שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרס נשיא המדינה לספרות יוענק לשמעון בלס

  הפרס למפעל חיים יוענק לסופר על מכלול יצירתו. זוכים נוספים בפרסי נשיא המדינה: סלמאן מצאלחה, אסתר אטינגר, שירלי קאופמן ואלון חילו

  הסופר שמעון בלס יקבל את פרס נשיא המדינה על מפעל חיים. ועדת הפרס כתבה בנימוקיה: "שמעון בלס, מהיוצרים המרכזיים בישראל, העמיד קורפוס גדול של ספרות שנכתבה מפרספקטיבה מזרחית ואתגר בכך את הקנון של הספרות הישראלית. יצירתו העשירה תורגמה לשפות רבות וזוכה להצלחה בארץ ובעולם".

   

  זו השנה השלישית בה מוענקים הפרסים בשיתוף עם האוניברסיטה העברית. מתוך מאות יצירות של יוצרים ישראלים בפרוזה ובשירה, בעברית ובאנגלית, נבחרו חמישה זוכים.

   

  פרס נשיא המדינה לשירה יוענק למשורר סלמאן מצאלחה על ספרו "אחד מכאן" שהיה לראשון מבין ספריו שנכתב בשפה העברית. לדברי הוועדה, "מצאלחה הוא משורר רב עוצמה שכותב על קו התפר בין התרבות העברית לתרבות הערבית".

   

  פרס נשיא המדינה ליצירת פרוזה בעברית יוענק לסופרת אסתר אטינגר על ספרה "פלא לילה". בנימוקי ועדת הפרס נכתב: "הספר מתאפיין בכתיבה ייחודית על טריטוריות לא מוכרות של ההוויה הישראלית שאותן מילאה בחיות וברגישות מופלאים".

   

  פרס נשיא המדינה ליצירה באנגלית יוענק לשירלי קאופמן על ספרה "Threshold". על יצירתה הספרותית של קאופמן כתבה הוועדה: "ליריקה מעודנת ומתחוכמת של אחת הדמויות המרכזיות בספרות הישראלית והאנגלית".

   

  בפרס יצירת הביכורים זכה ספרו של אלון חילו, "מות הנזיר". חברי הוועדה מצאו בכתיבתו של חילו "הישג מרשים של כתיבת רומן היסטורי על עלילת דמשק תוך חדירה מדוקדקת ומדויקת לנפשן ולזהותן של הנפשות הפועלות".

   

  את רשימת הזוכים הרכיבה ועדת הפרס בראשותו של נשיא האוניברסיטה העברית פרופסור מנחם מגידור, שכללה את פרופסור חנן חבר, ד"ר מתי הוס ויעל שנקר מהחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית, פרופסור מיכל אורון מהחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב, המשוררת ש. שפרה, ראובן מירן, פרופסור לאונה טוקר מהחוג לספרות אנגלית באוניברסיטה העברית, יובל עברי ונציגת בית הנשיא, עדנה בן ארי.

   

  פרסי נשיא המדינה לספרות הם פרסים כספיים העומדים על סכום של 20 אלף שקל, למעט פרס יצירת הביכורים שגובהה 15 אלף שקל. הפרסים יוענקו ביום שני, 17 ביולי, בבית הנשיא בירושלים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים