שתף קטע נבחר

רבנים נגד הגאווה: "נחסום המצעד בגופנו"

מאבק הציבור החרדי נגד מצעד הגאווה העולמי שייערך בירושלים באוגוסט עולה מדרגה: בצעד חריג שיתפו פעולה רבנים מכל הזרמים החרדיים והפיצו מודעה הקוראת לציבור לחסום את הכבישים ביום המצעד. הרב אלישיב: "לעשות הכל להסרת החרפה מעיר הקודש". הבית הפתוח: "נחושים לממש את הזכות החוקית"

המערכה של הציבור החרדי בירושלים נגד קיום מצעד גאווה בעיר צוברת תאוצה: לאחר שרבנים בעדה החרדית הכריזו בשבוע שעבר על מלחמת קודש במצעד הגאווה ולאחר שיתוף הפעולה עם אנשי דת מוסלמים וח"כים ערבים עובר המאבק לשלב הפצת הכרוזים והמודעות.

 

בסוף השבוע האחרון פורסם כרוז מטעם העדה החרדית  תחת הכותרת "ירושלים בוערת באש", הכולל את התנגדותם של כלל הרבנים המשפיעים בקשת הציבור החרדי, שהתאחדו באופן חריג במאבק. הכרוז מכריז על "ההכנות הקדחתניות להפגנת ענק נגד מצעד התועבה בירושלים". מודעות ההתנגדות למצעד פורסמו ברחבי ירושלים, אך דווקא לא בתוך השכונות החרדיות. הסיבה: בציבור החרדי חוששים לחשוף את בני הנוער והילדים לקיומה של הומוסקסואליות.

 

אב בתי הדין של העדה החרדית, הרב משה שטרנבוך הודיע כי "המצעד הוא סכנה מוחשית לתושבי ישראל" ואילו הרב חיים קנייבסקי, מחשובי הרבנים בציבור החרדי, הציע "להעביר את המצעד לאזור סדום". לדבריו הצטרף גם הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס. במודעה נכתב שאחד מבאי ביתו של הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיג הפלג הליטאי בציבור החרדי ואחד מהרבנים החשובים ביותר כיום בקרב היהדות החרדית, סיפר כי הוא התייחס למצעד ואמר:" לא יקום ולא יהיה. יש לעשות הכל להסיר את החרפה הזו מעיר הקודש".

 

בעדה החרדית מתכוננים לקיים הפגנת ענק, ברישיון, ביום המצעד שאמור להיערך בחודש אוגוסט, זאת לאחר כמה שנים ללא הפגנות גדולות נגד המצעד בבירה. במודעה שהופצה בירושלים מובאת גם עמדת הרבנות הראשית לישראל ומובאים מדבריו של רבה של רחובות, הרב שמחה הכהן קוק, שהחתים מאות רבנים על מכתב הקורא לציבור לחסום את הכבישים ביום המצעד ולמנוע את קיומו בגופם.


מצעד הגאווה הקודם בירושלים. "לא יקום ולא יהיה" (צילום: איי.פי)

 

שיתוף הפעולה בין הרבנים המוזכרים במודעה הוא נדיר. מדובר ברבנים המקיפים את כל הזרמים בציבור הדתי והחרדי, שעל פי רוב אינם מתאחדים בשל מחלוקות פנימיות. ייתכן כי המאבק הנוכחי גורר התנגדות כה חריפה בשל היותו של המצעד הנוכחי מצעד עולמי רחב היקף. 

 

"אירועי הגאווה יציגו ירושלים לא קנאית"

 

שגריר הוותיקן בישראל, מונסיניור אנטוניו פרנקו, נפגש בימים האחרונים עם ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, והביע את דאגת הכס הקדוש מקיום מצעד הגאווה בירושלים. פרנקו אמר כי הכנסייה מתנגדת נחרצות לקיום המצעד בעיר הקדושה לשלוש הדתות והגדיר אותו "כפיית דעות המיעוט על הרוב". פרנקו הוסיף כי הוא פועל יחד עם מנהיגי דת יהודים ומוסלמים, על מנת לפרסם הצהרה משותפת נגד המצעד.

 

יושבת ראש "הבית הפתוח", נעה סתת, אמרה בתגובה: "אירועי הגאווה העולמיים שייערכו בתחילת החודש הבא בירושלים יציגו לציבור הישראלי ולציבור העולמי ירושלים שמקבלת כל אדם שנברא בצלם, ירושלים סובלנית, אוהבת ומכבדת. במסגרת האירועים אף ייערך כנס בין-דתי, בעיר שהיא ערש הדתות. האירועים שייערכו בעיר יציגו בעולם עיר שכולנו יכולים להתגאות בה, ועיר שמתגאה בכל מי שמכבד אותה. התגובות הרבות והחמות שאנחנו מקבלים מדי יום, מלמדות אותנו שהציבור הירושלמי והציבור הישראלי לא מוכנים לוותר על ירושלים, ולא רוצים לראות ירושלים קנאית.

 

"אם יש קהלים בירושלים המעוניינים לקיים מצעד במקביל לאירועי הגאווה, אנו מכבדים אותם. לכל ציבור זכות להביע את דעתו ובלבד שינקוט באמצעים דמוקרטיים, חוקיים ובלתי אלימים", אומרת סתת. "הבית הפתוח בתמיכת כל הציבור החופשי בישראל נחוש לממש את זכותו החוקית לקיים את אירועי הגאווה בירושלים. האירועים יתקיימו כמתוכנן באוגוסט הקרוב", מסכמת סתת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
הרב אלישיב. "להסיר החרפה"
צילום: זום 77
הרב עובדיה יוסף. מצטרף למאבק
צילום: אלי אלגרט
צילום: איי פי
הוותיקן. מתנגדים
צילום: איי פי
באדיבות הבית הפתוח
סתת. "נציג ירושלים סובלנית"
באדיבות הבית הפתוח
מומלצים