שתף קטע נבחר

צה"ל מודה: האזרחים נפגעו מטיל שירינו

קצין בכיר הסביר כי לאחר שהטיל השני נורה זוהו האזרחים בקרבת המכונית, אך אם היו מחליטים להסיט את הטיל במעופו, עלולים היו להיפגע אזרחים נוספים. ראש אגף המבצעים, האלוף גדי אייזנקוט, אמר: "אנו מביעים צער על הפגיעה"

ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף גדי אייזנקוט, העריך אחר הצהריים (יום ג') שהאזרחים הפלסטינים שנהרגו בתקיפת צה"ל בעזה נפגעו מטיל ששוגר לעבר מכונית של מחבלים. אייזנקוט אמר את הדברים בתום הרצאה שנשא באוניברסטית תל-אביב. לפחות 11 פלסטינים נהרגו בתקיפה בעזה, 8 מהם אזרחים ובהם 4 בני משפחה.

 

גורמי צבא מציינים כי מאז סוף השבוע נורו לעבר ישראל 100 קסאמים ופצצות מרגמה, ולכן היה חשוב מאוד לפגוע באותה חוליה שהיתה אחראית לירי רקטות גראד מזה תקופה ארוכה.

 

 

דובר צה"ל פרסם הערב סרטון וידאו שבו נראים מחבלים פורקים רקטות מהמכונית המסחרית, לפני שהמכונית הותקפה בטילים. לטענת גורמי צבא, זו ההוכחה לכך שהמכונית שימשה את חוליית המחבלים.

 

 

גורמי צבא הסבירו כי הטיל הראשון שנורה מכלי הטייס פגע, ככל הנראה, סמוך למכונית ולכן הוחלט לירות טיל נוסף על מנת לוודא שחברי החוליה, שאותה מחפש צה"ל זמן רב במסגרת המאבק בחוליות הגראד, נפגעו בסופו של דבר. הטיל השני פגע בחוליה, אך גם באזרחים. קצין בכיר הסביר כי לאחר שהטיל השני נורה היה שלב מסוים שבו כבר זוהו האזרחים בקרבת המכונית, אך אם היו מחליטים להסיט את הטיל במעופו, הדבר היה עלול לגרום למספר רב יותר של הרוגים חפים מפשע. 

 

אייזנקוט מסר פרטים לגבי התחקיר הראשוני לאירוע שבו נפגעו אזרחים לצד חברי חוליה של הג'יהאד האסלאמי: "היום בשעות הצהריים יצאה חוליה של הג'יהאד האסלאמי במכונית סמוך מאוד לאתר שיגור, כשבכוונתה לשגר רקטות גראד ארוכות טווח לעבר ישראל ליעד שעדיין איננו יודעים בוודאות.

 

  

"הרכב אותר ושוגר לעברו חימוש. באירוע נפגעו בין שלושה לחמישה מחבלים שהתכוונו לבצע את הירי. במקביל רצו אזרחים שהיו בסמוך לעבר הרכב ונפגעו ככל הנראה, מטיל נוסף שנורה. בזמן ששוגר הטיל השני לא זוהו האזרחים במרחב הפעולה. כמו במקרים קודמים שבו נפגעים אזרחים שלא היו מעורבים בטרור, אנו מביעים צער על הפגיעה. יחד עם זאת, אנו ממשים את אחריותנו כצבא לספק ביטחון לתושבי מדינת ישראל המתגוררים סמוך לרצועת עזה וכך עשינו וכך נמשיך לעשות".

 

צה"ל יאלץ כמו בכל אירוע בו נהרגים אזרחים לערוך תחקיר מקיף על דרך קבלת ההחלטות באירוע, למרות שיש בו גם הצלחה מבצעית בפגיעה בחוליה.

 

האלוף אייזנקוט התייחס בדבריו לתקרית הטראגית ביום שישי האחרון בחוף עזה שבה נהרגו שבעת בני משפחת רלייה. הוא רמז כי בעת פרסום המסקנות התברר שלא מדובר בירי ישראלי "הפיצוץ שאירע על החוף נמצא אצלנו בבדיקה ואני מניח שבזמן הקרוב יפורסמו מסקנות ראשונות ונדע פרטים נוספים אולי אחרים על מה שהתרחש שם".

 

בהרצאה שנשא האלוף איינזקוט באוניברסיטת תל-אביב תחת הכותרת "הכרעה בלחימה בטרור?" הוא העריך שהטרור הפלסטיני יימשך לאורך זמן ברמות משתנות ולא ניתן יהיה להפסיקו בצורה מוחלטת בעתיד הנראה לעין. "הטרור ימשך עוד שנים ארוכות. ואין נוסחת פלא בעזרתה ניתן יהיה להכניעו, אלא בשורה של פעולות מסוגים שונים ניתן יהיה לצמצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שוטפים את הדם מהרחוב
צילום: איי פי
זירת האירוע
צילום: איי אף פי
המונים התקהלו סביב המכונית שנפגעה
צילום: רויטרס
מומלצים