שתף קטע נבחר

לראשונה: תו מוסריות ליהלומנים

קונגרס היהלומנים העולמי שנפתח הערב בישראל ישיק לראשונה תו איכות שיבטיח את מוסריות הכרייה, הייצור והסחר ביהלומים. יהלומנים שיבקשו לקבל את התו יחתמו על התחייבות שהם לא סוחרים ב"יהלומי דמים" (המממנים מלחמות שבטיות באפריקה), לא מעסיקים ילדים בכרייה ולא מלבינים הון

קונגרס היהלומים העולמי המתכנס השבוע בישראל ישיק לראשונה תו איכות שיבטיח את מוסריות הכרייה והסחר ביהלומים. כל יהלומן, החבר באחת מבורסות היהלומים בעולם, יצטרך לחתום על מסמך שבו יצהיר ויחתום על תנאים לייצור היהלומים ורק אז יקבל את התו.

 

התנאים כוללים בין היתר איסור על סחר ב"יהלומי דמים", איסור על העסקת ילדים ואיסור על הלבנת הון באמצעות יהלומים. בורסות היהלומים יפקחו על בעלי התו ובקונגרס מצפים שהתו יתן יתרון מסחרי ליהלומנים שיחזיקו בו.

 

נשיא הפדרציה העולמית ליהלומים שמואל שניצר התייחס לתו החדש במסיבת עיתונאים שערכו ראשי הבורסה הערב בתל אביב: "אנחנו נעקוב בקפדנות ונוודא שכל יהלומן ממלא את כל הדרישות. אני מעריך שתו התקן לא יחמיר לנו את בעיית הגלם מכיוון שאנחנו כבר לוקחים על עצמנו את ההגבלות הללו, ומבחינתנו מדובר ברענון תקנון ובשיקוף פורמלי של מצב קיים".

 

שניצר ציין כי התו הוא יוזמה שלו שהקונגרס עמל עליו במשך ארבע שנים. עוד אמר שניצר: "אני מרגיש נהדר לארח בארץ את הקונגרס הזה. כישראלי, מחמם לי את הלב לראות איך המצב הבטחוני בארץ השתפר כך שאנחנו יכולים לערוך כאן קונגרס בינלאומי שכזה".

 

שניצר פורש היום מתפקיד נשיא הפדרציה העולמית ליהלומים, תפקיד אותו מילא ב-4 השנים האחרונות. מחר ייבחר ארני בלום מדרום אפריקה, עד היום סגן הנשיא, לתפקיד נשיא הפדרציה. נשיא הבורסה הישראלית ליהלומים, אבי פז, אמור להיבחר מחר לסגן נשיא הפדרציה העולמית במקום בלום.

 

בין הבאים יהלומנים מדובאי

 

בין הבאים לקונגרס הבינ"ל של הילהומנים הגיעה גם משלחת מדובאי. המשלחת המייצגת את הבורסה ליהלומים של הנסיכות הערבית ובראשה יו"ר ומנכ"לית הבורסה בדובאי. המשלחת, שחלק מחבריה מבקרים בישראל בפעם הראשונה, התקבלה בקונגרס בחיבוקים חמים מצד היהלומנים הישראלים ובכללם נשיא הבורסה ליהלומים אבי פז. המשלחת הגיעה בברכת השלטון בנסיכות דובאי אף שחבריה ניסו להצניע את הגעתה מעיני התקשורת.

 

הקונגרס העולמי של היהלומנים, שהוא הכינוס החשוב ביותר של יהלומנים בעולם, נפתח היום בישראל בהשתתפות כ-400 יהלומנים מרחבי העולם. בקונגרס, המתקיים אחת לשנתיים, דנים היהלומנים בנושאים המעסיקים את הענף. זהו הקונגרס הראשון המתקיים בישראל מאז 1996 לאחר שהקונגרס שהיה אמור להתקיים כאן ב-2002 נדחה בגלל האינתיפאדה.

 

הקונגרס יעמוד הפעם בסימן המחסור הגובר ביהלומי גלם בעולם. היהלומנים הישראלים שאירגנו את הכנס הביעו שביעות רצון מהנוכחות האינטנסיבית בכנס ומהעובדה שחברות הגלם הגדולות בעולם כמו דה בירס, אלרוסה ואחרות, הגיעו במשלחות גדולות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא היוצא של פדרציית היהלומנים הבינ"ל, שמואל שניצר
מומלצים