שתף קטע נבחר

או'ריילי: "אסור להשתמש בביטוי 'Web 2.0' בלי רשותנו"

למה טים או`ריילי, ממציא הביטוי "Web2.0", נמצא דווקא עכשיו במסע הומניטרי בקמבודיה ולא ניתן להשגה? האם בקרוב נצטרך לשלם תמלוגים על השימוש בביטוי (כנראה שכן, אם נרצה לערוך ועידה בנושא)? איך הביא על עצמו אוונגליסט Web 2.0 את זעם הקהילה. סיפור מאוד ווב-שתיימ-מי.

 

תחילת הפרשה

 

חברת הכנסים CMP שמפיקה עם קבוצת החברות של טים או`ריילי (הוצאת ספרים, עריכת כינוסים על טכנולוגיה והטבעת המונח "Web2.0") כנסים שונים, שלחה מכתב התראה משפטי לחברה אירית שרצתה לערוך כנס בן חצי יום תחת הכותרת "Web 2.0".

 

החבר`ה של או`ריילי טבעו את הביטוי לקראת הכנס שערכו ב-2003, שהיה הראשון בסדרה. החברה הגישה בקשה לרשם סימני המסחר בארה"ב להיות "סימן שירות רשום" (סוג של סימן מסחרי). לגיטימי, כנראה. אבל הדרך בה טיפלה או`ריילי מדיה בנושא מזכירה יותר תאגידים קרי-מזג ומנוכרים (מישהו אמר גוגל?) ולא גוף מדיה שמקדם באוונגליזם בלתי מתפשר את רעיון ועקרונות ה-Web 2.0.

 

האירים, שכנראה הבינו את הקונספט של ה-2.0 כמו שאמרו להם, ולא כמותג לכנס בנושאי היי-טק בקליפורניה, לא יצאו פראיירים. המכתב נסרק והועלה לפליקר, ופוסט שכתב טים רפרטי, אחד ממארגני הכנס, בו ביקש מהגולשים עצות מה לעשות, זכה עד מהרה לטפס ב-Digg ולעורר סערה משמעותית בבלוגספירה.

 

טים או`ריילי עצמו נמצא, טוענים בחברה, במסע הומניטרי בקמבודיה ("You`d be hearing from Tim, but he`s off the grid"), כך שאינו זמין להגיב בעצמו. באמת עדיף לו לא להיות מקוון: בפוסט האפולוגטי שהועלה בבלוג של או`ריילי ניסו אנשיו לרדת מהעץ. ראשית, הם דיברו עם האירים בטלפון וניסו להרגיע. הם שלחו לאירים בדואר אלקטרוני ובפקס אישור להשתמש בביטוי Web2.0 לכנס. הם ניסו להסביר את עצמם. לא ממש עזר.

 

עד כדי כך, שלקראת סוף הפוסט הוסיפה שרה ווינג`, דוברת או`ריילי, את התגובה הבאה:

 

Tim is currently passing through Cambodia on a child copulation junket. He plans to take such vacations much more frequently now that the big bucks are rolling in from his strategy of suing non-profits. Tim mentioned that when he considers all of the intercourse with children that the "Web 2.0" service mark will buy him, he only wishes he had taken this step much sooner.

 

גם הסרקזם הזה לא עזר. בפוסט עוקב שכותרתו "התגובה המרושעת של או`ריילי" המשיך רפרטי להתעצבן על ממציאי הביטוי ועל דרישתם לחתום שבעתיד לא יקיים עוד כנסים הכוללים בשמם את הביטוי Web 2.0 ללא אישורם. (דרך מוניטור 2.0).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תגים. אולי גם הם של או'ריילי?
מומלצים