שתף קטע נבחר

הכי צעיר מאז הרצל: יואל חסון - נשיא הקונגרס הציוני

הח"כ בן ה-33 מקדימה יעמוד בראש הקונגרס שיתכנס בירושלים בימים הקרובים. "אחת המטרות שלי - להילחם בהתרחקות הצעירים מערכי הציונות". יו"ר הסוכנות, זאב ביילסקי, אמר בנאומו בקונגרס: "אסור לקבל את נשיא איראן כאורח באף מדינה. הייתי שמח להראות לו ב'יד ושם' מה קרה לעם היהודי"

כל-כך צעיר וכבר בתפקיד. חבר הכנסת יואל חסון (33) נכנס היום (ג') להיסטוריה כאשר נבחר לנשיא הקונגרס הציוני הל"ה והפך לצעיר ביותר שמחזיק בתפקיד זה מאז הנשיא הראשון, בנימין זאב הרצל. בנוסף, לראשונה מזה שלושים שנה לא יהיה נשיא הקונגרס יו"ר הסוכנות היהודית אלא חבר כנסת.

 

הקונגרס הציוני הינו הגוף המחוקק העליון של ההסתדרות הציונית וחבריו - כאלפיים נציגים מקהילות יהודיות ברחבי העולם - מתכנסים בירושלים פעם בארבע שנים. גם השנה התכנסו הנציגים על מנת לקבל החלטות משמעותיות בנושאי יהדות, מלחמה באנטישמיות הגואה ועוד, כאשר בראשם יעמוד חסון שנבחר ברוב מוחץ.

 

"כבוד הוא לי להיות אחד משרשרת האנשים שעמדו בראשות הקונגרס מאז הרצל", אמר חסון בשיחה עם ynet. "הבחירה בנציג צעיר היא מהפיכה אמיתית. ביחד נוביל את הקונגרס לקבל החלטות משמעותיות לעם היהודי של המוסדות הלאומיים. מדובר בהישג לי ובעיקר למפלגתי, קדימה, שהעמידה מועמד צעיר לתפקיד".


הקונגרס הציוני הראשון בבאזל (צילום: לע"מ)

 

חסון מבטיח להיות נשיא בעל חזון ובתכנית העבודה שלו כבר נמצאים מספר נושאים להם הוא מתכוון לתת ביטוי. "הפעילות המרכזית שלי תהיה העמקת החינוך הציוני בקרב היהודים בתפוצות", אמר. "לצערי, המצב כיום הוא כזה שהצעירים היהודים מתרחקים מערכי הציונות ומהקשר לארץ ישראל ואחת המטרות המרכזיות שהצבתי היא להילחם בתופעה זו. אסור שנמצא את עצמנו בעוד כמה שנים ללא דור המשך של הקהילות היהודיות בחו"ל. אני מתכוון להוביל ולהילחם בתופעה בכל כוחי ובעזרת חבריי לקונגרס".

 

חסון סבור כי העובדה שהוא מכהן גם כחבר כנסת פעיל, תהווה יתרון בהשגת המטרות עבורן נבחר. "העובדה שאני חבר כנסת מעורב יכולה רק לעזור. קולי ישמע טוב יותר ויעניק לי כוח ליישם את ההחלטות שיקבל הקונגרס. הקונגרס היהודי מכיל מנהיגים יהודיים מהעולם ומישראל ולכן אין הבדל בין מנהיג המשמש כחבר כנסת לבין ראש פדרציה. כולנו כאן כי אנו רוצים להשפיע על ההתנהלות של העולם היהודי".

 

חסון, שיחליף בתפקיד הנשיא את סלי מרידור (2000-2005), סיכם ואמר: "חשוב לי גם שהממשלה תקיים את ההבטחה, לפיה יהיה רוב יהודי מוצק בגבולות קבע למדינת ישראל", סיכם חסון.

 

יו"ר הסוכנות: "נפעל בכל העולם למניעת קבלתו של נשיא אירן כאורח רצוי"

 

במסגרת הקונגרס נאם הבוקר יו"ר הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית, זאב ביילסקי. "האתגרים של התנועה הציונית כיום גדולים ומורכבים", אמר, "לצערי כשמונים אחוזים מיהודי צפון-אמריקה לא היו ולא יהיו בחייהם בישראל ולכן הפעולה המרכזית שלנו צריכה לדאוג להביא אותם לביקור פה.

 

"היעד השני זה עידוד העלייה לישראל מארצות המערב...והדבר השלישי הוא צמצום הפערים בישראל, במיוחד באזורי העדיפות הלאומית - נגב, גליל וירושלים. נפעל ליישוב ישראלים צעירים באזורים אלה ונעזור להם לקיים פעילות חינוכית עם ילדים בסיכון באזורי הפיתוח. הם החלוצים והחולמים ואנו צריכים לתת להם יד".

 

ביילסקי דיבר גם על נושא האנטישמיות וקרא לראשי המדינות להימנע מלקבל את נשיא אירן, מחמוד אחמדי-נג'אד כאורח מקובל. "הוא רצה להגיע למונדיאל ואני בטוח שהיו מקבלים אותו בשטיח אדום. אסור לקבל את האנטישמי הזה שעסוק כל היום בהכחשת השואה ואינו עושה כלום לטובת עמו. הייתי שמח לארח אותו ב'יד ושם' ולהסביר לו מה קרה לעם הזה. כל אחד מהצירים כאן בקונגרס, המגיעים מעשרות מדינות שונות בעולם, צריך לפעול במדינתו למניעת קבלתו כאורח רצוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חסון. הנשיא ה-37
צילום: לע"מ
הרצל. הנשיא הראשון
צילום: לע"מ
זאב ביילסקי, ראש הסוכנות
מומלצים