שתף קטע נבחר

בג"ץ: רוצח ראש הממשלה יוכל להיות אבא

השופטים דחו את עתירתם של הח"כים לשעבר נטע דוברין ורונן צור נגד שירות בתי הסוהר שביקשו למנוע מיגאל עמיר ולריסה טרימבובלר להביא ילדים לעולם בדרך של הפרייה מלאכותית. השופטים: "הזכות למשפחה הינה אחד היסודות המרכזיים של הקיום האנושי". טרימבובלר: "מרוצה, אבל השמחה אינה שלמה. הסחבת עד כה היתה ללא סיבה"

בג"ץ דחה הבוקר (יום ג') את עתירתם של חברי הכנסת לשעבר נטע דוברין ורונן צור נגד שירות בתי הסוהר שביקשו למנוע מיגאל עמיר ולריסה טרימבובלר להביא ילדים לעולם בדרך של הפרייה מלאכותית. בכך למעשה אישרו השופטים לשניים להביא ילדים לעולם.

 

עמדת המדינה בעתירה זו היתה כי אין מקום להתערב בהחלטת שירות בתי הסוהר, להתיר לעמיר הפרייה מלאכותית של בת זוגתו. בפסק דינם של השופט סאלים ג'ובראן, השופטת אסתר חיות וראש ההרכב השופטת איילה פרוקצ'יה, נכתב כי "בנסיבות המקרה הנוכחי לא היה מקום למנוע מיגאל עמיר לממש את זכותו להביא צאצאים באמצעות הזרעה מלאכותית".

 

השופט ג'ובראן סייג את דבריו והוסיף כי "כאשר מדובר במי שביצע את אחד הפשעים הנתעבים בהיסטוריה של מדינתו, חובה עלינו להמשיך ולדבוק בעקרונות אשר נמצאים בבסיס תפיסתנו המשפטית".

 

השופטים הוסיפו כי "בתחומיה של הזכות לכבוד האדם ניצבת זכותו של עמיר למשפחה ולהורות. הזכות למשפחה הינה אחד היסודות המרכזיים של הקיום האנושי".

 

השופטת פרוקצ'יה כתבה כי "עמיר היה ונותר אחד הפושעים המוקעים ביותר בתודעה הלאומית הישראלית בדורות האחרונים, אם לא המוקע מכולם. הוא נענש על ידי מערכת המשפט ככל שהמשפט מחייב, והדין עימו מוצה, אלא שמיצוי הדין עימו לא הקהה את הרגשות כלפיו, על הפגיעה האפלה שפגע בחיי אדם, באדם ששימש סמלו של המשטר הדמוקרטי הריבוני בישראל העצמאית. מרגע שנגזר דינו של עמיר והוא הפך אסיר עולם תמה ונשלמה הענישה".

 

טרימבובלר אמרה בתגובה כי היא מרוצה מהחלטת בג"ץ אך שמחתה אינה שלמה: "כבר לפני שנה היינו יכולים להתחיל בטיפולי ההפריה ועכשיו אנחנו רואים שכל הסחבת הזו היתה ללא שום סיבה. השב"ס רצה רק להפריע לנו ובעיניי כל המצב הוא מעוות, גם עצם העובדה שאני אישה בריאה שצריכה לעבור טיפולי הפרייה כואבים ולא קלים זה מצב אבסורדי. שוב רואים שלא רוצים לתת לנו התייחדות ולכן הם מצאו לכך עילה משפטית".  

 

לדבריה, "אני מחכה כבר לדבר עם יגאל ולהתחיל בתהליך הטכני של הטיפולים, ונקווה שלא ישימו בפנינו עוד מכשולים".

