שתף קטע נבחר

בונה הקשתות מקיבוץ עין-כרמל

דיוויד סמואלס שייך לקבוצה מצומצמת של בוני קשתות לכינורות, צ'לו וויולות בעולם, והיחיד בתחום במזרח-התיכון. המותג שלו נחשב בכל העולם לאיכותי ביותר, ועל כך מעידות גם מדליות הזהב הרבות בהן זכה. כשמחיר קשת מתוצרתו יכול להגיע לעשרות-אלפי שקלים, ניתן להבין את הקפדנות המאפיינת את עבודתו

סביר להניח ששמו של דיוויד סמואלס לא אומר לכם דבר, אך המותג שהוא מייצר, SamuelsBow, נחשב בכל העולם לאחד המותגים האיכותיים בתחום הקשתות לכינורות.

 

הסדנא הצנועה להחריד של סמואלס מסתתרת בקיבוץ עין-כרמל, כחמישה קילומטרים צפונית לזכרון-יעקב. מסע קצר לאורך גן פסלים מרהיב מביא אותך ל"סדנת האמנים" - מקום פסטורלי ושקט, שם מצאו את משכנם כמה אמנים, היוצרים ובונים בסביבה מרהיבה, כשרק המיית כלי עבודה חרישית וקריאות טווסים נשמעות ברקע.

 

 

 

 

"אני בונה קשתות לכינורות, לצ'לו ולוויולות", מספר סמואלס בקולו השקט. "ההיסטוריה שלי החלה כבונה כינורות, ועסקתי בכך כ-12 שנים, כאשר יום אחד נסעתי לפריס, ושם פגשתי בונה קשתות מאוד ידוע שהזמין אותי לבוא ללמוד אצלו. הפכתי להיות השולייה שלו, ומאז אני בונה קשתות כבר 16 שנים".

 

הסדנה של סבא ג'פטו

 

לראות את סמואלס עובד זה כמו להיכנס לספר אגדות: הסינר, עשרות הכלים הידניים, המקדחה המופעלת באמצעות דוושה של מכונת תפירה חשמלית. המקום כולו - שגודלו כמטבח ביתי, נראה כמו הסדנה של סבא ג'פטו, שהסדר והניקיון שולטים בה ללא עוררין.

 

"כאן עובדים בדיוק של עשירית המילימטר, שלא לדבר על השווי של הקשתות שיש כאן. אין מקום לטעויות", מדגיש סמואלס. "היום אני עובד על קשת ששלח לי אחד הנגנים המפורסמים יותר, קשת שערכה כמאה אלף שקלים. זו לא הקשת היקרה ביותר שיש. מדובר במוצרים, שכמו ציורים עתיקים ועבודת אמנות, ערכם נקבע בידי האספנים המבינים בתחום".

 

סמואלס הוא יצרן הקשתות היחיד במזרח-התיכון, והוא מצטרף לליגה העילית המונה עשרות אנשים בלבד בעולם כולו, העוסקים בתחום. נאלצנו כמעט להפעיל כוח פיזי מתון כדי לשכנע אותו לפתוח מגירה מאובקת ולהציג לצורך הצילום את מדליות הזהב הרבות בהן זכה במבחן התוצאה של מוצריו.

 

"הקשתות שאני בונה עולות בין 4,000 ל-7,000 דולר. כאשר אני מייצר קשת, היא מותאמת אישית לנגן ספציפי. אני מתחקר אותו עמוקות ולומד להבין את סוג הנגינה שלו, הצליל והמשקל. חשוב להבין, שקשת היא ממש כטביעת אצבע - אין שתי קשתות בכל כדור הארץ המפיקות את אותו הצליל, ונגנים בקו הראשון מחזיקים מספר קשתות שונות, כל אחת לסוג שונה של מוסיקה אותה הוא מנגן", הוא אומר.

 

חומרים אקזוטיים באיכות גבוהה

 

הקשת מורכבת משלושה רכיבים עיקריים: המקל (נקרא גם באגט), ה"צפרדע" - החלק שנע בעזרת כפתור שמותח את שערות זנב הסוס, והשערות עצמן. שערות הסוס הן אלה שיוצרות את החיכוך עם המיתר ומפיקות את המוזיקה.

 

תתי הרכיבים שמהן עשויה הקשת מגיעים מכל רחבי העולם: העץ - מברזיל, וייטנאם או מדגסקר. ב"צפרדע" יש זהב וכסף, שמגיעים מצרפת, צדף מיוחד שמגיע מאינדונזיה, עור לטאה מבורמה, שערות זנב סוס ממונגוליה ועוד מיגוון של חומרים אקזוטיים באיכות הגבוהה ביותר שניתן למצוא, שאותם סמואלס יוצא לחפש.

  

"אני בוחר מתוך כמה טונות של עץ בברזיל קילוגרמים בודדים, שאותם אני מייבש לאורך חמש עד עשר שנים, ושרק אז הם מוכנים לתחילת העבודה. בשאר הזמן אני מתרוצץ בגלובוס בחיפוש כה ממוקד, שלעיתים אני פוגש באיזה חור קולגה שלי", אומר סמואלס. 

 

סמואלס, אמריקני במקור, עובד כמו אמן ונהנה לשמוע את ה-BBC ברקע. הכל נעשה בצורה מחושבת, איטית ונינוחה. העין הלא-סלחנית של האומן-אמן מסוגלת לזהות פגמים זעירים, והוא אפילו מכשיר במקביל שולייה, שהבהירה לנו שמדובר כאן באדם סבלני ביותר, שלומדים ממנו המון. סמואלס, מצידו, מודה: "הכשרת שוליות היא פעולה שאני עצמי לומד ממנה. התמורה מהכשרה של דור המשך היא שאנו כה מעטים בתחום בעולם, ששולייה שלי לשעבר יפנה אלי לקוחות הדורשים רמה גבוהה יותר ממה שהם מסוגלים לספק, וכאשר ממני מבקש לקוח קשת פשוטה בחצי המחיר, אני מפנה אותו חזרה לשולייה שלי", מסביר סמואלס. "כולנו מתפרנסים בכבוד, והחופש שלנו ליצור ולשלוט בחיי היום יום, ללא בוס או מנהל, יוצר את איכות החיים שלי ושל עמיתי הבודדים בעולם.

 

"ליצור קשת זו עבודה נטו של כעשרה ימים. לדעתי ייצרתי כבר כ-500 קשתות בחיי. אני נהנה מאוד מעבודתי ומקווה להמשיך וליצור קשתות עוד 40 שנה".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי רוזנצוויג
דוד סמואלס
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים