שתף קטע נבחר

מחקר: 15% מבני הנוער גולשים לאתרים פורנוגרפיים

על פי ממצאי המחקר שנערך באוניברסיטת חיפה, בני נוער הגולשים באתרים פורנוגרפיים נוטים לאלימות פיזית ומילולית

15 אחוז מבני הנוער בישראל העידו כי הם גולשים בתדירות גבוהה לאתרי אינטרנט פורנוגרפיים, כך עולה ממחקר של ד"ר גוסטבו מש, מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת חיפה.

 

במחקר השתתפו 987 בני נוער בגילאי 18-12 הגולשים באינטרנט, שמילאו שאלונים על השימוש שהם עושים ברשת. השאלון לא עסק בהגדרה של פורנוגרפיה, והגדרה זו הייתה נתונה לשיקול סובייקטיבי של הנשאלים.

 

נוסף על כך, בדק ד"ר מש באמצעות השאלונים את רמת האגרסיביות של כל משתתף, את מערכת היחסים עם משפחתו ואת יחסו למוריו ולבית הספר. על פי הממצאים, בני נוער הגולשים באתרים פורנוגרפיים נוטים לאלימות פיזית ומילולית (קללות, העלבת חבריהם לספסל הלימודים והכאתם).

 

כמו כן, נערים ונערות אלה נוטים לסבול מבעיות בבית ובמשפחה, והם בעלי הישגים נמוכים יותר בלימודים ובעלי עמדות שליליות כלפי מוריהם וכלפי בית הספר. "אין הכוונה לטעון כי פורנוגרפיה גורמת לאלימות", מסביר ד"ר מש, "ההפך. כנראה שבני נוער במצוקה נוטים לחפש פורנוגרפיה ברשת".

 

"האינטרנט לא מסוכן"

 

על פי המחקר, מרבית בני הנוער גולשים למטרות חינוכיות ופונקצינליות: 64% מבני הנוער דיווחו שהם גולשים למטרות תקשורת עם חבריהם, 66.4% אמרו שהם גולשים על מנת להשיג מידע בנושאים שונים, 77.3% גולשים כדי להאזין למוסיקה או להוריד קבצים ואילו 26% משתמשים באינטרנט כדי לרכוש מיומנויות בתחום המחשבים.

 

כמו כן, 12% מהנשאלים אמרו שהכירו ברשת לפחות אחד מחמשת חבריהם הטובים. עם זאת, רוב בני הנוער מרגישים קירבה יותר גדולה לחברים אותם הכירו פנים מול פנים ולא ברשת. הסיבה לכך היא שלמרות חדירת האינטרנט לבתים בישראל, החברים מבית הספר ואיזור המגורים ותיקים יותר מאלה שמכירים ברשת.

ד"ר מש סבור שיש פאניקה ציבורית, שאינה תמיד מוצדקת, סביב השימוש ברשת. "האינטרנט משמש לבני נוער רבים כלי לצורך לימוד, העשרה ותקשורת ולא לצורך גלישה באתרים פורנוגרפיים ולכן לא צריך לראות את האינטרנט כמסוכן באופן כולל". הוא המליץ לגופים המטפלים בבני נוער עם מצוקות ובעיות שונות להרחיב את הטיפול ולעסוק גם בנושא הגלישה באינטרנט.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק
15 אחוז גולשים באופן תדיר לאתרים פורנוגרפיים
צילום: גטי אימג' בנק
מומלצים