שתף קטע נבחר

אולמרט והירשזון הסכימו: המע"מ יירד ל-15.5%

שר האוצר הציג בפני ראש הממשלה את תוכניתו להפחתת המע"מ ב-1%. אולמרט אישר את המהלך, שנועד לסייע לשכבות החלשות. הורדת המע"מ תתבצע בפעימה אחת ותיכנס לתוקף כבר ביולי

המע"מ יירד ל-15.5%. שר האוצר, אברהם הירשזון, נפגש היום (א') בצהריים עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והציג בפניו את תוכניתו להוריד את המע"מ ב-1%. אולמרט אישר את הצעתו של הירשזון. העלות של הפחתת המע"מ מוערכת בכ-3.3 מיליארד שקלים בשנה.

 

הירשזון ואולמרט החליטו בפגישה שהורדת המע"מ תתבצע בפעימה אחת ותיכנס לתוקף ב-1 ביולי הקרוב, כלומר בעוד שבועיים.

 

במסגרת הורדת המע"מ, יירד המע"מ שמשלמות העמותות ל-7.5%.

 

גורמים באוצר אומרים כי בצמרת המשרד קיימת התלבטות מתמדת בשאלה האם לבצע הורדות מיסים נוספות או להקטין את החוב הלאומי. ההחלטה להוריד את המע"מ ב-1% ולא יותר מכך נובעת מרצון לשמור על עודפי ההכנסות שהצטברו בקופת המדינה לטובת הפחתת החוב הלאומי.

 

באוצר טוענים כי הורדת המס נועדה לסייע לשכבות החלשות, במקום הנהגת מס הכנסה שלילי שנגנז על רקע העלאת שכר המינימום במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. הפחתת המע"מ אמורה להביא לירידת מחירים של רוב המוצרים, מלבד פירות וירקות, ואם החברות יאפשרו לצרכנים להנות מהפחתת המס, עלות סל הצריכה תרד. מחירי מכוניות ודירות ייפחתו באלפי שקלים, ואילו מוצרי חשמל יוזלו במאות שקלים.

 

עוד אומרים באוצר כי קופת המדינה תוכל לספוג את עלות הורדת המע"מ בעקבות עודפי ההכנסות ממיסים מאז תחילת 2006. מדובר בעודפים בהיקף של 10 מיליארד שקל, הצפויים להסתכם בסוף השנה ב-16 מיליארד שקל. הגידול מהכנסות ממיסוי נובע הן מהצמיחה המהירה של המשק והן ממבצעי הגבייה האינטנסיביים שהנהיגה רשות המיסים בשנה האחרונה במס הכנסה ובמיסוי מקרקעין.

 

עוד נמסר ממשרד האוצר: "הורדת שיעור המע"מ והפחתות המסים האחרות יתרמו לגידול בפעילות הכלכלית וימשיכו לדחוף מעלה את שיעור הצמיחה במשק הישראלי, שכיום הוא מהגבוהים בעולם המערבי. להורדת שהמע"מ תהיה השפעה חיובית על משקי הבית. ההורדה תקטין את נטל המימון על עסקים קטנים ובינוניים ותקטין את התמריץ להעלמת הכנסות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אברהם הירשזון: מוריד את המ"עמ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים