שתף קטע נבחר

חושף פרשת פריניאן הוא סנ"צ קרמשניט

הפרשה שמרעידה את הצמרת הבכירה של המשטרה נחשפה בעקבות דברים שסיפר סגן-ניצב אפרים ארליך, הידוע בכינויו קרמשניט. מקורביו אומרים שלא יכול היה לשאת יותר את השחיתות במשטרה, ולכן החליט לפתוח את הפה

האיש שלא יכול היה לשאת יותר את השחיתות במשטרה: סגן ניצב אפרים ארליך (קרמשניט) הוא האיש שכונה "מיסטר איקס" שחשף את השחיתות במסגרת "פרשת פריניאן". משרד המשפטים אישר אמש (יום ד') שארליך העיד בפני ועדת זיילר. עדותו נשמעה בדלתיים סגורות. ב"ידיעות אחרונות" דווח כי פרקליט המדינה, ערן שנדר, העניק לארליך חסינות לקראת עדותו בפני השופט ורדי זיילר.

 

במשרד המשפטים ניסו כלפי חוץ להמעיט בערך עדותו של סנ"צ קרמשניט, אך נראה כי לדברים יש ערך בחקירת הפרשה. מקורביו אמרו היום שהוא לא יכול היה לראות לאחר כך כך הרבה שנים במשטרה את השחיתות במשטרה, בעיקר כאשר חברים קרובים שלו, כמו נצ"מ אמיר גור, נפגעו לאחר שחשפו שחיתויות בדרגים הבכירים ביותר. לכן החליט לדבר ולחשוף מה באמת קורה שם. סגן-ניצב ארליך מכהן כיום כראש היחידה המרכזית במשטרת התנועה.

 

ועדת זיילר חוקרת את התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשת האחים פריניאן והשוטר שחצה את הקווים, צחי בן-אור. הוועדה שיגרה לפני חודש אזהרות ל-13 גופים ואישים בכירים, בהם שבעה אנשי משטרה. בין אנשי המשטרה המוזהרים גם מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, שבעת הפרשה היה מפקד מחוז הדרום במשטרה.

 

קיבלו מכתבי אזהרה גם במפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, ניצב אילן פרנקו מפקד מחוז ירושלים, ניצב בדימוס יצחק אהרונוביץ', ניצב משנה יורם לוי, ניצב משנה אמיר גור המשמש כסגן מפקד מרחב ירקון, ניצב משנה בני שגיב העומד בראש מחלקת איסוף וטכנלוגיה באמ"ן המשטרתי. 

 

כמו כן הוזהרו סגן ניצב אבי נבון שתפקידו ראש היחידה לבטחון מידע, סגן ניצב אהרון זרגרוב מפקד היחידה הארצית לחקירות סוהרים, רב פקד רובי גלבוע (אז ראש מחלק בילוש בימ"ר דרום).

 

ממשרד המשפטים נמסר כי "בעקבות פניות כתבים הרינו לאשר כי מי שכונה 'מיסטר איקס' הופיע בפני ועדת זיילר במסגרת המסלול של קבלת עדויות שהותנו באי פרסומן, מסלול שעליו מסרה הוועדה מידע, כולל השיקולים לעצם קיומו. תוכן העדות לא יימסר, למעט העובדה שלא היו בעדות חידושים בהשוואה לחומר שכבר נמצא בידי הוועדה מלבד 2-3 נקודות שהוועדה תשקול את הצורך בבדיקתן ולמעט העובדה בגרסת העד שהוא סייע בחשיפת הפרשה".

 

ביום ראשון התכנסה ועדת זיילר כדי לשמוע את טענות עורכי הדין של 12 המוזהרים בפרשה, ובהם המפכ"ל רב ניצב משה קראדי, בנוגע להיקף ואופי החומר החקירתי החסוי שייחשף בפניהם במהלך פעילות הוועדה. השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, ושר המשפטים, חיים רמון, החליטו להאריך את עבודת הוועדה לפרק זמן בלתי מוגבל, בשל האינטרס הציבורי. דיכטר הגדיר בשעתו את פרשת זיילר כ"פרשת קו 300 של המשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
אפרים ארליך
צילום: יריב כץ
צילום: גיל יוחנן
ועדת זיילר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים