שתף קטע נבחר

אברהם קליין

פנסיונר, 71, אב לשניים. מתגורר בחיפה. שפט במונדיאל 70', 78' ו-82'

- פעם פלה עבר לידי אחרי ששרקתי שריקה נגד ברזיל ואמר: "שופט, איזו החלטה זו?". לא הגבתי. אחרי כמה דקות הוא החמיץ ממצב בטוח. ניגשתי אליו ואמרתי לו בשקט: "פלה, איזו בעיטה זו?". הוא צחק.

 

- אם לא מאהבת המשחק - אני לא מבין למה אדם רוצה להיות שופט. כשאתה לוחץ את יד הקפטן לפני משחק, הוא אומר "אנג'וי דה גיים". זה כל הכדורגל בשלוש מלים.

 

- שופט שמוציא שבעה-שמונה צהובים במשחק לא שולט בו.

 

- לעולם לא יהיה שימוש בהילוכים חוזרים בכדורגל. ב-77' שפטתי משחק בין סיאטל לקוסמוס. במגרש היה מסך ענק שהקרין הילוכים חוזרים תוך כדי המשחק. בגלל המסך הזה כל שבועיים השופטים התחלפו. באותו משחק, אחרי שהובקע שער, ראיתי שהשחקנים לא הולכים למרכז המגרש. ניגשתי לקפטן ושאלתי אותו מה קורה. הוא אמר שהשחקנים מחכים לראות על המסך שלא היה נבדל. תאר לך שככה היה אחרי כל אירוע.

 

- עבירות, בעיטות עונשין, פנדלים, נגיעות יד - הם כמעט אף פעם לא דברים מוחלטים. מה שכן מוחלט זה אם הכדור עבר או לא עבר את קו השער. זה ניתן לפתרון על ידי שני שופטי קו נוספים שיעמדו ליד השערים, וזה גם מה שיהיה.

 

- השינויים האחרונים בחוקה נהדרים. צהוב על התחזויות, שבעבר לא היו קורות, הוא חוק נפלא. האיסור על השוער לתפוס כדור ביד כשהוא מוחזר אליו - אדיר. ב-82' שפטתי את אחד המשחקים של נבחרת איטליה. בעשר הדקות האחרונות של המשחק דינו זוף התמסר עם ההגנה שלו. הוספתי קצת זמן, אבל חוץ מזה לא היה לי מה לעשות. עובדה שהיום משחקים חמש-שש דקות נטו יותר מפעם.

 

- הכרעה בפנדלים זה לא הוגן. הרבה יותר הגיוני לערוך משחק חוזר.

 

- קיללו אותי בהרבה משחקים, אני חייב להגיד שבארץ הרבה יותר מאשר בחו"ל. היתה פעם אחת, במשחק של ארגנטינה נגד איטליה, ב-78', שהארגנטינים רצו להרוג אותי. ארגנטינה זכתה בגביע העולם - ואני לא רוצה להגיד איך היא עברה את השלב הראשון, כי אני לא מדבר על שופטים - אבל המשחק היחיד בו הם הפסידו היה נגד איטליה, כשאני שפטתי. לפני סיום המחצית, כשהתוצאה היתה עדיין 0:0, הם דרשו פנדל שלא היה. לא נתתי. כשירדתי לחדר ההלבשה בהפסקה, 80 אלף איש שרקו לי בוז. היה ברור שבמחצית השנייה יקרה אותו דבר. לפני תחילתה הארגנטינים ביקשו שאעלה, והקבוצות אחרי. שיחקתי אותה כאילו אני לא מבין מה הם אומרים לי. בינתיים האיטלקים יצאו, וחטפו שריקות בוז. חיכיתי שגם ארגנטינה - עם פסארלה וקמפס וארדילס - יעלו. עליתי יחד איתם, והקהל לא הרגיש בי ולא שרק. גם עשיתי להם תרגיל מהסרטים, וגם המשחק עבר חלק.

 

- מותר לכופף את חוקת הכדורגל, אבל אסור לשבור אותה.

 

- אם אתה לא אינטליגנטי, לא תגיע רחוק. זה נכון בשיפוט כמו בכל מקצוע אחר.

 

- אם נבחרת כמו סלובניה יכולה לעלות - עם פחות תושבים, פחות מתקנים ופחות כסף - אין שום סיבה בעולם שישראל לא תעלה. לפני כל מונדיאל הייתי רץ כל בוקר על החוף עשרה קילומטרים עם נעלי צנחנים. אולי השחקנים שלנו צריכים לעשות אותו דבר.

 

- אני לא אוהד אף קבוצה - לא בארץ ולא בעולם. אני אוהב לראות שערים. זה הכל.

 

- כשאני שופט אני נהנה מכל רגע. לראות אני אוהב רק משחקי איכות.

 

- ברזיל 1970 היתה הנבחרת הטובה ביותר אי פעם.

 

- השחקנים הכי טובים בהיסטוריה? פלה ראשון, ואחריו מרדונה, קרויף, בקנבאואר ופלטיני.

 

- הרכב השופטים במונדיאל 1970 היה כמעט מושלם, פשוט בגלל שלא הורחק בו אף שחקן.

 

- השחקן הישראלי הכי גדול היה מוטל'ה שפיגלר. שחקן שלא מגיע למונדיאל, זה כאילו שהוא לא השיג שום דבר בחיים שלו.

 

- השחקנים בארץ מקבלים כסף של מקצוענים ותורמים תרומה של חובבנים. זה ההבדל בין כדורגל ישראלי לאירופי.

 

- אנחנו אוהבים כדורגל פשוט בגלל שזה משחק שקורים בו דברים בלתי צפויים.

 

- ב-82' שפט חבר טוב שלי, הולנדי נפלא בשם קורבר, את חצי הגמר בין גרמניה לצרפת. החלוץ הצרפתי בטיסטון רץ מול שומאכר, השוער של גרמניה. שומאכר נתן לו אגרוף ושבר לבטיסטון את הלסת ושלוש שיניים. חוץ מקורבר כולם ראו, אבל הוא לא הוציא אדום ולא שרק פנדל. אחרי המשחק באתי אליו למלון. הוא בכה בכי גדול ואמר לי: "אני יודע שטעיתי. הרסתי את צרפת. תודיע בשבילי לוועדת השיפוט שאני מתבייש ומתפטר". במונדיאל, טעות אחת - הלכה קריירה.

 

- היו לי המון טעויות, אבל אפילו איתן אני שלם.

 

- אחרי המשחק בין ברזיל לאנגליה במקסיקו 70' קיבלתי מינוי לרבע הגמר, למשחק בין איטליה למקסיקו. משחק ענק. הקהילה היהודית במקסיקו היתה בהלם. מצד אחד עשו לי מסיבה גדולה, אבל מצד שני הם פחדו נורא מה יהיה מצבם אם מקסיקו תפסיד בעקבות טעות שיפוטית. במטוס, בדרך למשחק, פתאום חטפתי קלקול קיבה נוראי והביאו אותי ישר לבית החולים עם 40 חום. את רבע הגמר ראיתי במיטה. עד היום אני לא יודע: אולי הכניסו לי משהו לאוכל?

 

- מעולם לא איימו על חיי.

 

- הכדורגל של היום יותר מהיר מבעבר, אבל לדעתי פעם היו כדורגלנים יותר מוכשרים. זידאן לא מגיע לקרסוליים של פלטיני. מצד שני, הוא הביא גביע עולם.

 

- על פרשיית השופטים בארץ - ועל שופטים בכלל - אני לא מדבר.

 

הכתבה המקורית (למעט השמטות הכרחיות של זמן ומקום) הופיעה בגליון יוני 2002

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קליין. "פלה, איזו בעיטה זו?"
צילום: אסנת הרפז
מומלצים