שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החשודים בלינץ' בשפרעם - למעצר בית
  חמישה חשודים בביצוע הלינץ' במחבל עדן נתן זאדה, שוחררו למעצר בית. זאת לאחר שהמשטרה לא הצהירה אם ומתי בכוונתה להגיש כתב אישום נגדם. השופט הסביר: "אין בהחלטה משום ניצחון, אך בית המשפט אינו חותמת גומי של המשטרה"

  בית משפט השלום בחיפה שיחרר בצהריים (יום א') למעצר בית של כחודש ימים את חמשת החשודים בביצוע הלינץ' במחבל עדן נתן זאדה. העצורים ששוחררו היום הם: הייתם חרב, מוניר זקות, ג'מיל ספורי, באסל קדרי ופאדי ספורי. שני חשודים נוספים, נועמאן בחות, וארקאן קורבאג', שוחררו כבר בשבוע שעבר. השופט ציין בהחלטתו כי השחרור אינו מהווה "ניצחון" של החשודים אולם ציין כי יש בו כדי להבהיר שבית המשפט אינו חותמת גומי של המשטרה.  

   

  לאחר חקירה שנמשכה חודשים ארוכים עצרה המשטרה באמצע חודש יוני שבעה מתושבי שפרעם שהיו אחראים, על פי החשד, למותו של המחבל היהודי, שרצח ביריות ארבעה מתושבי העיר. לאחר הרצח, שבוצע בחודש אוגוסט באוטובוס בקו 165, הקיפו המונים את האוטובוס, השליכו לתוכו אבנים, ולבסוף נכנסו לתוכו והרגו את נתן-זאדה, כשכבר היה כפות ונתון תחת אבטחת שוטרים.

   

  בעקבות המעצרים ארגנו בשפרעם שביתת מסחר, תהלוכה והפגנות בעיר, וכן הפגינו מאות תושבים מול בית המשפט בחיפה בעת הארכות המעצר. שופט השלום שמעון שר, שניהל את הארכות המעצר, האריכן שלוש פעמים, אולם כבר בשבוע שעבר שחרר למעצר בית שניים מבין שבעת העצורים.

   

  את ההחלטה היום קיבל השופט שר לאחר שהמשטרה לא הציגה, למרות דרישתו, הצהרת תובע. מדובר במסמך שבו מצהירה הפרקליטות אם בכוונתה להגיש כתב אישום, ומתי בכוונתה לעשות כן. בנימוקיו ציין השופט כי ההליך המשפטי "הגיע למסעף שבו הטלתי על המשטרה להגיע למסקנה אם יש בדעתה להגיש כתב אישום, המלצה להגיש כתב אישום או להורות על שחרורם של החשודים בתנאים מגבילים".

   

  השופט התייחס גם לאירועים הביטחוניים האחרונים וקרא לצדדים שלא לנצל את השחרור לחגיגות טרם זמנן. "אין בהחלטה משום ניצחון", קבע, אך הוסיף כי נוכח החומר שהציגה בפניו המשטרה, "למרות פקפוקים פה ושם בית המשפט בישראל אינו חותמת גומי".

   

  בשפרעם התקבל השחרור בסיפוק רב. אחד הפעילים המרכזיים של חד"ש בעיר, נקד נקד, אמר כי מלכתחילה האמינו בעיר כי המשטרה הלכה "רחוק מדי" בעת ביצוע המעצרים, וכי אין בידיה די ראיות להעמדה לדין. "אין להם ראיות, כפי שאין להם ראיות כנגד כל אלה שהיו שם, סביב האוטובוס. מדובר במאות אנשים, הרי לא יעצרו את כולם", אמר.  

   

  מהמשטרה נמסר כי מדובר בשחרור בתנאים מגבילים ביותר, הכוללים מעצר בית מלא עם השגחה במשך 24 שעות ביממה, הפקדה כספית במזומן ועיכוב יציאה מהארץ. "מהלך זה בוצע לאחר התייעצות עם פרקליט המדינה, ומתוך הבנה כי החקירה טרם הסתיימה, אך היקף החומר הרב והרגישות בה יש להלך בעת שמקבלים החלטה באשר להמשך ההליכים, הביאו למצב שלא יהיה מספיק זמן להגיש כתב אישום במהלך תקופת המעצר", דברי המחוז הצפוני במשטרה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אחיה ראב"ד
  הפגנות בשפרעם (ארכיון)
  צילום: אחיה ראב"ד
  נתן זאדה
  צילום: אחיה ראב"ד
  באסל קדרי. שוחרר למעצר בית
  צילום: אחיה ראב"ד
  מומלצים