שתף קטע נבחר

"צבא האיסלאם": לא נהרוג את החייל החטוף

בשעה 6 בבוקר פג האולטימטום שהציבו חוטפיו של החייל גלעד שליט, ולאחר מכן הודיע דובר "צבא האיסלאם", אחד משלושת הארגונים האחראים לחטיפה: "עקרונות האיסלאם מנחים אותנו לא להרוג שבויים". אל חייאת מדווח על מגעים לעסקה להעברת גלעד שליט למצרים או לצרפת תמורת התחייבות לשחרור אסירים

איום ובצדו מסר מרגיע: עם פקיעת האולטימטום שהציבו חוטפיו של גלעד שליט, הודיע הבוקר (יום ג') דובר ארגון "צבא האיסלאם", אחד משלושת הארגונים שחטפו את החייל, שלא ימסור עוד מידע על גורלו, גם אם ימות. עם זאת, דובר צבא האיסלאם, אבו אל-מות'אנה, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית: "יש מי שחושב שנהרוג את החייל החטוף, אך עקרונות האיסלאם מנחים אותנו לכבד את השבויים, ולא להרוג אותם".

 

אבו אל-מות'אנה היה זה שמסר את ההודעה עם תום האולטימטום: "הדיון תם. אם הוא ייהרג או לא, לא נמסור כל מידע על גורל החייל". לדבריו, האחריות לגורלו של החייל מוטלת על ישראל. בחטיפתו של גלעד שליט היו מעורבים גם פעילי ועדות ההתנגדות העממית ואנשי חמאס.

 

 

במקביל, נמשכים עדיין המאמצים הדיפלומטיים לשחרר בשלום את החייל. מקורות פלסטינים מסרו לעיתון "אל-חייאת" היוצא לאור בלונדון שמתנהלים דיונים לגיבוש עסקה במסגרתה יועבר גלעד שליט לידי מדינה מצרים או צרפת, תמורת ערבויות ממשיות לשחרור אסירים פלסטינים. 

 

לפי אותם מקורות, אם חוטפי החייל יסכימו לעיסקה, הוא ימסר ללא פגע לידי מצרים או צרפת, זאת בתמורה לכך שאחת מהן, או שתיהן גם יחד, יערבו לכך שישראל תשחרר אסירים פלסטינים, תפסיק את פעילותה ברצועה ותסיג את כוחותיה משם. כמו כן, ישראל תידרש להסיר את המצור שהוטל על האזור ולחדול ממדיניות ההתנקשויות. בתמורה יפסיקו הפלגים הפלסטינים מצידם את ירי הרקטות לעבר מטרות ישראליות משטח הרצועה. המקורות העריכו שמצרים תסכים להצעה מסוג זה.

 

במצפה הילה ובירושלים ציפו בדריכות לשמוע את דבר חוטפיו של החייל גלעד שליט, לאחר שהאולטימטום שהציבו אתמול פקע בשעה שש בבוקר. בבוקר הגיעו מוקדם מהרגיל אנשי צוות המו"מ של צה"ל וכן הקצין המלווה את המשפחה.


האב, נועם שליט, כפי שצולם הבוקר במצפה הילה (צילום: חגי אהרון) 

  

מחוץ לבית משפחת שליט חיכו מאז שעות הבוקר המוקדמות צוותי תקשורת מהארץ ומחו"ל. בני המשפחה המתינו בבית מאז שהגיעו הדיווחים על האולטימטום ומחכים לשמוע עדכונים נוספים מעזה. דודו של גלעד שליט, בצלאל רז, מסר שהמשפחה לא תגיב לפי שעה.

 

במקביל לסדקים בחומת ההזדהות של בני משפחת שליט עם מהלכי הצבא והממשלה, שהתבטאו אתמול בביקורת של האב על דברי ראש השב"כ ושרים בממשלה, מעלים תושבים במצפה הילה שאלות לגבי הדרך השקטה שבה פועלים בני המשפחה. "אנשים פה מעלים כל הזמן את השאלה מהי הדרך הנכונה לעורר את דעת הקהל בעניין, ואם בני המשפחה היו עושים קצת יותר 'רעש', אולי הדבר היה מועיל לקידום המשא ומתן", אמרה ל-ynet אחת התושבות ביישוב. 

 

האישה סיפרה כי במקביל לניסיון להמשיך את שגרת החיים, מאחדת הפרשה את התושבים. "אנשים שמעולם לא החליפו יותר מ'שלום-שלום', יושבים, משוחחים ומעלים אפשרויות שונות ומשונות. מעולם לא נתקלנו במצב כזה, אנשים מעלים את החששות הכבדים ביותר, ואת הספקולציות הפרועות ביותר".

 

שכנתם של בני משפחת שליט, רבקה באר, אמרה שהאווירה בבית המשפחה קשה ומתוחה. "לא קשה לדמיין מה עובר עליהם ברגעים כאלה, ובאיזה מתח הם נמצאים. אין מלים, השפה דלה מכדי לתאר את הקושי".

 

בישראל דחו את האולטימטום

 

אתמול בבוקר הכריזו חוטפיו של גלעד שליט על האולטימטום, לפיו עד השעה 6 בבוקר נדרשת ישראל לשחרר אסירים. בהודעה שפורסמה תחת הכותרת "דרישה צבאית מספר 3" נכתב כי: "לנוכח המשך התעקשות האויב שלא לקבל את כל הקריטריונים האנושיים ולנוכח התעקשותו המתבססת על אשליית צעדיו הצבאיים והמשך תוקפנותו, אנו מודיעים כי אנו מעניקים לו אולטימטום עד השעה 06:00 של יום שלישי, 4 ביולי".

 

בלשכת ראש הממשלה דחו את האיום ואמרו: "ממשלת ישראל לא תיכנע לסחטנות של הרשות הפלסטינית והחמאס המונהגים על-ידי ארגוני טרור רצחניים. לא יתקיים על ידינו שום משא ומתן לשחרור אסירים. הרשות הפלסטינית נושאת באחריות המלאה לשלומו של גלעד שליט ולהחזרתו בריא ושלם לישראל".

 

שר הפנים, רוני בר-און, הזהיר בשיחה עם ynet כי "החוטפים ישלמו מחיר שעוד לא שולם אם הם יפגעו בחייל". סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת, אלי ישי, אמר הערב ל-ynet כי "אם החוטפים יפגעו בשערה משערות ראשו של גלעד החטוף - דמם בראשם".

 

גם הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, שביקר בבית משפחת שליט, דחה את האיום: "אני תומך בעמדה שאומרת שאנחנו לא ניכנע לסחטנות ולשום אולטימטום שיציגו בפנינו ארגוני טרור כאלה ואחרים". ואילו האב, נועם, אמר: "ביקשתי מחלוץ בתוך חייל מספר אחד בצה"ל, לייצג את אינטרס של גלעד, שהוא חייל לוחם שנשלח על-ידי הצבא. אנחנו מבקשים שיייצג את האינטרס של גלעד, שיחזור הביתה בשלום, כלפי מדינת ישראל ודרג מקבלי ההחלטות".


פורסם לראשונה 04/07/2006 06:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
תם האולטימטום
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
קצין הגיע לבית המשפחה
צילום: חגי אהרון
צילום: נועם רותם
גלעד שליט
צילום: נועם רותם
צילום: איי פי
דילמה אישית ומדינית. אולמרט ופרץ
צילום: איי פי
חלוץ בבית משפחת שליט
צילום: אביהו שפירא
מומלצים