שתף קטע נבחר

פרץ מאיים: אם הירי יימשך - נפגע במשלחים

על רקע ירי הקסאם המתמשך קיים שר הביטחון התייעצות ביטחונית ושמע מצה"ל המלצה על הגברת הפעילות בכירים בארגוני הטרור. פרץ הקשיב - ושלל הגברת פעילות מיידית נגד החמאס. תחת זאת הורה על השלמת ההכנות הנדרשות לפגיעה "בכל הגורמים המעורבים בירי הקסאם". בכיר בצה"ל: "יש שינוי משמעותי בקרב החמאס והוא עלול להביא לגל של הסלמה ואף לחידוש פיגועי ההתאבדות בתוך ישראל"

שר הביטחון עמיר פרץ הורה לצה"ל ולגורמי הביטחון להשלים את ההכנות הנדרשות לפגיעה בכל הגורמים המעורבים בירי הקסאמים - בין אם במקבלי ההחלטות ובין אם במבצעי הירי. עם זאת, דחה אמש (יום א') השר הצעה של צה"ל להגביר את הפעילות נגד בכירי ארגוני הטרור, לרבות פעילים בחמאס.

 

בעקבות אירועי אתמול וסוף השבוע בעזה ובנגב המערבי, קיים שר הביטחון התייעצות ביטחונית מיוחדת בלשכתו בתל אביב. בהתייעצות נכח הרמטכ"ל, וסגל הפיקוד הבכיר בצה"ל. אנשי הצבא הציגו בפני פרץ מספר אפשרויות תגובה לירי. בין היתר הוצע לשר הביטחון לפעול כבר עתה נגד החמאס, אך השר פרץ דחה את האפשרות.

 

במהלך ההתייעצות אמר פרץ כי "במהלך הימים האחרונים חלה הסלמה חמורה ברצועה, במסגרתה נוטל החמאס חלק פעיל ומרכזי בירי רקטות לעבר יישובי עוטף עזה. כתוצאה מכך נפצע באורח קשה אזרח ישראלי ומספר אזרחים נוספים נפצעו קל. בית ספר ספג פגיעה ישירה ורקטה נחתה סמוך לגן ילדים". בתום ההתייעצות הנחה כאמור השר פרץ את צה"ל וגורמי הביטחון להשלים את כל ההכנות הנדרשות כדי לפגוע בכל המעורבים בירי אם הירי לא יופסק.

 

ובתוך כך אמר ל-ynet קצין בכיר בצה"ל כי "אנו מבחינים בשינוי משמעותי שמתרחש בקרב אנשי החמאס, שינוי שמתבטא בשטח בירי רקטות קסאם. חלק נכבד מהרקטות שנורו ביממה האחרונה הם של אנשי הארגון. הדבר עלול להביא לגל של הסלמה ואף לחידוש פיגועי ההתאבדות בתוך ישראל".

 

על רקע האירועים האחרונים בעזה כינה הקצין הבכיר את השינוי בדפוס הפעולה של החמאס, ואת חזרתם של פעיליה לירי רקטות במילים "נפל דבר". לדבריו, "הארגון חזר לזהות כפולה - מצד אחד ארגון פוליטי ומצד שני, ארגון טרור. הם מנסים לשחרר רסן גם נוכח המצב ברשות שמלחיץ אותם". באגף המודיעין בצה"ל מתגכבשות ההערכות כי התקופה הקרובה עשויה להיות בסימן הסלמה. עם זאת ישנן גם הערכות סותרות לפיהן ההסלמה תימשך זמן קצר ובסיומה ידעכו הלהבות.

 

פנייה לאבו מאזן: הפסק הירי

 

לאחר ההתייעצות הביטחונית שערך מוקדם יותר הגיע שר הביטחון לביקור אצל ידידו יונתן אנגל, פצוע הקסאם בשדרות המאושפז בבית החולים ברזילי באשקלון. "אני פונה לאבו מאזן מכאן לנסות לפעול להפסקת הירי", אמר לכתבים עם בואו. "אם לא יופסק הירי ניתן תשובות שיהיו מכאיבות לכל המעורבים. קיימנו התייעצויות ביטחוניות ואנו בודקים את האירועים הללו. אין ספק שההסלמה של ארגוני הטרור והחמאס מחייבת אותנו להערכות. יש לנו תוכניות. אין לנו כוונה לאפשר לארגונים לפגוע מבלי שישלמו מחיר על פגיעה באזרחי ישראל. אני מציע לכל הגורמים להניח לירי הזה, שמטרתו אחת – לפגוע באזרחים, ילדים ונשים ובמרקם החיים באזור הזה.


נפעל לשקט מוחלט. פרץ בבית החולים (צילום: אמיר כהן) 

 

"אם הירי יימשך - שום גורם לא יוכל להינקות מאחריות ואנו לא נוותר בשום פנים ואופן, לא למבצעי הירי, לא למשלחיהם ולא למתכננים בכל הרמות", הוסיף פרץ. "אזרחי ישראל יקבלו כל הגנה. אנו מתכוונים לפעול לשקט מוחלט, שום דבר לא יישתק אותנו, בשום פנים ואופן. לכן הנחיתי את כל הגורמים. יש לנו תוכניות, יש לנו אמצעים ואפשרויות ואנו נשתמש בהם נגד כל גורם. שום מסגרת, שום כותרת, ושום מאמר לא יישמשו חסות לגורם שיסתבר לנו שמעורב גם בתכנון הירי וגם בביצוע שלו. אנו עשינו הכל כדי להימנע מפגיעה באזרחים. לצערנו הרב ארגוני הטרור עושים הכל כדי לפגוע באזרחים. אנו פועלים תוך כדי התמקדות נוספת למפגעים ולמשלחיהם.

 

כבר אתמול אחר הצהריים החל צה"ל לפגוע באנשי חמאס. בפעולת התנקשות בעזה ניסה חיל האוויר לפגוע בפעיל חמאס שנסע ברכב, אך זה הצליח להימלט. מקורות פלסטינים דיווחו כי כלי טיס של חיל האוויר ירה טילים לעבר רכב שבתוכו נסעו פלסטינים שהתכוונו לשגר רקטות קסאם. על פי הדיווחים, אדם אחד נפגע מהירי אך הפעיל המבוקש הצליח להימלט זמן קצר לפני הפגיעה.

  

הירי נמשך בשדרות

 

ובינתיים, נמשך מטח הקסאמים על יישובי הנגב. תושב שדרות כבן 60 נפצע אתמול אחר הצהריים באורח קל מרסיס של רקטת קסאם שפגע בפניו. צוות טיפול נמרץ של מד"א פינה את הפצוע לבית החולים ברזילי באשקלון. 

 

שתי רקטות קסאם נוספות נחתו אחרי הצהריים בשדרות. רקטה אחת נחתה ברחוב העלייה בדרום העיר ושתי נשים נפגעות חרדה פונו מהמקום. נזק נגרם למדרכה. רקטה נוספת נחתה בשטח פתוח, ככל הנראה באזור בית העלמין בעיר. מאז הבוקר נורו יותר מ-25 רקטות קסאם לעבר יישובי הנגב המערבי.

  

עשרות מפגינים נאספו מול ביתו של שר הביטחון, עמיר פרץ, ולפנות ערב נפגש עמם. פרץ אמר להם כי לדעתו ההפגנה אינה הדרך להתמודד עם ירי הקסאמים וביקש מהם לחדול. יושבת ראש ועד ההורים העירוני בתיה קטר, שהפגינה במקום, אמרה לאחר המפגש: "פרץ לא סיפק לנו תשובות ובמשך כרבע שעה פשוט התחמק מלענות על שאלות. הוא חזר על אותם משפטים. אמר שאנו צריכים להמתין בסבלנות ושזה הכוח שלנו. השיא היה מבחינתנו כשהוא אמר שלא יחשוף את הפעולות שהוא עומד לנקוט כשברור לנו שלא הולכים לעשות שום פעולות. מאוד התאכזבנו מהפגישה הזו, שנעשתה גם לאחר שהעיתונאים עזבו את המקום. אנו מתכוונים להמשיך במאבק". לדברי קטר, בשל התרעות אנשי הביטחון הם לא יפגינו במהלך הלילה וימשיכו את הפגנת המחאה בימים הבאים.


פורסם לראשונה 11/06/2006 20:40

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, חנן גרינברג ושמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
דחה את ההצעות. פרץ
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
אחת מהרקטות שנחתה הבוקר
צילום: צפריר אביוב
מומלצים