שתף קטע נבחר

נעצרו האחראים לרצח איטה ואפרים צור

ב-1996 נרצחו איטה ואפרים צור במארב ליד רמאללה. הרוצחים נשפטו ברשות הפלסטינית למאסר עולם אך שוחררו, ונעצרו הלילה ע"י כוחות הביטחון. האב, יואל צור: "הצדק, היושר והמוסר ראו אור היום". מפקד הכוח: "המחבלים חיו כמו כלבים, עם מחצלות וסיגריות. ככה הם ברחו מבית לבית והסתתרו"

סגירת מעגל. שירות הביטחון הכללי וצה"ל עצרו הלילה באזור רמאללה שני מבוקשים מהחזית העממית, האחראים לרציחתם של איטה צור ובנה אפרים בן ה-12 בפיגוע ירי לפני עשר שנים. בת נוספת נפצעה קשה ועוד שלושה מבני המשפחה נפצעו קל באותו פיגוע.

 

במהלך פעילות של שירות הביטחון הכללי, כוח מגדוד דוכיפת והנדסה קרבית, נעצרו איברהים עליקם, בן 34 ואיברהים האני, בן 35 - שניהם תושבי רמאללה. השניים הינם החשודים העיקריים בביצוע פיגוע הירי לעבר רכב ישראלי ב-11 בדצמבר 96, בעיקול צורדא סמוך לרמאללה.

 

לאחר הפיגוע נעצרו עליקם והאני על ידי הרשות הפלסטינית ונידונו למאסר עולם, אך במהלך השנים שוחררו ומאז נעשו במערכת הביטחון מאמצים רבים לעוצרם. הלילה, בחיפוש שנערך בביתם ובמהלכו נעצרו, נמצאו שני אקדחים טעונים, מחסנית וסכין. השניים הועברו לחקירת כוחות הביטחון.


אב המשפחה, יואל צור, עם הנשיא לשעבר עזר וייצמן ז"ל (צילום: זוום 77)

 

יואל צור, אב המשפחה, אמר היום ל-ynet: "אני מודה לכוחות הביטחון, לאלוף פיקוד מרכז, לרמטכ"ל ולכל מי שהיה לו יד ורגל בתפיסת המחבלים. אני מודה גם לכוחות הפועלים בשטח, הם עשו עבודה נהדרת ומבצעית מעולה. הצדק, המוסר והיושר, ראו אור היום. מאז הפיגוע ועד שתפסו את המחבלים היו לנו חיים נורמליים אבל כשזה קורה, זה משמח עוד יותר. ידענו שבסופו של דבר כוחות הביטחון ישימו את ידם על המחבלים, ידענו שיבוא היום והוא אכן הגיע".

 

צור הוסיף וסיפר כי בשלוש בלילה התקשר אליו מפקד גזרת בנימין, אלוף משנה אמיר, ודיווח לו על תפיסת המחבלים. "בשמונה בבוקר הוא התארח בביתנו בבית אל, נפגש עם חלק מבני המשפחה, סיפר את הפעילות ואת התפיסה. אחר כך הרמנו כוס לחיים ושתינו קפה. שמחנו שסוף סוף נסגר המעגל".

 

סגן אלוף אושרי, מפקד גדוד הנדסה קרבית, סיפר על השתלשלות האירועים: "יצאנו לפעילות מעבר שגרתית ברמאללה, בין היתר על מנת לאסוף מודיעין. בסגירה על אחד הבתים, שנראה מקום חשוד, וגם בעקבות מידע שהתקבל מהשב"כ, נראו שני המחבלים כשהם מנסים לקפוץ מאחת המרפסות. הם ראו את הכוחות והבינו שסוגרים את הבית. הם נכנסו פנימה ובפריצה אגרסיבית שלנו למבנה נתפסו שני המחבלים".

 

סגן אלוף אושרי הוסיף ואמר: "יצאנו הלילה למצוא קצה חוט. עברו שש שנים מאז שהם יצאו מהכלא ביריחו, במהלכן אנחנו מחפשים אותם והם מצליחים להתל בשב"כ ובצה"ל". על השאלה כיצד הצליחו המחבלים להסתתר במשך הזמן הזה, אמר סגן אלוף אושרי: "צריך לראות איך הם חיים. הם חיים כמו כלבים, בתוך מבנה שיש בו רק שני מזרונים דקים, כמו מחצלות וסיגריות. ככה הם בורחים ומסתתרים מבית לבית. הם חיים כמו זוג נשוי, מתקשרים רק עם עצמם, כמעט ולא מתקשרים עם בני משפחתם. אבל הלילה, אמנם אחרי עשר שנים, הצלחנו לסגור מעגל וזה חשוב מאוד".

 

אש תופת נפתחה מהמארב

 

המשפחה נסעה ברכב הסטיישן שלה מהתנחלות דולב אל ביתה שבבית-אל, לקראת הדלקת נרות חנוכה. הם נסעו בכביש חדש שנפרץ שנה לפני כן על ידי המועצה המקומית בנימין ואשר חיבר ישירות בין דולב לבית-אל. כאשר יצאו לדרכם כבר השתררה חשיכה והתנועה בכביש הייתה דלילה. סמוך לביתם - כקילומטר אחד בלבד מבית-אל - ארבה מכונית סובארו אפורה ובה שלושה מחבלים.

 

בטרם נכנס לצומת, האט האב יואל צור את מהירות הנסיעה. באותו רגע הגיחו המחבלים ברכבם מהמארב, וכאשר היו מול רכבה של משפחת צור פתחו לעברה באש תופת. הם ירו עשרות קליעים ונמלטו דרומה, לרמאללה.

 

בן ציון שגיב, רכז הביטחון של דולב, סיפר לאחר הפיגוע ל"ידיעות אחרונות" על המחזה שנגלה לעיניו כאשר הגיע עם כוחות החילוץ למקום: "זה היה מחריד. האישה הייתה פצועה, ילדות פצועות וילד אחר כבר מת. התחלתי לחלץ את האישה, סייעתי לה לצאת לאט מהאוטו ובאותן שניות ממש הגיע אמבולנס ובו צוות רפואי. הילדים הקטנים היו המומים".

 

מספר ימים לאחר הרצח, לאחר שחוליית המחבלים נלכדה על ידי הרשות, אמר יואל צור: "אני שמח שחוליית הרצח נלכדה. עכשיו על ממשלת ישראל לעמוד על כך, שהרוצחים האלה יוסגרו לידינו". שבוע לאחר הרצח הוא הניח אבן פינה להקמת שכונה חדשה על גבעת ארטיס שמצפון לבית אל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מערכת הביטחון
איברהים עליקם
צילום: מערכת הביטחון
צילום: מערכת הביטחון
איברהים האני
צילום: מערכת הביטחון
מומלצים