלכלה, ואחר כך בשנים 1976-80 כיהן כדיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית.

 

בשנות ה-80 השתתף בייעוץ וקביעת המדיניות הכלכלית של ישראל  כאשר שימש כיו"ר הוועדה המייעצת של בנק ישראל. 

 

פרופ' ברקאי לימד גם בטובות שאוניברסיטאות בארצות הברית – בפנסילבניה (Wharton School), אילינוי, הרווארד, ברנדייס, אורגון,  ולאחרונה גם בקייב. הוא עבד ככלכלן בכיר בבנק העולמי ובמחלקות המחקר של קרן המטבע הבין-לאומית ושל הבנק הבין-אמריקאי לפיתוח.

 

הוא פרסם מספר ספרים ומאמרים בעיתונות המדעית על נושאים במחשבה כלכלית, בהיסטוריה כלכלית ובכלכלת ישראל.  בין הספרים שכתב - המבנה הכלכלי של הקיבוץ, משנתו של אדם סמית, שנות בראשית של המשק הישראלי,  וספר היובל של בנק ישראל (שכתב וערך עם פרופ' ניסן לויתן) אשר פורסם במלאת 50 שנה לבנק ישראל ב-2004.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים