שתף קטע נבחר

אוסטרליה: פרויקט ענק של שברון יושעה בגלל צבים

הרשות לפיקוח על הסביבה באוסטרליה המליצה לחסום את פרויקט הגז שהיקפו 8.2 מיליארד דולר באי בארו, ליד החוף הצפון מערבי של אוסטרליה, כדי להגן על הצבים שטוחי הגב

הרשות לפיקוח על הסביבה באוסטרליה המליצה היום (ג') לחסום את פרויקט הגז הטבעי של ענקית האנרגיה שברון, שהיקפו כ-8.2 מיליארד דולר, כדי להגן על מין של צב ים. לדבריה, השותפים בפרויקט, המכונה "פרויקט גורגון", לא הצליחו להוכיח כי ישמרו על "רמות משביעות רצון" של סיכון סביבתי.

 

שברון מפעילה את פרויקט גורגון בשיתוף עם החברות רויאל דאטש של ואקסון מוביל. הפרויקט כולל מפעל להפקת גז טבעי נוזלי (LNG) ומתקן גז מקומי באי בארו, שנמצא ליד החוף הצפון מערבי של אוסטרליה. שברון תכננה להתחיל את עבודות הפיתוח בתחילת 2007, מתוך כוונה להתחיל במשלוחי הגז ב-2011.

 

אך הרשות להגנה על הסביבה טוענת כי הפרויקט אינו מתקבל על הדעת מבחינה סביבתית. לדברי יו"ר הרשות, וואלי קוקס, "הצבים שטוחי הגב יימצאו באופן מיוחד בסיכון בשל ההצעה, מכיוון ששניים מחופי הקינון החשובים שלהם צמודים לאתר המפעל לעיבוד גז טבעי ולמתקן השפכים".

 

לדברי קוקס, לא ידוע הרבה על מחזור החיים, ההתנהגות והרגלי האכילה של הצבים שטוחי הגב, "וכתוצאה מכך, לא ניתן בשלב זה לזהות אמצעים שיבטיחו את המשך קיומה של אוכלוסיית הצבים שטוחי הגב".

 

המלצות הרשות להגנה על הסביבה ישמשו את השר לאיכות הסביבה של מערב אוסטרליה, מרק מקגואן, כדי להגיע לקביעה סופית בנושא פרויקט גורגון בהמשך השנה.

 

משברון נמסר בתגובה כי החברה בטוחה שפרויקט גורגון ישמור על "איזון הולם בין הניהול הסביבתי לבין הפיתוח של האי בארו". שברון מסרה עוד כי היא מתכוונת לערער על הערכת הרשות לאיכות הסביבה, וכי "אנו בטוחים שאנו יכולים לפתור את החששות של הרשות".

 

אם יושעה הפרויקט, זה יהיה הפרויקט הגדול השני להפקת גז טבעי נוזלי שעוכב בשל שיקולים סביבתיים. פרויקט הגז הטבעי הנוזלי של רויאל דאטש של, שהיקפו 20 מיליארד דולר, נדרש לעריכה מחדש כדי להתגבר על ההתנגדות, שהתעוררה בשל נזק אפשרי לסביבת האכילה של לווייתנים אפורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגינים על צבי הים
צילום: יובל שרון, החברה להגנת הטבע
מומלצים