שתף קטע נבחר

באפט תרם 37 מיליארד דולר והפך לתורם הגדול בעולם

המשקיע המיליארדר הודיע אתמול כי יתרום כ-37 מיליארד דולר לקרן הצדקה של ביל ומלינדה גייטס ולקרנות משפחתיות. התרומה תתבצע ע"י העברה הדרגתית של מניותיו בברקשייר האת'ווי שרכשה לפני חודשיים את ישקר. בעבר אמר באפט כי יתרום את הונו לצדקה רק אחרי מותו

וורן באפט, השני ברשימת עשירי העולם, הפך אתמול (א') לפילנתרופ הגדול בעולם לאחר שהכריז כי הוא מתכוון לתרום 37 מיליארד דולר מתוך סך הונו שמוערך ב-44 מיליארד דולר, לקרן הצדקה של ביל ומלינדה גייטס ולמטרות צדקה אחרות.

 

באפט יעביר את הכספים לקרן מהחודש הבא, בצורה של תרומת מניות שנתיות. ההחלטה מהווה שינוי בעמדתו של באפט, שאמר במשך שנים כי יתרום את הונו לצדקה רק לאחר מותו. כבר היום קרן ביל ומלינדה גייטס היא קרן הצדקה הגדולה בעולם, עם נכסים בהיקף של יותר מ-29 מיליארד דולר.

 

בתחילת החודש החליט גייטס, האיש העשיר בעולם,  לוותר על תפקידו בחברת מיקרוסופט בשנת 2008 כדי להתמקד בקרן הצדקה שלו, שנחשבת למובילה בתחום הבריאות הציבורית בעולם, בעיקר במאבק נגד האיידס, המלריה והשחפת. גייטס מכהן גם כחבר במועצת המנהלים של ברקשייר האת'אווי, קונגלומרט ההשקעות של באפט, ושני האישים מקיימים קשרי חברות.

 

רבים ציפו כי באפט בן ה-75 יתרום את רוב הונו לקרן סוזן תומפסון באפט, שהקים ביחד עם אישתו המנוחה. הקרן שלו תרמה מיליוני דולרים לבתי חולים, אוניברסיטאות ומורים, וכן לקבוצות שונות שתומכות בזכות להפלה.

 

באפט אמר אתמול כי יתרום 12,050,000 מניות מסוג ב' של ברקשייר האת'אווי לקרנות, וימיר חלק ממניותיו מסוג א' כדי להשלים את התרומה. מניה אחת מסוג א' היתה שווה ביום שישי 92,100 דולר, וניתן להמיר אותה ל-30 מניות מסוג ב', שנמכרו ביום שישי במחיר של 3,071 דולר. בסך הכל, לפי מחיר הסגירה של יום שישי, יתרום באפט 37 מיליארד דולר.

 

לדבריו, המניות יועברו בצורה הדרגתית ולאורך זמן, והעברתן לא צפויה לפגוע במחיר המניה. "לא הייתי עושה את זה אם זה היה פוגע בבעלי המניות של ברקשייר", אמר באפט ל"פורצ'ן", "וזה לא יפגע". ברקשייר מחזיקה במגוון מעורב של יותר מ-60 חברות, ביניהן חברות בתחומי הביטוח, הרהיטים, השטיחים, התכשיטים, המסעדות והחשמל.

 

לפני כחודשיים רכש באפט 80% ממניות ישקר הישראלית, תמורת 4 מיליארד דולר, ששולמו לבעלי החברה, משפחת ורטהיימר.

 

באפט אמר למגזין "פורצ'ן" כי החליט להתחיל לתרום כסף עוד בחייו לאחר שהתרשם מביל ומלינדה גייטס ומהעבודה שעשו באמצעות הקרן שלהם. לדבריו, הוא החליט שיהיה קל יותר לתרום לקרן גדולה במקום לנסות ולהרחיב את הקרן שלו עצמו.

 

ביל ומלינדה גייטס אמרו בהודעה כי "אנו מתפעלים מהחלטתו של חברנו וורן באפט להשתמש בהונו כדי להתייחס לאתגרי אי השוויון הגדולים בעולם, וחשים כי בחירתו להעביר חלק גדול מהונו לקרן ביל ומלינדה גייטס היא כבוד גדול".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
וורן באפט. לא חיכה למותו
צילום: איי פי
מומלצים