שתף קטע נבחר

חרדים חטפו גופת תינוקת מבית העלמין באשדוד

מאות חרדים מחו והתפרעו בבית העלמין באשדוד במחאה על הכוונה לערוך בדיקות בגופת תינוקת שמתה אתמול לאחר שלא זכתה לטיפול אנטיביוטי נאות. רבנים במקום קראו לחרדים להתפנות וטענו כי מדובר בפיקוח נפש, אך נראה שתחת עינם הפקוחה של השוטרים הצליחו חלק מהם לחטוף את הגופה. במהלך ההתפרעויות נפצע קשה אחד השוטרים

דרמה לילית באשדוד: גופתה של תינוקת בת שנה נחטפה אמש (יום א') על ידי גורמים חרדיים מתוך חדר הטהרה בבית העלמין באשדוד. החרדים שחטפו את הגופה זעמו בעקבות הוראה של בית המשפט בעיר על הכוונה לערוך בדיקת דם וצילום לאבחון מומים בגופת התינוקת. השופטת קבעה כי אם שתי הבדיקות לא יגלו את גורם המוות יוצאו מהגופה דוגמת רקמה. לצורך בדיקות, ולכן לקחו אותה מהמקום במהלך ניסיונות ההידברות של הרבנים עם גורמי המשטרה.


נלקחה תחת עינם הפקוחה של השוטרים. חדר הטהרה (צילום אמיר כהן)

 

המשטרה עצמה פועלת בכוחות מתוגברים לאיתור הגופה, תוך ניהול מגעים עם הרבנים במקום, המנסים לברר גם הם היכן נמצאת הגופה כדי להחזירה. במהלך האירועים פרצו גם מהומות, בהן נפצעו כמה שוטרים ומפגינים חרדיים. אחד מהשוטרים נפצע באורח קשה. 

 

גורמים חרדיים סיפרו כי הצליחו לגנוב את הגופה במבצע הסחה. לטענתם, מספר חרדים הגיעו אל החלק האחורי של חדר הטהרה, ליד שירותי הנשים. הם ניסרו את הסורגים של החדר תוך שחבריהם ריכזו התקהלות בצידו השני של חדר הטהרה, וכך הצליחו לקחת את הגופה. עוד סיפרו כי ביימו חטיפה של בובה בדמות התינוקת, כדי שהשוטרים ירדפו אחר חוטפי הבובה. זאת, בעוד הגופה האמיתית נחטפה רק מאוחר יותר. לפי הערכות הנוכחים במקום, החוטפים הם חברי פלג חרדי קיצוני מירושלים.

 

אדם אחר שנכח במקום סיפר: "הצלחנו בסייעתא דשמיא לקחת את הגופה של התינוקת, למרות המאמצים של המשטרה. הצלחנו לעבוד עליהם ולדעתנו מדובר בנס משמים". גם הרבנים במקום מצויים במבוכה גדולה ומנסים לברר לאן נעלמה גופת הפעוטה. חלק מהנוכחים במקום יצאו כנגד המעשים, ואמרו כי כבוד המת חשוב לא פחות ולכן יש לדאוג לכך שגופת התינוקת תימצא במקום ראוי, על פי ההלכה.


הסורג השבור בבית הטהרה, דרכו נחטפה הגופה (צילום: אמיר כהן)

 

יושב ראש זק"א, יהודה משי זהב, אמר ל-ynet: "לא ידוע מי חטף את גופת הפעוטה. גם המשפחה לא יודעת היכן היא. זק"א ניהלה משא ומתן מטעם החרדים עם המשטרה לדחיית הנתיחה עד הצהריים".

 

חטיפה בצל המו"מ

 

ואכן, מאז פרוץ המהומות ניהל מפקד מרחב לכיש, ניצב משנה אפי מור, משא ומתן עם הרבנים מהמגזר החרדי המובילים באשדוד יחד עם מפקד תחנת אשדוד, סגן ניצב דני אלגרט. במשטרה ניסו לקבל את הסכמתם של הרבנים להעברת גופת הפעוטה למכון לרפואה משפטית באבו כביר לביצוע בדיקות, כפי שהחליט בית המשפט. יוסי לנדאו, איש זק"א, סיפר כי במהלך המו"מ הסכימו החרדים שבדיקת הרקמות תיעשה באמצעות מזרק, אך סירבו ללקיחת רקמות ממוחה של הפעוטה שיאפשרו לדעת האם מתה מדלקת קרום המוח. את הבדיקה הפולשנית במוח, כך סיכמו, יבצעו לאחר ערעור בבית המשפט. לפי לנדאו, החרדים אף הסכימו שהבדיקה תיעשה באבו כביר, תוך ששלושה אברכים ישמרו על הגופה בלילה "מפחד פשעיו של היס".

 

לאחר שהושגה הסכמת המשפחה והרבנים לכך שהגופה תועבר לאבו כביר, התברר לאנשי המשטרה כי הגופה נחטפה וההסכמות טורפדו. לפי החשד, מדובר גורמים קיצוניים מתוך העדה החרדית באשדוד הם שחטפו את גופת הפעוטה. עוד אומרים במשטרה כי גם רבני המגזר החרדי יצאו בקריאה להחזרת הגופה מאחר ומדובר בחילול כבוד המת. "אנו רואים את האירוע בחומרה רבה, הוא מטופל ברגעים אלה בכל האמצעים הנדרשים על ידי המשטרה עד להשבת הגופה", הבהירו החוקרים.

 

המשפחה, המשתייכת לחסידות גור, מציתת להוראות האדמו"ר מגור והרב טוביה וייס, ראש בית הדין של העדה החרדית. אלו, כך לפי הטענות, מסרבים לאפשר לפי שעה את החזרת הגופה. הם מסכימים כי לגופה יערך צילום רנטגן וכי תילקח ממנה דגימת דם, אולם מתעקשים כי דגימת הרקמות לא תילקח כעת. במקביל ניטש גם וויכוח בשאלה היכן ייערכו הבדיקות והחרדים מתנגדים להעברת הגופה למכון לרפואה משפטית.

 

מחאה על החלטת בית המשפט

 

האירועים עצמם החלו כאשר כ-500 חרדים התגודדו והתפרעו בבית העלמין נוכח החלטת שופטת בית משפט השלום בעיר על לקיחת דגימת הרקמות מהתינוקת, שמתה אתמול. המתפרעים השליכו אבנים וכתוצאה מכך נפגעו מספר שוטרים ומפגינים באורח קל וטופלו במקום. השופטת החליטה להעביר את הגופה למכון לרפואה משפטית באבו כביר לצורך ביצוע הבדיקה בגופת התינוקת, שתאפשר לדעת האם מתה הפעוטה מדלקת קרום המוח. עם זאת, אסרה על נתיחת הגופה.

 

הנוכחים במקום סירבו בתוקף להעברת הגופה. הם הסכימו להעבירה לבית החולים קפלן ברחובות לצורך בדיקות דם בלבד. ככל שהחמירו ההתפרעויות במקום הוזרמו לאזור עוד ועוד כוחות משטרה וגם יחידת יס"מ הגיעה כדי לנסות ולהוציא את התינוקת ממתחם בית העלמין ולמלא את צו בית המשפט.


גם בקשת הרב לא הועילה   (צילום: אמיר כהן)

 

בשעות הערב הודיע הכרוז במקום כי הרב שמואל גרוס, הסמכות החרדית העליונה באשדוד, מבקש מהחרדים להתפנות מבית העלמין ולאפשר את העברת גופת התינוקת.

 

החרדים במקום סירבו לבקשה וטענו כי "עד שהרב גרוס לא יגיע למקום ויגיד לנו בעצמו שהוא מאשר להעביר את התינוקת, אנחנו לא מסכימים לכך. יש לנו תחושה שהמשטרה אמרה לאחד האנשים פה להודיע בשם הרב גרוס על החלטתו. קשה לנו להאמין שהוא יסכים להעברת הגופה לאבו כביר. מי יודע מה יעשו איתה שם", אמר אחד מקרובי משפחתה של התינוקת.

 

רבנים במקום גם קראו לחרדים להתפנות וטענו כי מדובר בפיקוח נפש וכי יש סכנה לחייהם של חלק מהם שמתגודדים על בית הלוויות שם נמצאת גופת התינוקת. במהלך הלילה פרצו מהומות גם בשכונות החרדיות מאה שערים וגאולה שבירושלים. המשטרה עצרה עשרה חרדים החשודים כי יידו אבנים, הציתו פחי אשפה ותקפו שוטרים שהגיעו למקום. שלושה שוטרים נפצעו קל במהלך העימותים.

 

בעקבות האירועים נדרש בית המשפט באשדוד מחדש לנושא, והחליט לעכב עד הצהריים את לקיחת דגימת הרקמות מגופתה של התינוקת, אולם נראה כי הדרמה במקום טירפדה גם את הדחייה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס


פורסם לראשונה 28/05/2006 21:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת החרדים באשדוד
צילום: אמיר כהן
צילום: אמיר כהן
חדר הטהרה בבית העלמין
צילום: אמיר כהן
עימותים עם השוטרים
צילום: אמיר כהן
מומלצים