שתף קטע נבחר

הירשזון: מנסים לפגוע בי ובמשפחתי כדי לסכל רפורמות

שר האוצר הודיע אתמול ליועץ המשפטי לממשלה כי מנסים לפגוע בו ובמשפחתו. בפורום קיסריה הצהיר היום הירשזון: "לא אירתע ואמשיך בקידום הרפורמות הנחוצות לכלכלת ישראל". עוד מבטיח השר: "אביא את פירות הצמיחה גם לשכבות החלשות"

"עוקבים אחרי ומנסים לפגוע בי ובמשפחתי כדי לסכל רפורמות במשק". כך אמר היום (ד') במפתיע שר האוצר אברהם הירשזון בנאום בפורום קיסריה. הירשזון פנה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז והתלונן כי מנסים לפגוע בו ובמשפחתו.

 

 

הירשזון לא ציין באיזה גורמים מדובר. הוא הודיע חד-משמעית שלא יירתע מניסיונות אלה וימשיך ב"קידום הרפורמות הנחוצות לכלכלת ישראל".

 

"אביא את פירות הצמיחה לכל בית בישראל"

 

בהתייחסו לתוכניתו הכלכלית לשנים הבאות אמר הירשזון: "אנו עומדים לבצע טיפול יסודי ומעיק בעוני ובפערים החברתיים במדינה. אנו נמצאים בתקופה כלכלית טובה, הכלכלה הישראלית היא אות ומופת בעולם ולא בכדי זרים מחלקים לנו מחמאות ומשקיעים מיליארדים במשק הישראלי. אנו נהנים מתמיכה מהגבוהות בעולם המערבי שהיא פרי של מדיניות כלכלית שעלינו להמשיך בה.

 

"טיפוח הצמיחה הצליח, אך חובתנו לגבש חשיבה שונה. החברה הישראלית היום היא עץ שצומח מהר אך יש בו מחלות. לפני שלוש שנים לא היתה לנו ברירה אלא לבצע את המדיניות שביצענו, אך היום יש לנו ברירה. יש הטוענים שהצמיחה תחלחל מעצמה גם לשכבות החלשות, אני חושב אחרת. בכוונתי לעשות צעדים אקטיביים ולהביא את פירות הצמיחה לכל בית בישראל.

 

"המדיניות הפיסקלית שלי תהיה אחראית. עד שנת 2011 אני מציב לעצמי כיעד להגיע לצמיחה בנפש של 3.6%, להורדת ההוצאה הממשלתית ל-4.4% מהתוצר הלאומי הגולמי ולהורדת החוב הלאומי ל-80% מהתוצר. אמשיך לנהל תקציב מאוזן ולא אגדיל את ההוצאה הציבורית ולא אחרוג מהתקציב. אולם בכוונתי לבצע חלוקה שונה של העוגה הציבורית. מיסוי הוא אמצעי ולא מטרה, ככל שהממשלה תוציא פחות הוא תגבה פחות מיסים ואשקול לזרז את הרפורמה המתוכננת במערכת המס.

 

"אאמץ רפורמות שיגדילו את התחרות ואולם רפורמה הפכה לעיתים לדרישה לא ראויה לכסף, ולא יהיו אצלי רפורמות שיהיו כרוכות בניהול תקציבי", אמר שר האוצר.

 

הירשזון הודיע כי בשנת 2007 תצא לדרך רפורמת השינוי המבני במשק החשמל. "זה לא יהיה קל אך אני נחוש להעביר את הרפורמה. בנוסף, הטלתי על מנכ"ל האוצר להקים צוות שיתכנן רפורמה במבנה הפיקוח על שוק ההון. ואולם לצד כל אלה לא נוכל להשלים עוד עם היקפי העוני והפערים בישראל. אני מבטיח כי הגידול בהיקפי העוני בישראל יעצר בשנת 2007.", אמר השר.

 

"לכל עובד בישראל יהיה חיסכון פנסיוני"

 

הירשזון הדגיש כי הטיפול בעוני יתבסס על מתן שירותים ולא קצבאות, המשך הגידול במספר העובדים, טיפול פרטני באוכלוסיות מיוחדות והשקעה החינוך. "נעמיק באופן משמעותי את היצע הצהרונים והמעונות לילדים עד גיל שש ונוזיל אותם. נאכוף באדיקות את חוקי העבודה. נוביל את השימוש בתחבורה הציבורית. תוספות לקצבאות הזקנה יושלו במתן שירותים תומכים לקשישים.  נגדיל את שעות הסיעוד לקשישים וניתן להם פתרונות דיור. ואולם היעד המרכזי לשנים הבאות הוא הענקת ביטחון פנסיוני לכל עובד. לכל עובד בישראל יהיה חיסכון פנסיוני שיבטיח לו להזדקן בכבוד על ידי חקיקת חוק פנסיה חובה בהקדם.

 

"מדינה נבחנה ביחסה לילדים ולקשישים. נרחיב את מגוון הלוואות ולנוער מהפריפריה ששואף לחינוך גבוה, ננהיג חוק חינוך חינם בגיל הרך לכל ילדי ישראל ונדאג שלא יהיה צעיר שלא יוכל ללמוד באוניברסיטה. השכלת ילדנו היא אוצר הטבע שלנו, ואם לא נטפח אותה לא נגיע לשום מקום", אמר הירשזון

  

שוחט: אלה דברים חמורים מאד

 

שר האוצר לשעבר, אברהם בייגה שוחט, אמר בתגובה לדברי הירשזון על האיומים נגדו: "מדובר בדברים חמורים מאוד. אם אכן כך הם הדברים, לא מדובר בדבר שמתאים לנאום בארוחת צהריים בכנס קיסריה, אלא דברים שהיועץ המשפטי לממשלה צריך לבדוק אותם היטב".

 

בהתייחס לתוכנית הכלכלית שהציג הירשזון אמרה הכלכלנית הראשית של בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג: "התוכנית נשמעת טוב מאוד על פניה, השאלה היא האם וכיצד הוא יבצע אותה"

  

הכלכלן האמריקני חתן פרס נובל, פרופ' רוברט סולו, אמר ל-ynet בתגובה לדבריו של הירשזון: "יש בתוכנית בעיה שהיא מיועדת יותר לצריכה ופחות להשקעה, בעיקר בהשקעה באנשים. יחד עם זאת החשיבות שהירשזון מייחס לטיפול בעוני היא טובה, יש בתוכניתו הרבה נקודות חיוביות, אבל כמו תמיד במדינת ישראל צריך לבחון את הדברים עם ביצועם ואז לגבש דעה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים