שתף קטע נבחר

צה"ל קיבל אור ירוק לכניסה לצפון הרצועה

הכוחות ברצועה קיבלו אישור להמשיך במבצע המתגלגל ולהיכנס אל צפון רצועת עזה. הפעם הכניסה צפוייה להיות איטית יותר, ומורכבת - בעיקר בשל התנגדות צפוייה של חוליות טרור. המטרה: סיכול הקסאמים וביתור הרצועה כדי למנוע את העברת החייל החטוף בין מוקדים

אור ירוק לצה"ל להמשיך ב"מבצע המתגלגל": צה"ל קיבל אחר הצהריים (יום ד') את האישור להרחבת מבצע "גשמי קיץ" ברצועת עזה. שר הביטחון אישר את התוכניות שהוצגו לו על ידי הצבא. השלב הבא של המבצע, שהחל היום לפנות בוקר, יכלול כניסת כוחות לצפון רצועת עזה ותפיסת עמדות שולטות.

 

 

בשלב הראשון יכנסו כוחות שיריון והנדסה יחד עם כוחות חי"ר ויצרו מעין "רצועת ביטחון" שבין היתר גם תרחיק את חוליות יורי הקסאמים מצפון הרצועה, כמו כן צפוי צה"ל גם ליצור "גבולות גזרה" ברצועה, כך שהתנועה בין חלקי הרצועה תוגבל. הדבר יסייע גם בהקטנת הסיכון להעברת החייל החטוף גלעד שליט ממקום למקום בתוך רצועת עזה.

 

עדיין לא נקבע המועד המדוייק שבו יכנסו הכוחות לתוך הרצועה ויתכן כי הדבר יארך מספר שעות, על פי השיקולים המבצעיים של צה"ל, אולם בניגוד לכניסה החלקה של כוחות צה"ל לפנות בוקר לאזור דהנייה - שם כמעט ולא נתקלו הכוחות בשום התנגדות מצד חמושים פלסטינים - הכניסה לצפון הרצועה עשויה להיות מורכבת הרבה יותר, ואיטית. זאת, בעיקר בשל ריבוי חוליות טרור במקום ומטענים שהוטמנו בקרקע על מנת לפגוע בכוחות.

 

חיל האוויר צפוי לפזר גם כרוזים לתושבי העיירות בית להיא ובית להיא בצפון הרצועה המזהירים את התושבים שלא להפריע לפעולה ומתריעים כי מי שייעשה זאת - מסתכן. הדבר מלמד כי אופי הפעילות יהיה רחב.

 

הלילה החל מבצע "גשמי קיץ" בכניסת כוחות גדולים של שריון ורגלים לדרום רצועת עזה. המבצע, שנועד להביא לשחרור החייל החטוף רב-טוראי גלעד שליט הוגדר כ"מבצע מתגלגל" עם מדרגות שונות. מדובר בפעם הראשונה שבה נכנסים כוחות צה"ליים לרצועה מזה עשרה חודשים - עת יישום ההתנתקות. 

 

לפני חצות החלה מתקפה אווירית על מספר יעדים. סמוך ל-1:30 נורו חמישה טילים ופגעו בתחנת שנאים בדרום הרצועה. חלקים מעזה הוחשכו. חיל האוויר פגע גם בשלושה גשרים במרכז הרצועה. צה"ל השתלט על שדה התעופה הישן דהניה. לפי שעה, לא דווח על נפגעים פלסטינים, אך תושבים באזורים שנפגעו נמלטו מבתיהם.

 

סמוך ל-2:30 בלילה נכנסו כוחות קרקעיים לדרום הרצועה, סמוך למקום שבו נחטף גלעד שליט, ותפסו עמדות שולטות סביב לרפיח. חלק זה של המבצע, בביצוע גדוד 13 של חטיבת גולני, מכונה "שליט דרומי". הכניסה לוותה בירי ארטילריה. מדובר בפעולה הקרקעית הנרחבת ביותר מאז ההתנתקות. שלושה גשרים הופצצו מהאוויר - אחד מהם מוביל מחאן יונס לעזה והשניים האחרים מובילים מדרום הרצועה לצפונה. לטענת צה"ל, מטרת תקיפת הגשרים היתה להקטין את הסיכוי שהחייל החטוף, רב-טוראי גלעד שליט, יועבר ממקום למקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הכוחות, רגע לפני הכניסה לרצועה
צילום: איי אף פי
צילום: דובר צה"ל
תקיפת צה"ל שבה נפתח המבצע
צילום: דובר צה"ל
צילום: נועם רותם
הרצוע תבותר למענו
צילום: נועם רותם
מומלצים