שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפצועה מעזה הגיעה לאיכילוב נקייה מרסיסים
  בהודעה חריגה במיוחד, מציב בית החולים איכילוב בתל-אביב סימני שאלה נוספים על הפיצוץ הקטלני בחוף עזה. בבית החולים אומרים שאילהאם רלייה בת ה-21 "נוקתה" מרסיסים לפני שהגיעה לבית החולים, למרות שנראה לכאורה שלא היה לכך צורך רפואי

  בית החולים איכילוב בתל-אביב מפרסם הערב (יום ג') הודעה חריגה על כך שאילהאם רלייה בת ה-21, שנפגעה בפיצוץ בחוף עזה ומאושפזת מאז בבית החולים, "נוקתה" מרסיסים עוד לפני הגעתה לבית החולים. הודעה זו, המאשרת את הפרסום ב-ynet לאחר האירוע בעזה, מציבה סימני שאלה נוספים על מה שקרה בחוף עזה. הגרסאות של צה"ל ושל הפלסטינים חלוקות בעניין זה והוויכוח מי הרג את שבעת בני המשפחה מעורר סערה בינלאומית.

   

  אילהאם הועברה לבית החולים איכילוב בתל-אביב כשהיא סבלה מפגיעה רב מערכתית. מצבה הוגדר קשה מאוד, והיא הורדמה והונשמה. הבוקר היא שבה להכרה, אך מצבה מוגדר קשה. היא סובלת מפגיעות בידיה, ברגליה ובבטנה. בבית החולים הסבירו שהוצאת רסיסים נעשית רק כאשר הרסיסים מהווים סכנה מיידית לפצוע, ולא ברור עדיין מדוע הוצאו כל הרסיסים מגופה, כאשר נראה שהדבר לא היה חיוני מבחינה רפואית ולא תרם לשיפור מצבה.

    

  באיכילוב נמנעים מלמתוח ביקורת על הטיפול הרפואי בעזה, אך אין ספק שהודעתם מוסיפה נדבך נוסף לחוסר הבהירות סביב הפיצוץ בחוף עזה.

   

  מנהל המרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), פרופ' גבי ברבש, סיפר ל-ynet: "מאתמול אנחנו מוצפים בפניות של גורמי תקשורת לגבי הפצועה. היא הגיעה אלינו ללא רסיסים. אני לא רוצה להניח הנחות, אבל זה דבר שאנחנו לא רגילים לראות. לא מוציאים רסיסים באופן שגרתי. רסיס זה דבר שמשאירים במקום, אלא אם הוא מסכן כלי דם או איבר חיוני. כל הוצאה של רסיס יש בה סיכון לפצוע". 

   

  פרופ' ברבש ציין שבמקומות שמהם הוצאו הרסיסים מגופה נמצאו חתכים שנתפרו. ברבש הוסיף שבית החולים דיווח על מצבה של הפצועה ועל כך שבגופה לא נמצאו רסיסים לגורמי הביטחון.

   

  איכילוב: הטיפול הרפואי לא תאם את הפציעה

   

  בהודעת בית החולים נאמר כי "הטיפול הרפואי לא תאם את הפציעה". אחיה, אדהם בן ה-12 מאושפז בבית החולים סורוקה במצב קשה אך יציב. צה"ל שלח את רסיס מגופו לבדיקת מעבדה והבדיקה נמשכת.

   

  הפצועה הגיעה לבית החולים כשהיא סובלת, פרט לפציעה, מריבוי חתכים בכל גופה שהם תוצאה של התערבות כירורגית שנעשתה לפני שהגיעה לבית החולים ושאינם תואמים את הפציעה שממנה סבלה. בגופה לא נמצאו רסיסים של הפגז שפגע בה למרות שברור מעל לכל ספק שחלק מהפגיעות נגרמו על ידי רסיסים, כך נמסר מבית החולים.

   

  עוד נאמר בהודעת איכילוב: "בתשובה לשאלות שהופנו אלינו בימים האחרונים על-ידי גורמי תקשורת שונים, ברצוננו להבהיר שלא נמצאו רסיסים בגופה למעט רסיס אחד שאינו נגיש ניתוחית, הגם שברור, מעל לכל ספק, שחלק מהפגיעות נגרמו על-ידי רסיסים. צירוף זה אינו שיגרתי ואינו תואם את הניסיון הטיפולי המצטבר שלנו במאות נפגעי פיגועים ופיצוצים המגיעים בד"כ עם רסיסים במקומות שונים בגופם.

   

  "במקרים כאלה, הנוהג הרפואי טיפולי הינו לא לחפש, או להוציא את הרסיסים אלא אם הם מהווים סכנה מיידית לפצוע. זו גם הסיבה שבמרבית המקרים נשארים רסיסים בגופם של הפצועים, לעיתים קרובות, לכל חייהם".

   

  בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  בת משפחת רלייה בחוף
  צילום: איי אף פי
  צילום: איי אף פי
  האבל שאחרי
  צילום: איי אף פי
  מומלצים