שתף קטע נבחר

בגלל הפסקת החשמל: מאות נתקעו במעליות

צוותי כיבוי יצאו לחלץ יותר מ-200 בני אדם שנתקעו במעליות בכל רחבי הארץ, בעקבות הפסקות החשמל היזומות. אם לילדה נכה שחולצה בגבעת שמואל: "הילדה צרחה והמטפלת בכתה. מדוע חברת החשמל לא מודיעה לפני הפסקת החשמל היזומה". בכיר בשירותי הכבאות: "אנחנו עומדים לקרוס". שר התשתיות, בנימין בן-אליעזר, הורה להקים ועדת בדיקה

כאוס בעקבות קריסת מערכת החשמל: בעקבות הפסקות החשמל היזומות שמבצעת חברת החשמל, נתקעו מאות בני אדם במעליות ברחבי הארץ. במכבי אש החלו לקרוס עקב מבול הקריאות שהחלו לקבל אחר הצהריים (יום א'). עד כה חולצו יותר מ-200 בני אדם ממעליות בגוש דן ובדרום הארץ. גם באזורים אחרים בארץ חולצו אזרחים ממעליות. רמזורים רבים קרסו באזור המרכז. ל-ynet הגיעו דיווחים על רמזורים שאינם פועלים בהדר יוסף ובמחלף השלום בתל-אביב וגם קריית אונו, אזור בר אילן ומחלף האלוף שדה.


חילוץ ממעלית ברחוב רש"י בתל-אביב (צילום: עופר עמרם)

 

שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, הורה על הקמת ועדת בדיקה לתקלות באספקת החשמל. בראש הוועדה יעמוד ראש מינהל החשמל במשרד התשתיות, דן וינשטוק. השר הנחה את הוועדה להניח את מסקנותיה בתוך שבוע. כמו כן הורה בן אליעזר למנכ"ל חברת חשמל לזרז את תהליך התיקון ביחידות בהם אותרו התקלות.

 

עם התחלת הפסקות החשמל היזומות, החלו להציף עשרות את מוקד מכבי האש ודיווחו על אנשים שנתקעו במעליות וביקשו חילוץ. הקריאות התקבלו במוקדים בצפון הארץ, כמו גם בתל-אביב, ברמת-גן, בחולון, בת-ים וגם בבני ברק. כ-70 חולצו בתל-אביב, חולון ובת-ים. כ-20 בבני ברק וברמת-גן, 5 בהרצליה, ויותר מ-30 בבאר שבע ובאשקלון. בין היתר חולצה בשלום ילדה נכה ממעלית בגבעת שמואל. שמונה צוותי כיבוי מתחנת פתח תקווה חילצו אנשים מ-35 מעליות שנתקעו ברחבי העיר בשל הפסקות החשמל היזומות. בין המחולצים גם תינוקת ואשה שהחלה להשתולל בתוך המעלית התקועה בעקבות לחץ.

 

אתי באס, שבתה הנכה בת ה-12 חולצה בגבעת שמואל עם המטפלת הפיליפינית שלה, סיפרה ל-ynet: "אני עדיין בטראומה, גם אחרי שהילדה חולצה. לפני כשעה, בלי שום התרעה ובלי מידע מוקדם, המעלית נתקעה כשהילדה בפנים. למעלית הזו אין גנרטור. במקרה הייתי בבית, ואז הבנתי שהילדה במעלית. ירדתי בצרחות למטה.

 

"אחת השכנות הזעיקה את מכבי האש ובכל אותו הזמן שמעתי את הילדה צורחת במעלית והפיליפינית בוכה. הכבאים הגיעו תוך כמה דקות. בהתחלה הם לא מצאו את חדר המעלית בגלל גודל הבניין, ויחד עם חברת האחזקה הצליחו לחלץ את הילדה. היא והמטפלת יצאו לבנות לגמרי מהמעלית ולי בעצמי אין אוויר כשאני חושבת על זה. אין הגיון ואין התחשבות בחברת החשמל, כשהם עושים הפסקות חשמל בלי להודיע ובלי להתריע. מעכשיו, לא אעלה במעלית הקטנה בלי הגנרטור".   


חילוץ ממעלית בתל-אביב (צילום: עופר עמרם)

 

גם צוותי כיבוי אש מבאר שבע התרוצצו אחר הצהריים לחלץ אנשים ממעליות. עד כה נרשמו ארבעה אירועים של מעליות שנתקעו בבניינים ושתי אזעקות שווא על שריפה. מכיבוי האש נמסר כי אזעקות השווא על שריפות נגרמו ממערכות חשמליות שאינן יודעות להבחין אם מדובר בשריפה או בהפסקת חשמל. הכבאים באזור חיפה חילצו אנשים מארבע מעליות שנתקעו בשל הפסקות החשמל יזומות. שלושה מהמקרים היו בקריות ואחד בחיפה. דובר שירותי הכיבוי בחיפה, רשף משנה חזי לוי, מסר כי בכל המקרים חולצו הנוסעים ללא פגע.  


המאפרות בקניון רמת-אביב מכניסות קצת צבע באפילה (צילום: ריקי כהן)

 

במכבי אש מאמינים שגל הקריאות יימשך. בשעות אחר הצהריים היו צוותי מכבי האש עסוקים אך ורק במתן שירות לאותם אנשים שנתקעים במעליות וחוששים שאם תתרחש שריפה, יקשה עליהם להגיע בשל כל אותן הקריאות.

 

גורם בכיר בשירותי הכבאות מסר ל-ynet: "עקב ריבוי הקריאות אנחנו עומדים לקרוס מהלחץ. רק במכבי אש תל-אביב יש חמישה צוותים הנמצאים בכוננות וכולם עסוקים כעת בחילוץ ממעליות. אם יקרה אירוע של שריפה, ייאלצו הכבאים להזעיק עזרה מתחנות כיבוי אחרות, שגם הן עסוקות בחילוץ אנשים ממעליות".

  

עומסי תנועה כבדים נוצרו בראשון לציון, בעיקר ברחוב דיין המוביל את התנועה מאזור התעשייה והקניונים לכיוון מרכז העיר. המשטרה והעירייה שלחו שוטרים ופקחים לכוון את התנועה. מנכ"ל העירייה, דורון מילברג, המליץ לנהגים לנסוע בדרכים חלויפיות: "לכל מי שמגיע מכיוון דרום בכביש 20 ולמי שבא מאזור חולון, אני מציע לעלות על כביש מספר 4".

 

חברת החשמל הודיעה כי היא מבצעת הפסקות קצרות בזרם החשמל באזורים שונים בארץ, והסבירה: קיים מחסור של 1,700 מגה-וואט בכושר ייצור החשמל. ולמה זה קרה? חברת חשמל נקלעה למחסור חריג בכושר הייצור שלה בגלל צירוף של כמה סיבות. החברה משפצת בימים אלה חלק מיחידות הייצור שלה, ואינה יכולה להפעיל אותן בזמן השיפוצים. השיפוץ מתקיים מדי שנה ואמור להסתיים באמצע יוני. מצד שני, החום הכבד השורר בימים האחרונים מגביר את הביקוש לחשמל. כך יוצא שהעלייה בביקוש מצד אחד והשיפוצים מצד שני גורמים לכך שכושר ייצור החשמל שלה אינו מדביק את הביקוש. 

 

  • גם אתם נתקעתם במעלית או ברמזור? עדכנו אותנו ושלחו תמונות באימייל האדום

פורסם לראשונה 04/06/2006 15:45

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, תני גולדשטיין, אחיה ראב"ד וענת ברשקובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
חילוץ בתל-אביב
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
הרמזורים הפסיקו לפעול במחלף אלוף שדה
צילום: עופר עמרם
צילום: ריקי כהן
חושך בקניון רמת אביב
צילום: ריקי כהן
הפסקת חשמל בקניון רמת אביב
צילום: ריקי כהן
מומלצים