שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מתנה לסוף הלימודים: פוטרו כל 600 אחיות בתי הספר

  הלימודים הסתיימו, החופשה החלה וכל אחיות בתי הספר קיבלו מכתבי פיטורין. אם ימומשו מכתבי הפיטורים לא ינתנו החל מהשנה הבאה חיסונים בבית הספר, לא יתבצעו בדיקות שמיעה, ראיה ואיתור שחפת. משרד הבריאות: פועלים למציאת פיתרון

  היום (ה'), יום הלימודים האחרון בבתי הספר היסודיים קיבלו 600 האחיות העובדות בבתי הספר הודעה שגם הן יוצאות לחופש, אלא שמדובר בחופש כפוי והן קיבלו מכתבי פיטורין. לפי המכתב, פיטורי האחיות ייכנסו לתוקף ב-1 באוגוסט. אולם בניגוד לתלמידים שעל בריאותם הן אחראיות, האחיות לא צפויות לחזור לעבודתן ב-1 בספטמבר.

   

  האחיות המועסקות באמצעות "האגודה לשירותי בריאות הציבור" קיבלו הבוקר מכתבי פיטורין, ככל הנראה בשל תום החוזה של החברה המעסיקה אותן עם משרד הבריאות. מדובר בפיטורים שאינם חוקיים, משום שבהיעדר אחיות מפר משרד הבריאות את חוק בריאות התלמיד המחייב לערוך חיסונים ובדיקות לילדי בתי הספר.

   

  "לא יהיו אחיות לקראת השנה הבאה", מזהירה מוריה אשכנזי יו"ר חטיבת אחיות בריאות הציבור בהסתדרות האחיות, "הממשלה עצמה, שר הבריאות ושר האוצר חייבים לקיים את המערכת הזו על פי חוק ולא בשיטה של 'תלך תבוא'".

   

  יהודה כהן, מנהל האגודה לבריאות הציבור המעסיקה את האחיות הסביר שהפיטורים נעשו מסיבות פרוצדורליות: "ההסכם בינינו ובין משרד האוצר מסתיים ב-31 ביולי, זו לשון ההודעה שקיבלנו מרן אורן, חשב משרד הבריאות. אני לא יכול להעסיק את האחיות מעבר לתאריך זה. אני מקווה ומאמין שנקבל בסוף את האישורים המתאימים. עשיתי את זה ממש בלית ברירה, חיכיתי עד הדקה ה-90 וקיוויתי שזה לא יקרה".

   

  בתגובה אמרה אשכנזי כי "לא ייתכן שהשירות יופעל על ידי חברת כוח אדם. כתוצאה מכך אנחנו מקבלות חדשות לבקרים מכתבי פיטורין. השירות צריך להינתן על ידי משרד הבריאות. מדובר במאבק אישי של מנכ"ל האגודה לשירותי בריאות הציבור. מי שנפגע פה זה הילדים והאחיות".

   

  באוגוסט שעבר, ערב פתיחת שנת הלימודים קיבלו האחיות מכתבי פיטורין, לאחר שנגמר התקציב להעסקתן. בעקבות התערבות שרי הבריאות והאוצר נמצאה תוספת תקציב והאחיות חזרו לעבוד.

   

  אחיות בתי הספר אמורות לבצע מעקב גדילה לתלמידים, בדיקות ראייה ושמיעה וחינוך לבריאות. אך בפועל, בשל המחסור הקשה בכוח אדם והעובדה שאחות אחת מטפלת בכ-3,500 תלמידים מתמקדות האחיות בעיקר בביצוע חיסונים למחלות מדבקות בהן שיתוק ילדים (פוליו), חיסון נגד חצבת-חזרת-אדמת וחיסון נגד טטנוס ודיפטריה ובבדיקות לאיתור שחפת חביונית ("בדיקות מנטו"). בשל המחסור באחיות לא חוסנו השנה כרבע מהתלמידים.

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות פועל עם אגף החשב הכללי במשרד האוצר למציאת פתרון לנושא. לא יהיו פיטורים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  אחיות (אילוסטרציה)
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים