שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: סכנת התקף לב משימוש בוולטרן ואיבופרופן

  מחקר חדש מאשר מחקרים קודמים שמצאו כי תרופות מקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידים מגבירים את הסיכון למחלות לב וכלי דם בעשרות אחוזים. בקבוצת סיכון מוגברת: חולי לב או אנשים בקבוצת סיכון למחלות לב וכלי דם

  בהלת משככי הכאבים ממשיכה לעשות גלים: מחקר חדש מגלה כי שימוש קבוע בתרופות דיקלופנאק (וולטרן, אביטרן) ואיבופרופן (איבופן, ארטופן) מגביר בעשרות אחוזים את הסיכון ללקות בהתקף לב או שבץ מוחי. המחקר החדש פורסם בכתב העת היוקרתי BMJ בגליונו האחרון.

   

  מאז פרשיית הוויוקס נוחתות בזו אחר זו מכות על התרופות משככות הכאבים ונוגדות הדלקת שאינן סטרואידיות (NDAIS). מחקרים אחדים הראו כי קיים קשר בין צריכה קבועה שלהן לבין סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם. כזכור, חברת "מרק" החליטה אשתקד להוריד את התרופה ויוקס מן המדפים לאחר פרסום מחקרים שהראו קשר בין תחלואה גבוהה לבין שימוש קבוע בתרופה.

   

  במחקר החדש בדקו מומחי אוניברסיטת אוקספורד שבבריטניה את כל המחקרים האקראיים שעסקו בקשר בין שימוש קבוע בתרופות מקבוצת ה-NSAIDS לבין סכנת התקפי לב או שבץ מוחי. התוצאות הראו עלייה ברורה בסיכון למחלת לב וכלי דם.

   

  בקרב אלה שהשתמשו בתרופה איבופרופן במינון 800 מ"ג 3 פעמים ביום קיימת עלייה בסיכון לתחלואה בשיעור של 51 אחוז, ובקרב המשתמשים בדיקלופנאק 75 מ"ג פעמיים ביממה – עלייה של 63 אחוז. עם זאת, לא נמצא קשר בין סיכון מוגבר ללקות במחלה לבין שימוש בתרופה נפרוקסן (נקסין), אף היא מקבוצת ה-NSAIDS.

   

  למרות הכל הדגישו החוקרים כי באופן כללי הסיכון אינו גבוה: רוב האנשים המשתמשים בתרופות אלה אינם בסיכון מוגבר, סכנה עיקרית נשקפת לאלה שלקו בעבר במחלות לב וכלי דם או לכאלה הנמצאים בקבוצת סיכון ללקות בהתקף לב או בשבץ מוחי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  גם וולטרן במסוכנות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים