שתף קטע נבחר

מתגרים בבוש: משלוח נשק מרוסיה לונצואלה

30 אלף רובי קלצ'ניקוב הגיעו לצבא ונצואלה מרוסיה. בהמשך ישלימו שתי המדינות עסקה שתכלול 100 אלף רובים. בכך ממשיך, הוגו צ'אבז, את ההתגרות בנשיא ארצות הברית, שמנסה להכשיל את העצמאות הכלכלית והרעיונית של ונצואלה, בטענה כי היא רוקמת קשרים מסוכנים עם איראן וקובה

צבא ונצואלה קיבל לידיו משלוח של כ-30 אלף רובי קלצ'ניקוב רוסיים ותחמושת. כך הודיעה הלילה (יום א') ממשלת ונצואלה. הרובים מהווים חלק מעסקה צבאית גדולה עליה חתמו ונצואלה ורוסיה.

  

עסקת הנשק מוסיפה למתיחות הגדולה בין ונצואלה לארצות הברית, שמוטרדת מאוד מקשריה של ונצאולה עם קובה ואיראן. ממשל בו שאף הודיע על עצירת כל עסקאות הנשק עם ונצואלה, במחאה על הקשרים בין המדינות ובטענה כי אינה פועלת נגד הטרור. הממשל הסוציאליסטי של ונצואלה, שמתעקש על מדיניות כלכלית עצמאית ותעשיית הנפט העשירה שלה, מבסס את מעמדה של ונצואלה בקרב מדינות דרום אמריקה.

 

לפני כמה שבועות החליט הממשל האמריקני לאסור מכירת נשק לממשלת ונצואלה, אך נשיא המדינה, הוגו צ'אבז, אמר כי ממשלתו שוקלת לרכוש מטוסי קרב רוסיים. הוא הוסיף שמן למדורה, כשהודיע שארצו יכולה למכור את מטוסי ה-F16 שברשותה לכל מדינה שתבחר. לפי הודעת הממשלה, המדינה שבראש רשימת הקונות הפוטנציאליות היא איראן.

 

משלוח הנשק עליו דווח כעת, שמהווה רק חלק מעסקה גדולה יותר שנחתמה עם רוסיה, נעשה מתוך כוונה לחדש את צבאה של ונצואלה. 

 

בהפגנת סטודנטים שנערכה אמש טען צ'אבז: "איננו מעוניינים במלחמה, איננו מתכוונים לתקוף אף אחד. אנחנו רק מתכוננים להגנה על אדמת מולדתנו, על האומה ועל המהפכה". שר ההגנה של ונצואלה, אורלנדו מניגליה, הסביר כי כל 100 אלף הרובים שכלולים בעסקת הנשק עם רוסיה יגיעו ליעדם בוונצואלה עד סוף השנה הנוכחית, וסיפר כי רוסיה אף תסייע לבנות מפעל לייצור קלצ'ניקוב.

 

בעקבות המתיחות הגוברת עם ארצות הברית, אף הודיעה ונצואלה כי אזרחיה מתכוננים לפלישה אמריקנית לשטחם. צ'אבז, טען במשך שנים כי ארצות הברית מתכננת לפלוש לארצו על מנת להדיחו מהשלטון. כוחות הביטחון נטלו חלק בתרגיל רחב היקף המדמה מתקפה זרה על אדמתה. ממשל צ'אבז הודיע כי האימון נועד להכין את האזרחים ללוחמת גרילה אפשרית נגד "פלישה אמריקנית בסגנון עיראק".

 

ספינה של צבא ונצואלה, ועליה כמה טנקים, פתחה את התרגיל כאשר עגנה מול חופי המדינה. חיילים שהתחפשו ל"פולשים זרים" נשלחו להשתלט על מתקן נפט ולתקוף עיירה במחוז מערב פלקון. התושבים, שאומנו בידי הצבא, מנעו את כניסת החיילים לעיירה לאחר שחסמו את דרכי הגישה עם מכוניות חלודות וצמיגים בוערים.  

 

ממשלת ונצואלה הקימה בשנים האחרונות ארגונים קטנים בכמה עיירות וכפרים, שתפקידם להדוף פולשים זרים בשיטת לוחמת גרילה.  

 

צ'אבז, שנבחר לראשונה ב-1998, הכריז כבר בתחילת כהונתו כי הוא תומך במהפכת העניים במדינה, שתעמוד בניגוד להשפעתה של ארצות הברית על היבשת. הוא החל לקשור קשרים כלכליים עם רוסיה, סין וקובה, כדי לנתק עד כמה שניתן את התלות שפיתחה ונצואלה בארצות הברית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צ'אבז. תומך במהפכה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
צבא ונצואלה. מתחדש
צילום: רויטרס
ונצואלה. מתבססת בדרום היבשת
מומלצים