שתף קטע נבחר

פרופ' אומן מצדיע לסרבן: להתנגד לבולשביזם

בכנס הוקרה לחייל חננאל דיין, שסירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל ביום העצמאות, הפליאו בשבחו חברי כנסת ורבנים. אביו קיבל בשמו פרס כספי של אלפי דולרים, תרומתו של נדבן אמריקני. חתן פרס נובל, פרופ' ישראל אומן, הופיע בקטע וידאו שבו אמר: "יש כאן מגמה בולשביקית. צריך להתנגד לה בכל האפשרויות". פעילי הימין ניצלו את הכנס לפתיחת המערכה על המאחזים

"יש כאן מגמה בולשביקית. צריך להתנגד לה בכל האפשרויות ובכל הכוח". כך אמר אמש (יום ג') לא אחר מאשר חתן פרס נובל, פרופ' ישראל אומן, בכנס הוקרה לחייל שסירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל ביום העצמאות, חננאל דיין. במהלך הכנס נפתחה הרשמה למי שחפץ בקסדה ובשכפ"ץ, תרומתו של יהודי עשיר מארצות הברית, במטרה להתגונן מפני המשטרה בפינויי המאחזים הבאים. ח"כ אלדד בירך את מעשהו של דיין ואמר: "יש קונה עולמו בשעה אחת".

 

 

כמה מאות אנשי ימין הגיעו לכנס הצדעה והוקרה לסמל דיין בירושלים. לדברי מארגני הכנס, הוא קידש שם שמיים ונתן ביטוי פומבי למחאתם של מאות אלפי יהודים נגד "רמטכ"ל הגירוש דן חלוץ". הכנס מהווה מבחינתם גם את יריית הפתיחה למאבק נגד פינוי המאחזים ביהודה ושומרון, ומארגניו הם המטה הלאומי להצלת העם והארץ והנוער הכתום.

 

דיין עצמו לא הגיע לכנס, כיוון שהצבא אסר עליו לעשות כן. אך אביו יוסף הגיע על מנת לקבל את הפרס הכספי שהוענק לו, בסכום של 4,500 דולר, וכן את תעודת ההוקרה. את תעודות ההוקרה העניקו

דוד מטר, בעלה של פעילת הימין נדיה מטר והרב שלום דב וולפא.

 

מטר, שהעניק גם את הפרס הכספי, אמר "זה פי שלוש מהסכום שאותו היה אמור לקבל מהנשיא. דן חלוץ הוא הראש לקציני סדום, וחננאל דיין הוא כמו הילד שאמר המלך עירום. במקרה זה המלך הוא עירום והוא גם קצין סדום. גם אדון חלוץ, הקצין מסדום, יגיע לאותו מקום שהגיעו אנשי סדום". מטר הוסיף: "כל מי שבחברה בחר לצערי לעמוד בצד להיות עם עמורה יכול להגיע לאותו מקום שאליו הגיעו אנשי עמורה".

  

אביו של חננאל אמר: "אני גאה בחננאל. אני עומד במצב של פיצול אישיות מוחלט. מצד אחד זה בני אבל אין אב מתקנא בבנו ואני מתקנא בו. הוא לא עשה קידוש השם אחד, אלא שלושה, כאשר העצום הוא לעמוד מול המערכת הזאת כל היום, כל הזמן. הוא לא נשבר והוא המשיך, הוא לא התקפל. הוא לא עשה את זה למען עצמו, אלא למענכם ולמען העקורים. חננאל זה חוד חנית. אנחנו נפעיל את החנית". 

 

אריה אלדד: חננאל סימן דרך במעשיו

 

את הכנס פתח הזמר אריאל זילבר, שהקדיש שיר לדיין. פרופ' ישראל אומן לא הצליח להגיע לכנס, אך הכין נאום ששודר במקום ובו אמר בין היתר: "החייל חננאל דיין הועף מהצבא בגלל שסירב ללחוץ יד, הוא אפילו לא התבטא, לא פתח את הפה, פשוט סירב ללחוץ יד. זה לא מנוגד להוראות של הצבא, לא מנוגד לשום פקודות, לא כתוב בשום מקום שצריך ללחוץ יד והנה רק בגלל סירוב של לחיצת יד, בלי לפתוח את הפה מעיפים את הבחור הזה שקיבל אות הצטיינות מנשיא המדינה ומהצבא".


תעודת הוקרה (צילום: חיים צח)

 

עוד אמר פרופ' אומן, בהתייחס לרב דרוקמן שהתבטא נגד הפינוי מגוש קטיף וערכו לו שימוע. "נוקטים באמצעים נגד הרב דרוקמן בגלל התבטאויות שלו שהן בהחלט לגיטימיות. יכול להיות שזה נגד הממשלה, אבל עדיין מותר לאדם להתבטא בארץ. אבל כנראה זה כבר לא כל כך ככה. אסור להתבטא. אין חופש דיבור בארץ, בתי המשפט לא עומדים על המשמר בנושא זה והמגמה היא מאוד מאוד קשה".

 

ח"כ אריה אלדד אמר: "באנו לכבודו של חננאל, שבמעשיו נתן התוויה, סימן, דרך ותמרור עצור של מי שמנסה להתרפס בפני השלטון. חל שבר עמוק מאוד בין העם לצבא. אבל אנחנו מתגייסים לצבא, רוצים שמדינת ישראל תתקיים. אני לא מוכן לוותר על המדינה והדגל. זה שלנו ואנחנו לא נוותר עד שהם ילכו".

 

ח"כ אלדד הוסיף: "מי שלא רוצה אותנו בצבא אפשר להגיד לו - לא צריך. אתם רוצים אותנו בגבעות ועמונה. אם אולמרט ומופז ינסו בקרוב את ששת המאחזים הקרובים הם יתגעגעו לעמונה". הוא תיקן את עצמו לגבי שר הביטחון והתייחס למופז : "רכבת הביטחון שלו ירדה מהפסים, אז הוא החליט להוריד רכבות אחרות".  

 

יו"ר המטה העולמי להצלת העם והארץ, שיזם את הכינוס, אמר שיש לו הפתעה לשר הביטחון עמיר פרץ, לקראת הפעם הבאה שיבואו לפנות מאחזים. הוא הציג קסדות ושכפ"צים ואמר: "זה לנוער הכתום. נפתחה הרשמה למי שרוצה לקבל את השכפ"צים והקסדות". גם הרב שלום דב וולפא התייחס לכך: "אני פונה לראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ, ואומר: בפעם הבאה שתבואו לפנות מאחזים בארץ ישראל, כל אחד מהנוער הכתום כבר לא יקבל אלה בראש, כי תהיה לו קסדה על הראש ושכפ"ץ על הגוף".

 

אליקים העצני אמר בכנס: "אני מצדיע לחייל חננאל, שהוא חייל מצטיין. יש לי קושי עם המילה הוקרה למה שהחייל עשה. כי מה שהוא עשה זה דבר מובן מאליו. אם אנחנו היינו עושים את זה בהמוננו זה לא היה בולט ומשהו פגום בנו".   


פורסם לראשונה 13/06/2006 22:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמל דיין. לא נוכח
צילום: אורי פורת
פרופ' ישראל אומן
צילום: אורי פורת
צילום: אתר הכנסת
אלדד. שבר בין העם לצבא
צילום: אתר הכנסת
העצני. הוקרה ברורה מאליה
צילום: דן בלילטי
וולפא. מתהדרים בקסדות
צילום: חיים צח
זילבר. כיבד בנוכחותו
צילום: חיים צח
חותמים על תעודת ההוקרה
צילום: חיים צח
מומלצים