שתף קטע נבחר

החוטפים הציגו את תעודת הזהות של אליהו אשרי

דובר ארגון ועדות ההתנגדות: האיום לפגוע בו אם תהיה פלישה לעזה "רציני". בבית המשפחה באיתמר גוברת החרדה לשלום הבן. "תשמרו עליו, טפלו בו כמו שצריך", התחננה האם

בעוד רצועת עזה תחת לחץ הטנקים - המחבלים בגדה מנסים להפעיל לחץ משלהם: ארגון "ועדות ההתנגדות העממית" הציג בצהריים (יום ד') לראשונה את תמונת תעודת זהות של אליהו אשרי, תושב איתמר, שנעדר מאז סוף-השבוע מביתו ויש חשש כבד לחייו.

 

דובר הארגון, אבו-עביר, מסר לכתבים פרטים מזהים על אשרי ובכלל זה את תאריך לידתו, מספר תעודת הזהות שלו, שם הוריו ועוד. הוא אף נקב בשמו האמצעי - פנחס - שלא הופיע בכלי-התקשורת בישראל. לדברי אבו-עביר, איומי הזרוע הצבאית של הארגון להוציא את אשרי להורג במידה וצה"ל יפלוש לרצועת עזה - "רציניים".

 

אשרי, על פי ההערכות, נחטף בטרמפיאדה והוא מוחזק באזור רמאללה או בבית לחם. מפקד חטיבת שומרון, אלוף משנה יובל בזק, הגיע אמש לבית משפחתו של החטוף והבטיח להוריו: "נעשה הכל כדי לעזור לכם".


איש ועדות ההתנגדות מציג את תעודת הזהות של אשרי (צילום - רויטרס)

 

משפחת אשרי התעוררה היום לעוד בוקר של דאגה. האם מרים שוחחה לראשונה עם העיתונאים שהגיעו אל בית המשפחה, אך במשך דקות ארוכות התקשת לדבר, כאשר ההתרגשות הרבה ניכרת בה. "אנחנו פונים אל מי שאליהו נמצא בידו ומאוד מבקשים שישמור עליו ויטפל בו כפי שראוי וצריך", אמרה האם, כשבתה חיותה בת ה-14 לצידה כדי לחזק אותה.

 

"אנו מאד מבקשים שיחזירו לנו אותו חי וקוראים לציבור להתפלל לשלומו. הוא לא עשה שום דבר רע ואין סיבה שיחזירו לו רע. אנו רוצים גם לומר הרבה תודה לכוחות הביטחון - הצבא והשב"כ - שעושים את מלוא המאמצים. אנו באמת סומכים עליהם ומעריכים את מלאכתם. אליהו - אם אתה שומע אותנו תן לנו אות חיים. תגיד לנו מה מצבך, שנדע מה שלומך הנפשי והגופני".

 

אשרי הודתה בין היתר לראשי ההתנחלות איתמר ומחלקת הרווחה במועצה האזורית שומרון, שמטפלים בבני המשפחה מאז יום ראשון. בהמשך סיפרה על בנה ועל הרגעים האחרונים איתו: "הוא למד בשנה האחרונה במכינה בנווה צוף ומאד התפתח מבחינה רוחנית. הוא ילד מאד שמח טוב לב ועדין. בפעם האחרונה דיברנו במוצאי שבת כשהיינו באירוע משפחתי מחוץ ליישוב. אנחנו חזרנו לאיתמר, הוא נשאר אצל קרובים והתכוון להגיע למחרת למכינה הקדם צבאית בה הוא לומד. לא היה לו פלאפון וזה די שכיח שהוא לא מודיע שאינו מגיע הבייתה, לכן לא דאגנו".

 

האב, יתרו, שוחח בשעות הצהריים עם רבנים. בערב תתקיים בבית הכנסת באיתמר תפילת נשים, לשלומו של אשרי.

 

"אליהו לא הלך להתבודד אלא נלקח למקום כלשהו בניגוד לרצונו"

 

הרב חיים דרוקמן, שהגדיר את אליהו אשרי כ"נכדי הרוחני", אמר: "אינני חושב שיש משהו חדש מעבר למה שאנו שומעים בתקשורת. ספק אם מה שאומרים זה נכון. אני לא חושב שאליהו הלך להתבודד אלא נלקח לאיזה שהוא מקום. כשם שאנחנו מלאי חרדה, כך אנחנו מלאי תקווה שישוב בשלום".

 

על השאלה מה היה אומר למי שמחזיק את אליהו בניגוד לרצונו השיב הרב דרוקמן: "אם הוא מוחזק זה בוודאי נגד רצונו. אני קורא לשחרר אותו. איך תופסים אדם חף מפשע שיצא לטייל עם בנים שלומדים איתו? צריך למצוא כל דרך שישוחרר".

 

גם התקשורת האוסטרלית, שם נולד אביו של אליהו, התייחסה היום לפרשת החטיפה. האב, יתרו, נולד בשם קליף האריס והתגייר לפני כעשרים שנה. "ישנם שני דברים שהוא רצה יותר מכל", סיפר פיליפ היילברון, הרב שגייר את יתרו אשרי, ל"אוסטרליאן ג'ואיש ניוז". "הוא רצה להיות יהודי ולעלות לישראל. יתרו הוא אדם מאוד מיוחד, מאוד רוחני, מאוד נדיב. הגיור שלו היה ממש קידוש השם".

 

עם היוודע דבר חטיפתו של אשרי, קרא היילבורן ליהודי אוסטרליה להתפלל לשלומו. "הילד הצעיר הוא בנו של גר צדיק שגיירתי לפני מעל עשרים שנה. אנא, בקשו מכל מכריכם לומר תהילים לשלומו. אביו הוא אדם יוצא דופן, צדיק אמיתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תעודת הזהות של אשרי כפי שהוצגה היום
צילום: רויטרס
אליהו אשרי. מתפללים לשלומו באוסטרליה
צילום: איי פי
מרים אשרי. "שישמרו עליו"
צילום: איי פי
מומלצים