 

בתגובה להחלטת בג"ץ אומר אמיתי עמיר, אחיו של יגאל: "אני מברך על הניצחון הנוכחי כחלק מהמערכה הכוללת שהיא רדיפת אחיי, יגאל וחגי, במטרה לבודדם ולשבור את רוחם, אך בעצם יוצא שכרם בהפסדם. לאחר שבג"ץ הבין שהוא הוא גורם להזדהות עימם כדוגמת קריאת הרבנים ההיסטורית, הוא הבין שהרדיפה חצתה כל פרופורציה אנושית". עמיר הוסיף ואמר "הרוח תמשיך לנצח את כוחניות השלטון, יגאל וחגי ישארו איתנים באמונתם".

 

נציב שירות בתי הסוהר ופרקליט המדינה החליטו בעבר לאפשר נטילת זרע מיגאל עמיר שיועבר לאשתו לריסה טרימבובלר. זאת בעקבות עתירה שהגיש עמיר, בה ביקש לאפשר לאשתו לעבור הפרייה מלאכותית. בשב"ס אמרו כי אין בהסכמתם להזרעה אישור להוציא את עמיר אל מחוץ לכתלי הכלא.

 

בעתירה ביקש עמיר לקיים הזרעה מלאכותית בבת זוגו טרימבובלר. עורכי דינו, ארי שמאי ואורון שוורץ, טענו כי למרות שאינם מזדהים בכל דרך עם מעשיו של עמיר, הם "אמונים על הגנה על זכויות האדם" וכי הניסיון למנוע מעמיר להביא צאצאים לעולם פוגע בזכות אדם יסודית.

 

לריסה בפנייה אישית לברק

 

טרימבובלר פנתה לאחרונה במכתב אישי לנשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, בבקשה לאפשר לזוג להביא ילד לעולם באמצעות הפרייה מלאכותית.

 

במכתבה היא מציינת כי פנייתה לברק נעשית על רקע פסיקתו בנושא חוק האזרחות, וגם לאור העמדה שביטא במכתב ששלח לעמיתו מארה"ב. "לפי עמדה זו זכות לחיי המשפחה מעוגנת בחוק יסוד 'כבוד האדם וחרותו' והינה זכות חוקתית בסיסית אשר מבטלת כל חוק הנוגד לה, בפרט שיקולי ביטחון המדינה שאינם מידתיים", היא כותבת. 

 

היא הוסיפה כי "ברצוני להזכיר לכבוד השופט כי לפני קצת יותר משנה הסכים עם דעתו של עמיתו מישאל חשין השוללת את זכותנו לחיי המשפחה הכי מינימליים שמוענקים לכל אסירים ונשותיהם באופן התייחדות חד-חודשית, וזאת בשל שיקולי הביטחון – מחשש שיגאל עמיר עלול לנצל את ההתייחדות לצורך העברת מידע אלי שיפגע בביטחון המדינה".

  

לדבריה, "ברצוני לשאול את כבוד השופט: כיצד על סמך השיקולים הלא מידתיים הללו הסכים כבוד השופט לפגיעה בזכותי החוקתית לחיי המשפחה, בעוד שפגיעה זו חמורה במיוחד, משום שזאת האפשרות היחידה שלי לקיים חיי משפחה עם בעלי, הרי ויגאל עמיר אינו זכאי לחופשות וקיצוב עונשו אינו צפוי בעתיד הנראה לעין? כלום אין זאת איפה ואיפה ביחס לאזרחים שונים של מדינת ישראל?"

 

גם רבנים מהציונות הדתית ומזרמים נוספים בראשות יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור, יצאו בעבר בקריאה פומבית לאפשר לעמיר להפרות את אשתו לריסה טרימבובלר ולהביא ילדים לעולם. ליאור פרסם את הקריאה במכתב תשובה לאחיו של עמיר, אמיתי, ואליו הצטרפו עוד כ-20 רבנים.

 

אחד החותמים, הרב אליקים לבנון מאלון מורה, אמר ל-ynet: "לא מדובר בהצדקת רצח ראש הממשלה. אין קשר לרצח, אבל אי אפשר להעניש אדם מספר פעמים על אותה עבירה". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ומירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יגאל עמיר. קיבל אישור
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
לריסה. פנתה לברק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים