שתף קטע נבחר

לא עומדת בעומס: חברת חשמל יוזמת הפסקות חשמל

ביקוש גבוה, מחסור בכושר ייצור, תקלות ועיצומים, גרמו לכך שחברת החשמל נאלצת לבצע הפסקות חשמל יזומות באזורים שונים בארץ. ויש גם התנצלות: "ההפסקות יהיו קצרות". השר בן אליעזר הורה על הקמת ועדת בדיקה שתגיש מסקנותיה בתוך שבוע

התחלתם להזיע ולפתע שמתם לב שהמזגן לא עובד ואין חשמל בבית או במקום העבודה? קיים סיכוי סביר שמדובר בהפסקת חשמל יזומה של חברת החשמל.

 

החברה הודיעה היום (א') כי היא מבצעת הפסקות קצרות בזרם החשמל באזורים שונים בארץ, והסבירה: קיים מחסור של  1,700 מגה-וואט בכושר ייצור החשמל.

 

בחלקים נרחבים בעיר אילת התרחשו היום הפסקות חשמל של שעות שלמות. ברעננה נערכה הפסקת חשמל יזומה, ותושבים רבים דיווחו כי החשמל הופסק בבתים ובמבנים ציבוריים. תושבים באזור אשקלון מדווחים על הפסקות חשמל שהחלו כבר אתמול בערב. לדברי תושבים באזור, הפסיקה חברת החשמל את הזרם באזור אתמול בערב מספר פעמים, אף שכל הפסקה נמשכה דקות אחדות בלבד. היום דיווחו ל-ynet תושבים מאזור פתח תקווה על הפסקות חשמל, וסיפרו כי מוקד 103 קרס.

 

הפסקות החשמל היזומות באזור תל אביב גרמו למעליות רבות להיתקע, ועשרות אנשים נתקעו בתוך מעליות. ממכבי האש בעיר נמסר כי בשעה האחרונה התקבלו למעלה מעשר קריאות על אנשים שנתקעו בתוך מעליות, ומכבי האש פועלים לחילוצם.

 

הסיבה למחסור : ביורוקרטיה, תקלות, ועיצומים

 

למה זה קורה? חברת חשמל נקלעה למחסור חריג בכושר הייצור שלה בגלל צירוף של כמה סיבות. החברה משפצת בימים אלה חלק מיחידות הייצור שלה, ואינה יכולה להפעיל אותן בזמן השיפוצים. השיפוץ מתקיים מדי שנה ואמור להסתיים באמצע יוני. מצד שני, החום הכבד השורר בימים האחרונים מגביר את הביקוש לחשמל. כך יוצא שהעלייה בביקוש מצד אחד והשיפוצים מצד שני גורמים לכך שכושר ייצור החשמל שלה אינו מדביק את הביקוש.

 

עם זאת, חברת החשמל לא היתה נקלעת למצב שבו היא מתקשה לייצר מספיק חשמל אם כל תחנות הכוח שלה היו פועלות כרגיל. אלא שבגלל בעיות ביורוקרטיות, הורתה הממשלה להשבית לפני מספר חודשים שלוש תחנות כוח: רידינג, אלון תבור וגזר. תחנת הכוח ברידינג שבתל-אביב מושבתת מאז מרץ לפי הוראת השר לאיכות הסביבה. זאת, כיוון שהתחנה, שהיתה אמורה לעבור לייצור חשמל מגז טבעי, עדיין אינה מייצרת חשמל מגז בגלל תקלות בהקמת צנרת ההולכה של הגז.

 

כמו כן, השביתה הממשלה את תחנות הכוח גזר ליד רמלה ואלון תבור. זאת,

כיוון שעובדי חברת החשמל סירבו לדרישת הממשלה להפוך אותן לחברות בנות. בחברת החשמל מציינים כי בית הדין לעבודה אישר את החלטת החברה.

 

בנוסף, טוענים גורמים בחברת החשמל שהחברה סובלת מעיכוב בלוח הזמנים של השיפוצים בגלל עיצומי העובדים, שהתרחשו בחברה בשנה שעברה והסתיימו בפברואר, לאחר שהממשלה העלתה לעובדים את שכרם. בהנהלת חברת החשמל מכחישים את הטענות מכל וכל. מחברת החשמל נמסר כי אין כל קשר בין העיצומים לשיפוצים.

 

ואם לא די בכל אלה, אירעה הבוקר תקלה גדולה בתחנות הכוח "רוטנברג" מדרום לאשקלון.

 

בן אליעזר הקים ועדת בדיקה

 

שר התשתיות, בנימין (פואד) בן אליעזר, הורה על הקמת ועדת בדיקה לגבי התקלות באספקת החשמל היום. בראש הוועדה יעמוד ראש מנהל החשמל במשרד התשתיות, דן וינשטוק. השר הנחה את הוועדה להניח את מסקנותיה בתוך שבוע. כמו כן הורה בן אליעזר למנכ"ל חברת חשמל לזרז את תהליך התיקון ביחידות בהם אותרו התקלות.

 

חברת החשמל: ההפסקות יהיו קצרות ויתחלקו בין כולם

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "הפסקות החשמל יהיו מקומיות וקצרות ותחולקנה בין כלל הלקוחות. חברת החשמל מתנצלת על אי הנוחות ותעשה כל מאמץ להמשיך ולספק חשמל כרגיל. במצב של מחסור, מנהלת חברת החשמל את אספקת החשמל כך, שללקוחות מופסקים לא יהיה מחסור בחשמל ליותר מכמחצית השעה. הפסקות החשמל היזומות מחולקות בין כלל הלקוחות.

 

הירוקים: התנהלות כושלת של חברת החשמל

 

מפלגת הירוקים אומרת בתגובה להפסקות החשמל: "מדובר בהתנהלות כושלת של חברת החשמל. החברה ידעה מראש שתהייה לה היום בעיה בייצור חשמל, ולכן הייתה יכולה להודיע מראש לציבור לדחות שימוש במכשירי חשמל שסובלים דיחוי, כמו מכונות כביסה ומדיחי כלים. בחברת החשמל כנראה החליטו להעניש את הלקוחות שלהם, ואולי כך להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות במקום לפעול בחכמה לטובת לקוחותיה".

 

רענן בן צור, שיה אגוזי ואבי כהן השתתפו בהכנת הידיעה


פורסם לראשונה 04/06/2006 13:44

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שיה אגוזי
הפסקות חשמל יזומות: בגלל החום, או בגלל הבירוקרטיה
צילום: שיה אגוזי
מומלצים