שתף קטע נבחר

צה"ל דוחה את הכניסה לצפון הרצועה

כוחות צה"ל בשטח קיבלו הערב הודעה על דחיית הכניסה לצפון הרצועה וביטול הפעולה שתוכננה לשעות הערב המאוחרות. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כינס התייעצות ביטחונית וייתכן שההחלטה לבטל את הכניסה לצפון הרצועה קשורה למאמץ הדיפלומטי. פרץ להנהגת החמאס: "נשף המסכות הסתיים"

עוד צ'אנס לדיפלומטיה: לאחר כניסת כוחות צה"ל לדרום רצועת עזה, קיבלו הערב (יום ה') כוחות צה"ל בשטח הודעה על דחיית הכניסה לצפון הרצועה, כדי לתת הזדמנות למגעים הדיפלומטיים לשחרור החייל החטוף, רב-טוראי גלעד שליט. לפי שעה, הכניסה שתוכננה לשעות הערב המאוחרות בוטלה. שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר הערב בטקס מסדר כנפיים בבסיס חצרים כי "נשף המסכות הסתיים. החליפות והעניבות לא ישמשו כיסוי להשתתפות ולתמיכה בחטיפות ובטרור".

 

ההחלטה על עיכוב השלב הבא במבצע הועברה לשטח בתום דיון ביטחוני שקיים ראש הממשלה, אהוד אולמרט בקריה בתל-אביב, והיא קשורה למאמץ הדיפלומטי לשחרר את החייל החטוף, המתבצע מול המצרים ומול מדינות נוספות, בראשן צרפת. יחד עם זאת, כל הסלמה ביטחונית, דוגמת ירי רקטות קסאם, או אירוע אחר שבו ייפגעו ישראלים עלול לשנות את התוכניות.  


יורים על עזה (צילום: איי.אף.פי)

 

שר הביטחון אישר את התוכניות ולכן השאלה היחידה היא כיצד ומתי יצאו אל הפועל. פעילות כוחות צה"ל באזור דהניה בדרום הרצועה מצומצמת בהקיפה. ברגע שיכנסו הכוחות הגדולים לצפון הרצועה, יקבל המבצע מימדים רחבים, כולל שימוש נרחב בחיל האוויר. איתות נוסף לכך שישראל עדיין לא התייאשה מהסיכוי הדיפלומטי, הוא השיחה שקיים אמש, בפעם השניה השבוע, פרץ עם השר המצרי עומר סולימאן. פרץ ביקש ממנו למצות את הפן הדיפלומטי ולהשיב את החייל החטוף בריא ושלם וכן לטפל בסוגיית ירי הקסאם.  

 

פרץ אמר מוקדם יותר כי למרות שבשלב זה המימד המדיני-דיפלמוטי בכל הקשור להחזרת החייל החטוף גלעד שליט, אינו מניב תוצאות ונותר הצהרתי בלבד, ייתכן שיקבל תנופה פתאומית שתתפתח. "אני רוצה להעביר מסר שיגיע רחוק רחוק, הרבה יותר רחוק ממה שניתן לשער, לכל מדינה ריבונית שלוקחת אחריות על גורמי טרור שפועלים מתוכה. אני מקווה שכל מי שיש לו השפעה על הנהגת החמאס - מהנייה עד א-זהאר ועד חלאד משעל - שיממש אותה מיידית, ככל שהדבר יבוצע מהר יותר, כך ייטב. יוחזר החייל, יופסקו הקסאמים. אם כך יהיה, גם אנחנו נחזיר את חיילנו לבסיסיהם".


תותח יורה באזור נחל עוז (צילום: רויטרס)

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, אמר בטקס מסדר כנפיים בבסיס חיל האוויר בחצרים: "אנשי חיל האוויר, אתה עושים את מלאכתכם המבצעית ברמה שאין למעלה ממנה. כן, לפעמים יש טעויות מהן אנו לומדים ואותן אנו מתקנים, לא אנחנו בחרנו בדרך הטרור. תושבי ישראל אינם יכולים להיות בני ערובה לרקטות הטרור, לחטיפת אזרחים וחיילים. אסור לנו להמתין עד שיפלו אצלנו הקורבנות על מנת לזכות בהיתר לפעולה הגנתית. הקם להרגנו, נשכים להורגו".

 

ההחלטה לדחות את כניסת הכוחות לצפון הרצועה התקבלה בשעה שבה שרי החוץ של שמונה המדינות המתועשות (G-8) קראו לישראל לשמור על איפוק והביעו דאגה ממעצרם של ראשי החמאס. בהודעה משותפת, אמרו השרים: "אנחנו קוראים לישראל לנקוט באיפוק מירבי במשבר הנוכחי. מעצרם של חברי ממשלה וחברי פרלמנט פלסטינים נבחרים מעורר דאגה". 

 

פרס: בכירי החמאס יועמדו לדין

 

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, אמר הערב בראיון לסי.אן.אן: "אנו לא מתכוונים להיכנס לעזה ולכבוש אותה, אבל מישהו צריך לעשות שם חוק וסדר. יש ארגונים רבים שפועלים שם, שיורים לעבר ישראל ללא כל סיבה. אנו רוצים שהפלסטינים עצמם יקחו שליטה. יצאנו מבחירתנו החופשית מעזה ושילמנו מחיר כבד בחיי אדם, בכסף, שילמנו פיצויים".

 

פרס נשאל מדוע נעצרו חברי הממשלה הפלסטינית, אם לא ישמשו קלף מיקוח? "משום שכוחות הטרור מנסים לסחוט את ישראל. הם צריכים להחליט אם הם ממשלה לגיטימית או שהם שייכים לארגון טרור. המעצר שלהם אינו שרירותי. הם יועמדו למשפט ויוכלו להגן על עצמם".

 

לדברי פרס, "היתה תקווה שחמאס בראשות הממשלה ישנה את התנהגותו ויהפוך אחראי. הם אכזבה גדולה. הם נעשו חלק מהזרוע הטרוריסטית שלהם והם מתנהגים באותו אופן כמו שנהגו תמיד והם חושבים ישראל תסבול זאת בשקט. עזבנו את עזה לגמרי. לא נותר חייל אחד על אדמת עזה. הם יכלו לנהל את רצועת עזה בלי התערבותנו. במקום זאת הם חצו את הגבול, חטפו את אחד החיילים שלנו בלי סיבה והרגו שניים, כך שאם נתעלם מזה, זה יהפוך לשיטה. זו הממשלה היחידה בעולם שהיא ממשלת טרור, שטרור שולט בה.

 

הוא נשאל מדוע לנקוט בענישה קולקטיבית נגד העם הפלסטיני עבור שחרור חייל אחד? "זה לא חייל אחד. זו מדיניות אחת. החמאס רוצה לחסל את השלום ולהציג טרור כתחליף לתהליך שלום. אנו מבצעים את הפעולה בזהירות מירבית. הנה, עד כה לא נהרג אדם אחד בעזה. זה לא במקרה. זה משום שהצבא שלנו דאג שזה לא יקרה. הכל נתון בידי הפלסטינים. הם מענישים עצמם ללא צורך, האמן לי", סיכם פרס. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
חיילי צה"ל מתכוננים
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
ההיערכות
צילום: ירון ברנר
צילום: אוריאל הרשקו
הפלסטינים מאמללים את עצמם. פרס
צילום: אוריאל הרשקו
מומלצים