שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  היהלומנים חוששים מסרט חדש של די קפריו
  לקראת חג המולד עומד לצאת לאקרנים סרט הוליוודי חדש, "יהלומי דמים", שיחשוף זוועות הקשורות לכריית היהלומים באפריקה. ענקית היהלומים העולמית נערכת למאבק על תדמית הענף ותשקיע 15 מיליון דולר בקמפיין לשמירת התדמית הנקייה של היהלומים. ובתוך כך, גם התמחירן החשוב של ענף היהלומים, מרטין רפפורט, מצטרף לביקורת על הנעשה במכרות באפריקה
  היהלומנים מפחדים מליאונרדו די קפריו. ענקית היהלומים דה בירס מתכוונת להשקיע 15 מיליון דולר במסע ענק של יחסי ציבור המיועד להגן על תעשיית היהלומים מפני הנזק הצפוי לה מהסרט "יהלומי דמים" שחברת וורנר בראדרס עומדת להוציא לאקרנים לקראת סוף 2006. כך הודיע מנכ"ל דה בירס גארת' פני בנאום שנשא בקונגרס היהלומים העולמי בתל אביב.

   

  הסרט "יהלומי דמים", העומד לצאת לקראת חג המולד בכיכובו של ליאונרדו דה קפריו, היה שיחת היום בקונגרס היהלומים. הסרט חושף את הזוועות שנעשו

  בידי צבאות פרטיים באפריקה, שהעסיקו ילדים עבדים בכריית יהלומים למימון מלחמותיהם. היהלומנים טוענים שהסרט מתאר מציאות שכבר אינה קיימת.

   

  "אנשים קונים יהלומים בגלל שהם סוג של חלום", אמר פני בנאומו. "חלומות מבוססים על דימויים, ואם אנחנו לא נספר את הסיפור החיובי של תעשיית היהלומים, אחרים יספרו סיפור אחר והדבר יפגע בדימוי שלנו. העולם צריך לדעת מה תעשיית היהלומים עושה למען החינוך, הבריאות והתעסוקה בארצות עניות".

   

  "85% ממכירות היהלומים בארה"ב הן לקראת חג המולד. זאת התקופה שבה האמריקני מחליט מה לקנות לאהובתו, ולסרט עלולה להיות השפעה שלילית על החלטתו. עלינו להבטיח שהסרט לא יפגע במכירות היהלומים ועלינו לקחת בחשבון שוורנר בראדרס משקיעים 100 מיליון דולר בפרסום הסרט. אם יש מישהו שחושב שזו לא בעיה בשבילנו הוא לא מבין מה קורה בעולם שלנו".

   

  "אנחנו צריכים ללמוד מתעשיית הפרוות ולבדוק שמה שקרה לה (קריסתה כתוצאה ממלחמתם של הארגונים נגד ציד חיות) לא יקרה לנו. הסטטיסטיקה מראה שאנחנו כבר לא עוסקים ביהלומי דמים. 99.8% מהיהלומים בעולם נקיים במובן הזה, ואנחנו נמצאים בשיתוף פעולה עם הארגונים הפועלים נגד מעשי הזוועה".

   

  פני סירב להגיב לדברים הקשים שהטיח בדה בירס היהלומן הישראלי, לב לבייב, ורק אמר, "כמו לכל תעשייה יש לנו שנים טובות ורעות. אנחנו בתקופת תיקון ואפשר להבין שלאנשים יש רגשות קשים. אבל אנחנו צריכים לא להתפוצץ אלא להילחם ביחד על לקוחות מחוץ לתעשיית היהלומים".

   

  ה'אלוהים' של היהלומנים תוקף אותם: "צריכים לחשוב על אפריקה"

   

  במהלך הקונגרס הצטרף במפתיע לביקורת על הענף גם מי שנחשב ל"אלוהים" של עולם היהלומים – התמחירן היהודי אמריקני, מרטין רפפורט, מי שכתב את מחירוני היהלומים החשובים בעולם ונחשב בקרב היהלומנים למה שלוי יצחק נחשב עבור סוחרי הרכב הישראלים.

   

  "היהלומנים לא עושים מספיק להתמודד עם העול המוסרי הכבד המוטל עליהם", אמר רפפורט במהלך הקונגרס. "אז בסדר, אין כבר יהלומי דמים, אבל מאות מיליוני אנשים במערב אפריקה חיים בפחות מדולר ליום. האנשים האלה הם שותפים בתעשיית היהלומים, הם אלה שכורים את היהלום והם לא מקבלים שום דבר מהרווחים שלה".

   

  "זה נחמד שהיהלומנים דואגים שהצרכן לא יבהל ממה שהוא יראה בסרט כזה או אחר וממה שנאמר בתקשורת, אבל זה לא העניין המרכזי. מוטלת עלינו מחויבות מוסרית לסייע לאנשים שאנחנו צמחנו על חשבונם ולא ברור לי מה חברה כמו דה בירס למשל, עושה לשם כך".

   

  פני הגיב לדברים באומרו: "בזכות היהלומים, מאות מיליוני אנשים מרוויחים יותר ממה שהיו מרוויחים לפני שתעשיית היהלומים היתה קיימת ויותר ממה שהרוויחו בעבר. אנחנו מקווים כי ימצאו שם עוד מכרות יהלומים ובכך נסייע להם יותר מכל דרך אחרת".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  ליאונרדו די קפריו: מאיים על מכירות היהלומים
  צילום: איי פי
  מומלצים