שתף קטע נבחר

אנאן חזר בו מדבריו בעקבות האירוע בחוף עזה

בתום פגישה עם שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, חזר בו מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, מדברים שאמר בעקבות הריגת המשפחה בחוף עזה. הוא טען שהגיב לספקולציה עיתונאית

מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, חזר בו מדברים שאמר על ישראל לאחר האירוע שבו נהרגו שבעה בני משפחה פלסטינית בעזה. אנאן הגדיר את עמדת ישראל לגבי האירוע כ"מוזרה מאוד". לאחר פגישה שקיים הערב (יום ה') עם שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, אמר לכתבים שהגיב ל"ספקולציה עיתונאית".

 

אנאן הוסיף שיש להמתין עד להגשת הדו"ח הסופי של ישראל בפרשה. בישראל הגיבו בזעם לדבריו של מזכ"ל האו"ם, שהשיב לשאלה של כתבת על עמדת ישראל: "מציאת מטען בחוף היא דבר מוזר ותמוה". ראש הממשלה, אהוד אולמרט ושרת החוץ ציפי לבני הנחו את השגריר באו"ם למחות בפני המזכ"ל על דבריו והיום נפגש גילרמן עם אנאן בלשכתו לשיחת הבהרה.

 

גילרמן אמר למזכ"ל שאזרחי ישראל נתונים תחת מתקפת רקטות קסאם וחובת ישראל להגן על אזרחיה. הוא הביע צער ופליאה על דברי אנאן. בעקבות הפגישה עם גילרמן, יצא אנאן למסיבת עיתונאים והבהיר: "הגבתי לספקולציה עיתונאית. התגובה היתה לפני שהתפרסם הדו"ח של ממשלת ישראל. צריך לחכות עד שממשלת ישראל תפרסם דו"ח סופי". אנאן הבהיר ששוחח השבוע עם ראש הממשלה אולמרט ועם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, וימשיך בדיאלוג עמם.

 

המשקיף הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, אמר כי הרשות פנתה לאנאן בבקשה שיחקור באופן רשמי את התקרית. לדברי מנסור, אנאן אמר בתגובה כי ישקול את העניין, וכי בכל מקרה אם תתנהל חקירה היא תחייב את הסכמתה של ישראל.

 

שלשום כינסו שר הביטחון עמיר פרץ והרמטכ"ל רב-אלוף דן חלוץ מסיבת עיתונאים ובה הציגו את ממצאי ועדת החקירה בעניין המשפחה הפלסטינית שנהרגה בעזה. הם הצהירו שעל-פי הממצאים שהצטברו עד כה, המשפחה לא נפגעה מפגז צה"ל. פרץ: "יש לנו מספיק ממצאים שמאששים את החשד הגדול שהיה לנו, שהניסיון לצייר את האירוע כאירוע ישראלי הוא לא נכון. אני יודע שקשה מאוד להסביר זאת, אבל העובדות שמצטברות מוכיחות שזה נגרם לא בגלל אירוע ישראלי".

 

אבל יש עדיין סימני שאלה לא קטנים סביב האירוע. מארק גרלאסקו, אמריקני המתמחה באומדן נזקים ואבדות בשדה קרב, בחן את רסיסי הפגזים שנמצאו בחוף הים העזתי ואף את אלו שנמצאו על גופות ההרוגים בבתי-החולים בעזה. לטענתו, האפשרות שבני משפחת ראלייה נפגעו מפיצוץ פגז ישראלי היא הגבוהה ביותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים