שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "שבתאי עובר גיהנום על משהו שלא עשה"
  מדריך הטיולים גילי חסקין, ששה בכלא בהודו על לא עוול בכפו, זועם על משטרת ישראל שיידעה את טורקיה על ישראלי החשוד באחזקת סכום קטן של דולרים מזויפים: "דמם של הקצינים בראשם. היו צריכים לחכות שיחזור או להזהיר אותו". חסקין מספר שבמקרים רבים מתגלגלים דולרים מזויפים לידי מטיילים ללא ידיעתם: "שבתאי עובר עכשיו גיהנום על משהו שהוא לא עשה"

  "דמו של מי שמסר את האיש הזה בראשו. האיש הזה עובר עכשיו גיהינום ולבי איתו. הוא נכנס לכלא נוראי בטורקיה, ויש שם רמת אלימות ופשע גבוהה. הוא חשוף להתנכלות של פושעים ועובר עכשיו שבעה מדורי גיהנום", כך אמר אמש (שבת) ל-ynet מדריך הטיולים גילי חסקין שמצא את עצמו בסיטואציה דומה לזו אליה נקלע בסוף השבוע שבי שבתאי, שנעצר בטורקיה בחשד שהחזיק דולרים מזויפים.


  שבתאי עם רעייתו ובתו (צילום רפרודוקציה: טל שחר)

   

  כזכור, חסקין נעצר באמצע חודש דצמבר בהודו לאחר שבתיקו נמצא קליע של רובה בעת שעבר בידוק בשדה תעופה. הוא שהה כשלושה שבועות במעצר, שוחרר בתנאים מגבילים בהודו ורק לאחר כמה שבועות ומאמצים כבירים של משפחתו שב לישראל. חסקין מתפרנס מזה שנים רבות כמדריך טיולים ומספר כי נתקל לא אחת במקרים בהם דולרים מזויפים התגלגלו לידיהם של ישראלים בלא ידיעתם ואפילו לידיו שלו.

   

  "מקרים של אחזקת דולרים מזויפים קורים המון לתיירים. גם אני עצמי קיבלתי בעבר שטר של 100 דולרים מזויף מסוכן נסיעות בתאילנד. אם הדבר היה קורה בארץ שבתאי היה משוחרר מיד בערבות, אולם עכשיו הוא הולך לעבור שבעת מדורי גיהינום, תוך סכנה לפגיעה בחייו ובבריאותו והכול בגלל משטרת ישראל", אומר חסקין.

   

  "לכל אחד מאיתנו יכול לקרות מצב בו הוא מחזיק דולרים מזויפים, אולם ברגע שמשטרת טורקיה מקבל הודעה ממשטרת ישראל, ברור שהדבר מסבך את הדברים פי כמה. לא ייאמן שהמדינה מסבכת את אזרחיה עם מדינה אחרת", אומר חסקין שנזכר בסיפור הממחיש את חומרתם של השלטונות הטורקים. "לפני כעשרים שנה לאחר פיגוע בבית הכנסת באיסטנבול חיכה מטייל ישראלי אחד שהיה סטודנט לרפואה לחברו – ישראלי אחר שהיה טייס. הטייס התעכב כנראה בקהילה היהודית ועוברי אורח שמו לב לכך שהתייר הישראלי מגיב בעצבנות ובמתח רב והזעיקו את המשטרה. האיש נעצר לאחר שבכליו נמצאה סכין קפיצית. הוא נכלא לחמישה חודשים שבמהלכם שרד רק לאחר שהצליח לכרות ברית עם גברתן פלסטיני שישמור עליו בתמורה לטיפול רפואי שזה העניק לו".

   

  "ייתכן שפעלו בתום לב"

   

  חסקין מתח ביקורת על פעילות המשטרה, שיידעה את משטרת טורקיה על כך ששבתאי חשוד באחזקת דולרים מזויפים. "זוהי איוולת שגורמת למעשה מרושע ולתוצאות מרושעות. הייתי מצפה מהמשטרה שבמקרה שכזה תיצור איתו קשר, אפילו בעת הטיסה שלו ותזמין אותו לחקירה בישראל ובמקביל תזהיר אותו מפני השימוש בדולרים המזויפים, או לחילופין שתמתין לחזרתו לארץ. אם היו ממתינים ייתכן שהוא לא היה נתפס בטורקיה והיה מקבל את חייו במתנה. המשטרה יודעת טוב מאוד מה קורה כשמיידעים את הטורקים בדבר כזה".

   

  המדינה, אומר חסקין, הייתה צריכה לקחת בחשבון את האפשרות ששבתאי לא היה מודע לכך שהדולרים מזויפים. "תמיד טענתי שאנחנו לא זכאים לפרס על כך שאנחנו משרתים בצבא או משלמים מיסים. אנחנו בוחרים לחיות במדינה הזאת, אך לכל הפחות אנחנו זקוקים לה כדי שתגן עלינו. המדינה פעלה במקרה הזה בטיפשות רבה. אני לא טוען שהמדינה צריכה להגן על פושעים, אולם כאן ניתן לתת להם את הקרדיט שהם פעלו בחוסר ידיעה ובתום לב".

   

  למשפחת שבתאי מייעץ חסקין לעשות כל שביכולתה כדי להביא לשחרורו של שבי. "ליבי איתכם, אתם צריכים להיות חזקים. קחו את העורך דין הכי טוב שאתם יכולים ועשו הכול כדי לשחרר את יקירכם בערבות. אולי גם שווה לשקול לפנות למשטרת ישראל שתדרוש מהמשטרה הטורקית לשחררו".

   

  "אני בטוח ששבתאי עובר עכשיו גיהינום על משהו שהוא לא עשה. אני לא מאמין שמישהו ייסע יחד עם אשתו ובתו כדי לסחור ב-400 דולרים מזויפים. דמם בראשם של קציני המשטרה. אני רואה את זה בחומרה וזה מרתיח אותי", מסכם חסקין את האירוע.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה: ערוץ 2
  שבתאי. עובר גיהנום
  צילום רפרודוקציה: ערוץ 2
  צילום: אבינועם טלבי
  חסקין. המדינה פעלה בטיפשות
  צילום: אבינועם טלבי
  "אף אחד לא יסחור ב-400 דולר"
  מומלצים