שתף קטע נבחר

אושר צירוף מד"א לצלב האדום הבינלאומי

אחרי כמעט 60 שנה אישרו המדינות החברות בצלב האדום בכינוס בז'נווה את הצטרפות מד"א לשורות הארגון. הסמל האופציונלי החדש, יהלום אדום, יאפשר למד"א לשמור על סמל המגן דוד. בנוסף, גם הסהר האדום הפלסטיני בפנים

עושים היסטוריה. אחרי כמעט 60 שנה, יצורף מד"א לארגון הצלב האדום העולמי ויזכה להכרה בינלאומית בפעילויותיו. כך הוחלט הלילה (יום ה') בהצבעת המדינות והאגודות החברות בארגון בכינוס שנערך בז'נווה. כמו כן, אושר סמל חדש ואופציונלי, יהלום אדום, שיאפשר למד"א לשמור על המגן דוד. משתתפי הכינוס אישרו גם את צירוף הסהר האדום הפלסטיני לארגון העולמי.

 

"הושגה תוצאה חיובית", אמרה דוברת הצלב האדום שיאן באוון, שתמכה בבקשה הישראלית להכרה בינלאומית. היא סירבה לפרט, אולם שגריר ישראל למוסדות האו"ם בז'נווה, יצחק לבנון, סיפר כי הרוב הדרוש (שני שלישים) הושג בקלות. "זה נמשך כבר 58 שנה. הגיע הזמן. זה היה צריך לקרות מזמן", דברי לבנון.


הכינוס בז'נווה (צילום: איי.אף.פי)

 

במהלך דיונים שנמשכו יומיים, בהשתתפות נציגי 192 מדינות ו-183 אגודות, ניסו המדינות המוסלמיות לטרפד את כניסת מד"א לארגון. טוניסיה ופקיסטן הציעו ש"השטחים הכבושים", ובהם מזרח ירושלים ורמת הגולן, יהיו בתחום השיפוט של הסהר האדום הפלסטיני. נציגים מאיראן וסעודיה מתחו ביקורת על מד"א בטענה שמדובר בארגון מפלה, שמפר זכויות אדם.

 

ההחלטה על צירוף מד"א התקבלה לבסוף בהצבעה, לאחר שהמדינות המוסלמיות סירבו לכל הצעות הפרשה וניסיונות התיווך של הרגע האחרון, והתנגדו למהלך. השגריר לבנון אמר כי תוצאת ההצבעה, 237 תומכים מול 57 מתנגדים, "הביסה לחלוטין" את דרישתן.

 

לא צריך לוותר על המגן דוד

 

מד"א ניסה להתקבל לשורות הצלב האדום זה עשרות שנים, אולם כניסתו נדחתה שוב ושוב, בין היתר בשל סירובו לאמץ את הסמלים עימם מזוהים צוותי הרפואה והסיוע ההומנטרי של הארגון - הצלב והסהר.

 

לדברי לבנון, אושר למד"א לשמור על סמל המגן דוד המאפיין אותו, ולא לאמץ את הצלב או הסהר המקובלים במדינות אחרות. זאת לאחר שלפני כחצי שנה אישרו המדינות החתומות על אמנת ז'נווה סמל חדש, יהלום אדום, שיהפוך לסמל אוניברסלי נוסף לארגוני ההצלה שבו יוכל להשתמש גם מד"א.

 

היהלום האדום יכול להופיע לבדו, או כשבתוכו המגן דוד. באמצעות שימוש ביהלום יוכל מד"א לקחת חלק בפעולות הצלה בזירה הבינלאומית, לפעול תחת חסות הצלב האדום, ולהשתתף בדיוני הארגון כאשר הוא נושא את הסמל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים