שתף קטע נבחר

מבקר המדינה בודק אם תעש מגן נמכר במחיר נמוך

הבדיקה היא על רקע טענות כי מפעל הנשק הקל של תעש ברמה"ש נמכר לפני שנה וחצי במחיר נמוך מדי, 2 מיליון דולר, לאיש העסקים סמי קצב. מייד לאחר הרכישה מכר קצב את עודפי הנשק שהיו במפעל ב-7 מיליון דולר

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, בודק את תהליך קבלת ההחלטות בהפרטת תעש מגן (iwi), מפעל הנשק הקל של התעשייה הצבאית ברמת השרון.

 

התעשייה הצבאית מכרה את תעש מגן בפברואר 2005 בהליך מזורז לאיש העסקים סמי קצב. המכירה עוררה תהיות כיוון שהמפעל נמכר לפי הערכות ב-2 מיליון דולר, אך במהלך 4 החודשים שמאז מכירתו מכר את עודפי הנשק שהחזיק עוד לפני ההפרטה בכ-7 מיליון דולר.  

 

מכירת המפעל התבצעה לפי הערכת שווי זריזה, שגובשה על סמך ספירת מלאי של עודפי הנשק שנמצאו במפעל.

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, הצהיר לפני שנה בהיותו יו"ר ההסתדרות, כי המפעל מכר את עודפי הנשק שלו ב-16 מיליון דולר. מהחברה נמסר אז בתגובה לטענותיו של פרץ: "הנתונים שהציג פרץ אינם נכונים. מכירות החברה מאז ההפרטה הן אפילו לא חצי מזה". בדיקת ynet העלתה כי עודפי הנשק של המפעל נמכרו כאמור ב-7 מיליון דולר.

 

 

האוצר דורש מתעש 260 מיליון שקלים

 

בתוך כך, מאיים משבר חדש על התעשייה הצבאית: במשרד האוצר טוענים כי לפי ההסכמים שבין תעש למדינה, התחייבה תעש להחזיר השבוע לאוצר הלוואה של 260 מיליון שקלים שהמדינה העבירה לתעש אשתקד. בתעש טוענים כי האוצר מתכוון להקפיא כספים שהמדינה חייבת לתעש בתמורה לפרויקטים של נשק שתעש מכרה למדינה.

 

"תעש תתקשה לתפקד אם הממשלה לא תשלם לה את הכסף שהיא חייבת", אומר יו"ר ועד עובדי תעש, יצחק יהודה. "מדובר בהלוואה שהממשלה ממחזרת מדי שנה. מדוע הבהילות לדרוש פתאום החזר, האם למישהו אצה הדרך למכור את נכסי המדינה בחצי חינם לבעלי הון?"

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לטענותיו של יהודה: "תעש התחייבה להחזיר את הכספים. משרד האוצר יעמוד על כך שתעש תעמוד בהתחייבויותיה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס
צילום: מאיר אוחיון
תעש. נמכר במחיר נמוך?
מומלצים