שתף קטע נבחר

לראשונה: אישה בראש הכנסייה האפיסקופלית

סערה בעולם הנוצרי: הבישופית קתרין סצ'ורי מונתה לתפקיד מנהיגת הכנסייה האפיסקופלית בארצות הברית, המונה 2.3 מיליון מאמינים. על פי ההערכות יביא הדבר לקרע בין הזרם האפיסקופלי לאנגליקני, שאינו מקבל את ההחלטות המהפכניות של השלוחה האמריקנית

הבישופית קתרין סצ'ורי הפכה הלילה (יום ב') לאישה הראשונה שנבחרה לעמוד בראש הכנסייה האפיסקופלית בארצות הברית. היא נבחרה מבין שורה ארוכה של מועמדים על ידי מועצת הבישופים והוועידה התלת שנתית של הכנסייה.

 

בחירתה של סצ'ורי, תושבת נבאדה בת 52, נעשתה כ-30 שנה לאחר שהכנסייה אישרה לראשונה לנשים לכהן בתפקידי כמורה. היא מכהנת כיום כבישופית בנבאדה, מחזיקה בתואר בביולוגיה ושימשה בעבר כמרצה בנושאי דת באוניברסיטת אורגון.

 


הבישופית בפעולה (צילום: אי.פי)

 

"אני מרגישה מלאת כבוד ומבורכת על שזכיתי להיבחר לתפקיד", אמרה סצ'ורי הנרגשת בוועידת הכנסייה לאחר פרסום ההחלטה. "מדובר באישה בעלת כבוד, התמדה ואמונה. אין לי כל ספק שבחירתה לתפקיד הוא מתנה עבור הכנסייה שלנו", אמרה אחת מחברות הכנסייה לאחר שנודע על הבחירה. סצ'ורי צפויה להתמנות לתפקיד באופן רישמי בטקס שיערך מאוחר יותר השנה בקתדרלה הלאומית בוושינגטון.

 

הכנסייה האפיסקופלית היא זרם של הכנסייה האנגליקנית, ומונה כ-2.3 מיליון מאמינים. מינויה של אישה לתפקיד מנהיגת הכנסייה מהווה רעידת אדמה של ממש בעולם הנוצרי, ויש המעריכים כי תביא לקרע סופי בין הזרם האנגליקני לאפיסקופלי. "הבחירה באישה מוכיחה שההנהגה האפיסקופלית עושה ככל שעולה על רוחה ללא התחשבות בשאר הזרמים", אמר בכיר בכנסייה המתנגד למהלך.

 

בשנים האחרונות מורגשת מתיחות רבה בין הזרמים השונים, משום שהצד האפיסקופלי נחשב למתירני מאוד. מנהיגים רבים בכנסייה האנגליקנית סבורים שנשים אינן צריכות לשמש בתפקידי כמורה, ובוודאי שלא לעמוד בראש כנסייה. הדבר אינו נהוג באף אחת משלוחותיה של הכנסייה בעולם מלבד בארצות הברית, ניו זילנד וקנדה.

 

זוהי אינה השערוריה הראשונה שנקשרה בשמה של הכנסייה האפיסקופלית. לפני כשלוש שנים הדהימו ראשי הכנסייה את העולם הנוצרי כשהודיעו על מינויו של הומוסקסואל מוצהר לתפקיד בישוף. הכומר ג'ין רובינסון מונה לבישוף של הכנסייה האפיסקופלית במחוז ניו-המפשיר, דבר שהעמיד כבר אז בסכנה את יחסיה של הכנסייה עם הכנסיות האנגליקניות ברחבי העולם. כמה ימים אחר כך אישרה מועצת הכנסייה החלטה המאפשרת לכמרי המחוזות השונים שלה לברך על טקסי נישואים חד מיניים, אולם סצ'ורי מנסה להרגיע את הרוחות הסוערות מעוד מהלך חריג של הכנסייה. "אני אעשה ככל שביכולתי כדי לבנות יחסים גם עם אלה שאינם מסכימים איתי", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הכומר שעושה היסטוריה
צילום: איי פי
מומלצים