שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארה"ב: נכשלה הצעת חוק שאסרה שריפת דגלים

  הרפובליקנים בסנאט ניסו להעביר תיקון לחוקה שיאסור שריפת וחילול דגלים, אך חסר להם קול בודד אחד כדי להשיג רוב של שני שלישים מחברי הבית

  בקול בודד אחר נכשלה הלילה (ד') בסנאט האמריקני הצעת חוק לשינוי החוקה שקראה לאסור שריפת דגלים. מטרת החוק הייתה לעקוף החלטות של בית המשפט העליון של ארה"ב משנת 1989 ו-1990 שקבעו שחילול הדגל האמריקני נחשב מעשה חוקתי המוגן על ידי חופש הביטוי.

   

  דרוש רוב של שני שלישים - 67 קולות - כדי להעביר הצעה לתיקון בחוקה, אולם בסיום ההצבעה התברר ש-34 סנאטורים הצביעו נגד התיקון אבל רק 66 בעד - קול אחד פחות מהדרוש. לו הייתה עוברת ההצעה היה החוק מועבר לאישרור בכל מדינות ארה"ב. 

   

  ההצבעה חצתה קווים פוליטיים: שלושה רפובליקנים היו בין המתנגדים לתיקון ואילו 14 דמוקרטים הצביעו בעד - כלומר תמכו באיסור חמור על שריפת הדגל. בהצבעה בבית הנבחרים לעומת זאת, עבר החוק בקלות את רף שני השלישים עם 286 תומכים לעומת 130 מתנגדים.

   

  זוהי הפעם השניה החודש בה נכשלים הרפובליקנים בסנאט בהעברת תיקון לחוקה שמטרתה לעודד ולשלהב את השמרנים בארה"ב לתמוך בהם בבחירות אמצע הכהונה בנובמבר. ההצבעה הקודמת בסנאט עסקה באיסור נישואי הומוסקסואלים ולסביות.

   

  הרפובליקנים מתכננים להעלות בקיץ ובסתיו הקרוב הצעות חוק נוספות תחת יוזמה הקרויה "האג'נדה של הערכים האמריקנים". כוונתם היא להעלות להצבעה נושאים הרלוונטיים לתומכיהם השמרנים כגון הגבלת החזקה בנשק, הפלות ונושאים הקשורים להפרדת דת ומדינה, כדי לעורר את הציבור השמרני לקראת הבחירות.

   

  פרשנים ציינו שהכישלון הכפול מאכזב מאוד את הרפובליקנים, ומפיח תקווה בקרב הדמוקרטים, שאולי יצליחו לזכות מחדש ברוב בקונגרס ובסנאט.

   

  הסקרים בארה"ב מלמדים שרוב האמריקנים רוצים לראות את חילול הדגל מוצא אל מחוץ לחוק. הצצדים באיסור טענו ששריפת דגל אמריקני בציבור - למרות שהיא נדירה בימים אלה - היא עלבון מגונה למייסדי האומה ומחללת את כבודם של אמריקנים שנפלו "בעת מאבק נגד עריצות".

   

  מתנגדי השינוי בחוקה הסכימו ששריפת דגל היא מעשה נתעב אולם ציינו שהחיילים האמריקנים שמתו בקרב, נלחמו לכדי לשמר חירויות, ביניהן גם הצהרות פוליטיות שנויות במחלוקת כמו שריפת דגל.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים