שתף קטע נבחר

כוח צה"ל עצר מבוקש פלסטיני בבית חולים בשכם

כוח מיוחד של צה"ל נכנס לבית החולים האנגליקני בשכם, ועצר את ג'ועד קעבייה, שנפצע בחילופי אש עם צה"ל. בישראל טוענים כי הוא בכיר החזית העממית בעיר, ומייחסים לו שורה של פיגועי ירי ונסיונות לכוון פיגועי התאבדות נגד ישראלים

כוחות הביטחון של ישראל עצרו הלילה (יום ו') את ג'ועד קעבייה (24), בעודו מאושפז מחוסר הכרה בבית החולים בעיר. לטענת ישראל, מדובר בראש הארגון החזית העממית בשכם, אך הפלסטינים טוענים כי אינו עומד בראש הארגון, אלא שהוא חבר מהשורה.

 

במערכת הביטחון סבורים כי קעבייה היה אחראי על גיוס שורה ארוכה של מחבלים מתאבדים וניסה לכוון פיגועי התאבדות נגד ישראל. הוא נפצע קשה ואושפז בבית החולים כשהוא מחוסר הכרה, לאחר שנפגע מירי בבטנו במהלך פעולת כוח של "גולני" במחנה הפליטים בלאטה בשכם בתחילת השבוע. 

 

ממערכת הביטחון נמסר כי הוא היה אחראי לייצור חומר נפץ וחגורות נפץ של תשתית החזית העממית בשכם. בשנה האחרונה היה קעבייה מעורב בשורה ארוכה של ניסיונות פיגוע שהבולט בהם הוא הכוונת פיגוע מטען לעבר עמדת צה"ל בכפר ג'ית בשומרון. המטען נחשף והפיגוע סוכל. במהלך חודש ינואר האחרון הוא גייס צעירים פלסטינים, ביניהם קטינים, לביצוע פיגועי התאבדות בישראל. הפיגועים סוכלו עם מעצרם של המחבלים המתאבדים. חודש לפני כן פעל להוצאת פיגוע מכונית תופת לישראל.

 

על פי החשד היה קעבייה מעורב גם בהכוונת של פיגועי ירי בעיר שכם, בניסיונות להנחת מטענים בצירים הראשיים במרחב העיר שכם וכאמור גם על גיוס מתאבדים.

 

הועבר לישראל תוך שעה

 

סוכנויות הידיעות דיווחו כי במהלך כניסת הכוח התפתחו חילופי אש, אך לא היו נפגעים. זאת בניגוד לעמדת צה"ל, לפיה לא נרשמה כל הצנגדות במהלך הפעולה. הרופא הצבאי שהתלווה לכוח קיבל פרטים אודות מצבו הרפואי של הפלסטיני מהרופא במקום, טריף אבו סלאח, ולאחר מכן לקחו אותו משם החיילים. קעבייה הועבר לבית חולים בישראל, ומשם הוא צפוי לעבור לחקירה בידי כוחות הביטחון הישראלים.

 

כניסה של כוח צבאי לבית חולים אינה דבר שבשגרה, אך בעבר כבר נכנסו כוחות צה"ל לעצור מבוקשים בבתי חולים פלסטינים.

 

"ההשתלטות של כוח מגדוד דובדבן על בית החולים ואיתור קעבייה, ארכו בין שלוש לארבע דקות", כך אמרו גורמים בצה"ל ל-ynet. לדבריהם, מהרגע בו אותר קעבייה ועד הוצאתו מבית החולים עברו 20 דקות, בהן לא נרשמו גילויי התנגדות. "הכנו אמבולנס מיוחד עם צוות שהעביר את קעבייה כשהוא פצוע במצב קשה, מורדם ואחרי ניתוח. הוא הועבר לבית חולים בישראל", אמרו הגורמים והוסיפו, כי הפעולה החלה לפנות בוקר, ותוך שעה כבר הועבר קעבייה לישראל. על הפעולה עצמה אמרו הגורמים: "מדובר בפעולה לא שגרתית. רק כשהמבוקש הוא בכיר, ויש בידו ערך מודיעיני רב עורכים מבצע שכזה. זאת כדי לסכל פיגועים נוספים מצדו, וכדי לא להשקיע כסף בעתיד כדי לעצרו".

 

במהלך הלילה נמשכו חילופי האש בין כוחות צה"ל לפלסטינים בעיר, ותושבי שכם דיווחו על קולות נפץ שנשמעו בסביבתה במהלך הלילה. לא היו נפגעים בתקריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
צה"ל בשכם (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
מחנה בלאטה (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים