שתף קטע נבחר

חדש במעשיהו: אגף מיוחד לעברייני מין בלבד

בבית הכלא מעשיהו ייפתח אגף שבו ישוכנו אך ורק אסירים שהורשעו בעבירות מין. באגף הם יקבלו טיפול שיסייע להם להתגבר על דחפיהם המיניים, לאחר שישוחררו מהכלא. בקרב האסירים, אגב, נרשם ביקוש רב לאגף

אגף חדש המיועד אך ורק לעברייני מין נחנך בכלא מעשיהו. באגף החדש יעברו האסירים טיפולים בניסיון לשקם אותם ובשב"ס כבר מדווחים על ביקוש רב מאסירים להשתכן באגף.

 

בעשור האחרון גדל מספר האסירים בגין עבירות מין ביותר מפי שניים. לפני כשער שנים שהו בבתי הכלא בארץ כ-500 עברייני מין ואילו כיום ישנם כ-1,200 אסירים המרצים את עונשם על עבירות מין. לעתים קרובות מדובר באסירים שגם לאחר שחרורם מהכלא חזרו וביצעו עבירות מין ונכלאו שוב. עברייני המין כלואים ביחד עם אסירים אחרים ובקרב אוכלוסיית הכלא הם נחשבים לעבריינים מהדרגה השפלה ביותר. אסירים אלה לא זוכים לכבוד, ולעתים אף הופכים קורבן להתעללויות.

 

נוכח העליה במספר עברייני המין החוזרים לכלא, הוחלט בשב"ס על פתיחת אגף בו יקבלו האסירים טיפול - בניסיון לפתור את בעייתם ולספק בידם כלים להתמודד לאחר שחרורם עם הדחפים המיניים שלהם. בשלב הראשון נפתח אגף מיוחד לעברייני מין בכלא מעשיהו. באגף ישוכנו 120 אסירים, שהתנאי לקבלם לאגף ולטיפול הוא הודאתם בכך שתקפו מינית, שיש להם בעיה ושהם רוצים לפתור אותה.

 

כל אסיר שמגיע לאגף עובר אבחון מקדים ובדיקות כדי לוודא שהוא אכן מתאים לטיפול. דוברת השב"ס, סגן גונדר אורית שטנצלר, אומרת כי יש ביקוש רב מצד אסירים להתקבל לאגף החדש ואף מופעלים לחצים מצד הורים ועורכי דין כדי

 שהאסיר שלהם יתקבל לאגף.

 

השבוע נחתמה אמנה בין השב"ס לבין האגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות לפיה עובדים סוציאלים יעברו הכשרות במשרד הבריאות על אופן הטיפול בעברייני המין. לפי התוכנית, אסירי האגף יחולקו לקבוצות טיפוליות ובכל קבוצה יהיו שני עובדים סוציאלים - גבר ואשה - שיעבירו את הטיפול במפגשים קבוצתיים, במסגרתם יספרו האסירים על מעשיהם ועל הדחפים המיניים שלהם. האסירים ישהו במסגרת הטיפול בכל שעות היממה ונאסר עליהם להתנהג באלימות או בביטויים מיניים.

 

לדברי סגן גונדר שטנצלר, האגף החדש הוא ניסיוני, ואם יתברר כי הוא נוחל הצלחה, והאסירים שבו הצליחו להשתקם ולא יחזרו לכלא על עבירות דומות, ייפתחו אגפים נוספים בבתי כלא אחרים בארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרצ'יק
כלא מעשיהו. האסירים רוצים טיפול
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים